EnergetykaGaz.Wszystko

Zawisza: Najważniejsze dla bezpieczeństwa energetycznego są kontrakty długoterminowe

Przyszły kształt miksów energetycznych w UE, budowa Unii Energetycznej oraz rozwój rynków energii i gazu w Europie w kontekście sytuacji na Ukrainie – to główne tematy debaty „Nowy wymiar i wyzwania polskiej i europejskiej polityki energetycznej” w trakcie 24. Forum Ekonomicznego w Krynicy moderowanej przez red. naczelnego portalu BiznesAlert.pl, Wojciecha Jakóbika.

– Bezpieczeństwo energetyczne w sektorze gazowym oznacza zapewnienie dostępności paliwa jego odbiorcom po akceptowalnej cenie. Powinno zaspokajać potrzeby państwa – oświadczył podczas panelu Mariusz Zawisza, , prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA).

Jego zdaniem istotna kwestia jest finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. Jego zapewnienie musi przecież kosztować. I to niemało.

– Dla ukształtowania odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa naszego kraju należy je oprzeć na kontraktach długoterminowych z cenami paliwa niezmiennymi nawet przez kilkanaście lat, budowaniu magazynów, gromadzących jego zapasy, jak również zakończyć budowę gazoportu w Świnoujściu – stwierdził następnie prezes PGNiG. – Jednak najważniejsze są kontrakty długoterminowe.

W jego opinii gdy budowa gazoportu, który ma przerabiać rocznie do 5 mld m3 gazu, zostanie zakończona, to łącznie z 7,5 mld m3, które możemy uzyskiwać, nie licząc kierunku ukraińskiego,  oraz ok. 4 mld m3 gazu pozyskiwanego z krajowych źródeł konwencjonalnych, zaspokoić to powinno nasze potrzeby w zakresie zużywanego gazu.

– Pojawienie się gazoportu w naszym kraju powinno poprawić także naszą pozycję przetargową w kontaktach z dostawcami zagranicznymi – stwierdził na zakończenie Mariusz Zawisza.


Powiązane artykuły

Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X