Najważniejsze informacje dla biznesu

5.09.2014 ALERT

ENERGETYKA

Polska kupuje w Rosji coraz więcej węgla

(POLSKA DZIENNIK ZACHODNI/CIRE)

Jak zauważa „Polska Dziennik Zachodni”, coraz więcej węgla z Rosji trafia do Polski. Jak wynika z danych Eurostatu, od stycznia do końca kwietnia 2014 r. przywieziono go 2,5 mln ton, czyli o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Rosyjski węgiel jest tak tani, że opłaca się go sprowadzać nawet po doliczeniu kosztów transportu. Gazeta przypomina, że ratunkiem dla polskich kopalń miało być ograniczenie napływu taniego węgla ze wschodu, jednak mimo rządowych zapowiedzi, na razie nic się nie zmieniło.  Jak napisał dziennik, ratunkiem dla polskich kopalń, może być eksport tego surowca na Ukrainę, gdzie w wyniku działań wojennych stanęły zakłady wydobywcze w Donbasie.

PE sprzeciwia się połączeniu komisariatów energii i klimatu

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po tym jak portal Euractiv.com opublikował szkic rozpiski uwzględniającej podział stanowisk w Komisji Europejskiej planowany przez jej nowego przewodniczącego Jeana Claude’a Junckera, ponadpartyjna grupa europosłów przesłała mu list, w którym sprzeciwia się proponowanemu połączeniu komisariatów energii i klimatu. Nowe stanowisko miałby objąć Alexander Hill z Wielkiej Brytanii. Posłowie do Parlamentu Europejskiego przekonują, że takie połączenie zaszkodziłoby pozycji Unii w negocjacjach klimatycznych przewidzianych na grudzień 2015 roku.

Greenpeace żąda od Austrii odstąpienia od projektu South Stream

(REUTERS/APA/TERESA WÓJCIK)

Greenpeace-Austria  wezwała rząd w Wiedniu aby zerwał umowę z Rosją o realizacji projektu South Stream. Jednocześnie szef tej organizacji dla Europy Środkowo-wschodniej, Aleksander Egit, w wywiadzie dla agencji APA powiedział, że podpisując tę umowę z Moskwą, Austria przypieczętowała swoje uzależnienie od gazu z Rosji. Egit podkreślił, że Wiedeń rocznie płaci Moskwie 1 mld euro za gaz, że austriackie plany współpracy z Kremlem są sprzeczne z programem UE i podważają europejskie wartości. Działacz podkreślał, że ta inwestycja wskutek wielkich kosztów budowy jest zupełnie nieopłacalna, jest też niezgodna z przyjętą strategią ochrony środowiska i klimatu. Egit mocno skrytykował austriacki koncern OMV za rolę jaką spełnił przy zawieraniu umowy o South Streamie z Gazpromem.

David Cameron domaga się zwiększenia presji na Rosję

(REUTERS/BBC/TERESA WÓJCIK)

Brytyjski premier, David Cameron wczoraj oświadczył, że Zachód zwiększy presję na Rosję, jeśli Moskwa nie zrezygnuje ze swojej aktywności na Ukrainie. Działania Rosji Cameron nazwał „nie do przyjęcia”. W przeddzień dwudniowego szczytu NATO w Walii brytyjski premier podkreślił, że sankcje zastosowane przeciwko Rosji już przyniosły efekt. „Musimy być absolutnie zdecydowani i powiedzieć ostro, że obecność rosyjskich oddziałów na terytorium Ukrainy jest niedopuszczalna” –  powiedział Cameron dla telewizji BBC – Moskwa musi zrozumieć, że kontynuacja jej podejścia do Ukrainy, pociągnie znacznie silniejszą presję Europy”.  Wczoraj „Times of London” opublikował wspólny artykuł premiera Camerona i Prezydenta USA Baracka Obamy, w którym obaj zobowiązali się popierać Ukrainę przeciwko Rosji, która usiłuje zmusić suwerenne państwo, aby pod groźbą salw zrzekła się swoich praw do niepodległości.

Rosja i Bułgaria lobbują za wyłączeniami dla South Stream

(REUTERS/ITAR TASS/NOVINITE/TERESA WÓJCIK/SLON/WOJCIECH JAKÓBIK)

Moskwa i Sofia omawiają możliwość zmiany statusu prawnego bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream. Konwersja miałaby polegać na zamianie terminu „instalacja przesyłowa” na termin „instalacja wydobywcza”. Pewnym potwierdzeniem, że możliwość ta jest realna miałaby być rozmowa na ten temat komisarza energii Unii Europejskiej Guenthera Oettingera z rosyjskim ministrem energii Aleksandrem Nowakiem. Obaj politycy mieli stwierdzić, że jeśli rura uzyska status urządzenia wydobywczego – przestanie istnieć problem sprzeczności inwestycji na terytorium Bułgarii z trzecim pakietem energetycznym UE. Do tego celu niezbędne byłoby połaczenie rury z czarnomorskimi złożami gazu ziemnego, które według szacunków ma posiadać Bułgaria. Portal Slon.ua powołując się na swoje źródło w KE przekonuje, że wyłączenie rury spod prawa antymonopolowego UE mogłoby być możliwe na zasadach analogicznych do tych, zastosowanych w przypadku Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Dzięki wyłączeniu Rosjanie byliby zwolnieni z zasady dostępu trzeciej strony (TPA) i mogliby wykorzystać całą przepustowość gazociągu. Taką możliwość uwzględnia artykuł 36-ty unijnej dyrektywy gazowej. Podobne zwolnienie na 50 procent przepustowości uzyskał już gazociąg OPAL doprowadzający gaz z Nord Stream przez Niemcy do Czech wzdłuż linii Odry. Rosjanie walczą o rozszerzenie go na 100 procent mocy OPAL-u. Bułgaria przedstawiła już raport w którym przekonuje, że wyłączenie spod regulacji antymonopolowych dla South Stream nie będzie szkodliwe dla uczestników rynku gazu.

Cypr:  25 września rozpocznie się odwiert na złożu Onasagoras

(REUTERS/AP/EURACTIV/TERESA WÓJCIK)

Zgodnie z ustalonym harmonogramem konsorcjum ENI-Kogas, 25 września rozpocznie się odwiert rozpoznawczy  na złożu Onasagoras. Prace będą wykonywane przy użyciu wiertnicy Saipem10000.Wczoraj ministerstwo energii Republiki Cypryjskiej poinformowało przez system Navtex jednostki pływające na okolicznych wodach o zamknięciu dostępu do tego akwenu do 30 grudnia. W następnym kwartale konsorcjum ENI-Kogas zaplanowało wykonanie co najmniej dwóch odwiertów podmorskich na złożach Onasagoras i Praxandros. Wyniki pierwszego odwiertu na Onasagoras pozwolą także ocenić charakterystykę złoża Praxandros ponieważ warunki geologiczne są tam niemal identyczne. Eksploatację komercyjną na tym podmorskim polu przewiduje się od 2015 r. Eksperci rynku paliw oceniają, że podmorskie złoża gazu na wodach terytorialnych wyspy mogą być tak duże, jak izraelskie.

Wzrost wydobycia ropy w Rosji w sierpniu

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Reuters podał, że wg informacji rosyjskiego ministerstwa energii produkcja ropy w Rosji wzrosła w sierpniu o 1 proc. osiągając 10,52 mln baryłek dziennie. Wzrost produkcji osiągnięty został dzięki realizacji nowych umów eksportowych zawartych przez Gazprom z firmami zagranicznymi. Reuters zauważa, że sankcje zachodnie nie wstrzymały tego wzrostu, ponieważ Gazprom nie jest objęty sankcjami. Jednakże  długoterminowe perspektywy dla rosyjskiego sektora ropy są negatywne, jeśli sankcje zachodnie nadal będą ograniczać dostęp do kapitału zagranicznego rosyjskim koncernom. Na przykład, Łukoil zapowiedział, że w 2015 r. ograniczy swoje inwestycje o 2 mld dol. ponieważ  musi dostosować się do nowych, gorszych warunków. Ministerstwo energii poinformowało również, że w sektorze ropy i gazu potrzeba 150 mld dol. rocznie na niezbędne inwestycje w nowe złoża węglowodorów, co jest konieczne wobec nieodległego sczerpania złóż dojrzałych.

Irak zmniejsza wydobycie ropy

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Reuters informuje z Basry, że 4  września Irak podpisał z zagranicznymi firmami naftowymi kontrakty zmniejszające wydobycie z dwóch pól naftowych na południu kraju. Rząd iracki postanowił zmniejszyć wydobycie ropy i przedłużyć żywotność swoich złóż. Jeden z tych kontraktów został podpisany z BP i ogranicza eksploatację do 2,1 mln baryłek dziennie z poprzednich 2,85 mln baryłek dziennie. Drugi podpisany został z chińskim CNPC – Chińczycy zgodzili się, aby wydobycie z naftowego pola Halfaya zmniejszyć do 400 tys. baryłek dziennie (z 535 tys. baryłek dziennie). Irak kilka lat temu zakładał do 2020 r. wydobycie na poziomie 12 mln baryłek dziennie, (głównie z pół południowych) co oznaczało w eksporcie rywalizowanie z Arabią Saudyjską. Jednak zniszczenie infrastruktury, biurokracja i brak jasnych przepisów prawnych zahamowały zainteresowanie inwestorów. Irakowi nie udało się osiągnąć tych ambitnych celów, a produkcja ze złóż na południu wynosi około 3 mln baryłek dziennie. Ostatecznie Bagdad zmniejszył plan wydobycia do 8,5-9 mln baryłek dziennie i wrócił do negocjacji z zagranicznymi partnerami w celu omówienia nowych warunków.

Wydobycie gazu w Amenas w Algierii jest bezpieczne

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Norweski Statoil, brytyjski BP i algierski Sonatrach kontynuują wydobycie  gazu w Amenas w Algierii, gdzie 16 stycznia 2013 r. doszło do groźnego ataku rebeliantów islamskich. Według informacji Statoil, podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom, nieprzerwaną pracę platform i instalacji, podobnie jak na wszystkich złożach w Algierii.

Kair bez energii elektrycznej w godzinach porannego szczytu

(REUTERS/MENA/AFP/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj w godzinach porannego szczytu zabrakło napięcia w większej części Kairu liczącego około 20 mln mieszkańców. Państwowa agencja MENA poinformowała, że jedna z trzech linii metra została zupełnie wyłączona z ruchu. Druga – funkcjonowała  z dużymi zakłóceniami. Reuters podał, że wbrew oświadczeniu rzecznika egipskiego ministerstwa energetyki o stopniowej normalizacji zaopatrzenia w energię elektryczną – całe centrum Kairu oraz wiele sąsiednich dzielnic po dwóch godzinach jeszcze były pozbawione prądu. Zaopatrzenie całego Egiptu w energię elektryczną w ciągu miesięcy letnich jest „co najmniej niewystarczające” – jak twierdzą eksperci MAE. W Kairze, przy letnich bardzo wysokich temperaturach od wczesnego rana są włączane urządzenia klimatyzacji i wentylatory, zużycie prądu jest tak duże, że konieczne jest planowe wyłącznie po kolei całych dzielnic. Egipt inwestuje znaczne środki w rozbudowę systemu energetycznego, ale produkcja energii elektrycznej pozostaje w tyle za niezwykle dynamicznym przyrostem ludności, głównie emigrantów z objętych walkami od 2011 r. innych krajów arabskich.

Rosnieft rozpoczyna wydobycie na jednym z pól naftowych Sachalinu

(REUTERS/RIGZONE/PLATTS/TERESA WÓJCIK)

Rosnieft rozpoczął 4 września wydobycie ropy na jednym z pól naftowych Sachalinu. Zameldował o tym szef rosyjskiego koncernu Igor Sieczin  prezydentowi Putinowi w czwartek w południe za pośrednictwem łącza wideo. Sieczin powiedział, że pole w szczycie eksploatacji pozwoli na wydobycie około 1,5 mln ton ropy rocznie (30 tys. baryłek dziennie).

INFRASTRUKTURA

Im wcześniej, tym taniej

(PKP SA)

Od 15 września br. bilety PKP Intercity kupione na 7 dni przed podróżą będą tańsze o 20%, a na 15 dni o 30%. Wyższe upusty mają zachęcić pasażerów do planowania podróży z wyprzedzeniem. We wrześniu PKP Intercity wprowadzi wyższe rabaty dla osób kupujących bilety z wyprzedzeniem. 20% zniżki będzie obowiązywało przy zakupie biletów na 7 dni przed planowaną podróżą, natomiast 30% jeżeli pasażer kupi bilet na 15 dni przed wyjazdem. Promocja dotyczy pociągów EIC oraz TLK. W ofercie „Wcześniej” za bilet normalny w klasie 2 na pociąg Express Intercity relacji Warszawa – Kraków pasażer zapłaci blisko 40 zł mniej, jeżeli zakupu dokona przynajmniej na 15 dni przed podróżą. Od połowy września taniej będzie można również podróżować na trasach: Warszawa – Białystok,  Warszawa – Lublin i Warszawa – Łódź. PKP Intercity obniża cenę Biletów Relacyjnych na pociągi TLK, dzięki którym z Lublina do stolicy będzie można dojechać za 37 zł, z Białegostoku za 30 zł, a z Łodzi za 25 zł. Bilety Relacyjne łączą się ze zniżkami ustawowymi.

Remont drogi krajowej nr 42 na odcinku Wielka Wieś – Wąchock

(GDDKiA)

W czwartek 4 września 2014 planowane jest rozpoczęcie kolejnego remontu nawierzchni na odcinku drogi krajowej nr 42 Wielka Wieś – Wąchock. Fragment o długości 1,7 km zyska nową nawierzchnię i oznakowanie poziome. Wykonawca remontu będzie wprowadzał ruch wahadłowy na czas frezowania i układania nawierzchni. Remont potrwa do października. Do końca 2014 r. wyremontowanych zostanie 5 odcinków dróg krajowych na terenie woj. świętokrzyskiego o łącznej długości około 8,5 km za blisko 7 mln złotych. Jeszcze we wrześniu planowane jest także rozpoczęcie remontów odcinków: drogi krajowej nr 78 na odcinku Kije – Żydówek – 1,5 km; drogi krajowej nr 74 na odcinku Lechów – Lechówek – 1,1 km; drogi krajowej nr 74 na odcinku Wola Jachowa – Skorzeszyce – 3 km. Od kilku dni trwa remont odcinka drogi nr 9 w Opatowie o długości 1,1 km.

Stary most w Biertowicach na dk 52 zostanie zastąpiony nową przeprawą.

(GDDKiA)

Trwa budowa mostu objazdowego na granicy gmin Lanckorona i Sułkowice w Biertowicach, na drodze krajowej nr 52. Ruch na razie odbywa się starym mostem na rzece Skawinka, który po przełożeniu ruchu na most objazdowy zostanie rozebrany i budowany będzie nowy most. Zmiana organizacji ruchu nastąpi po długim weekendzie sierpniowym. Nowy most w Biertowicach na Skawince będzie miał ponad 52 metry długości i 15 m szerokości. Powstaną na nim chodniki dla pieszych. Inwestycja obejmuje także: przebudowę drogi na odcinku nr 52 na odcinku ok. 200 m, budowę chodników dla pieszych w ciągu dk 52, przebudowę poboczy gruntowych w ciągu dk 52, remont umocnienia dna potoku kamieniami wielkowymiarowymi, remont istniejącego rowu trawiastego w ciągu dk 52, przebudowę zjazdu publicznego (na drogę gruntową) położonego w ciągu dk 52, budowę barier betonowych pełnych, dwustronnych na obiekcie mostowym z obustronnymi najazdami, budowę dwóch biegów schodów skarpowych. Inwestycja trwała będzie do września 2015 r. Wykonawca jest firma Skanska, a jej koszt wyniesie 3 421 152,97 zł.

Powstaje dodatkowy pas ruchu na zakrętach w Polanówce

(GDDKiA)

Kręty odcinek drogi krajowej nr 17, pomiędzy miejscowościami Łabunie Reforma i Polanówka zyska dodatkowy pas ruchu. Przebudowa blisko trzykilometrowego odcinka potrwa do końca sierpnia przyszłego roku. Zakres prowadzonych prac obejmuje m.in.: poszerzenie jezdni do przekroju 2+1 z pasem dzielącym i trwałym wydzieleniem kierunków ruchu poprzez zastosowanie barier linowych, przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową nr 3265L z wydzieleniem dodatkowych pasów ruchu dla pojazdów skręcających w lewo, korektę łuków poziomych i pionowych jezdni, wzmocnienie konstrukcji nawierzchni oraz przebudowę istniejących zatok autobusowych. Wartość prac to blisko 12,7 mln zł, a realizacją zajmuje się PRD Zamość.

Przetarg na A4 bez zastrzeżeń UZP

(GDDKiA)

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych stwierdził brak naruszeń w postępowaniu przetargowym dotyczącym kontynuacji budowy autostrady A4 na odcinku Rzeszów (węzeł Wschodni) – Jarosław (węzeł Jarosław Zachód). Kolejnym etapem będzie wniesienie przez wykonawcę zabezpieczenie należytego wykonania umowy, a następnie podpisanie umowy. Najkorzystniejszą ofertę w tym przetargu złożyło Konsorcjum firm: Budimex SA i Strabag Sp. z o.o. Konsorcjum zaoferowało wykonanie zadania w ciągu 14 miesięcy (z czasu na ukończenie wyłączono okresy zimowe tj. 2 razy po 3 miesiące od 15 grudnia do 15 marca) za kwotę ponad 719 mln zł.

DK19 wyremontowana

(GDDKiA)

Zakończył się remont drogi krajowej nr 19 na odcinku Nienadówka- Stobierna. Wykonawcą remontu była firma Skanska SA. Wartość inwestycji to ponad 8 mln zł. Prace remontowe rozpoczęto w 2013 i trwały 15 miesięcy. Remont polegał m.in. na rozebraniu i odtworzeniu poboczy, wykonaniu nowych warstw asfaltowych (wiążącej i ścieralnej), dostosowaniu wysokościowym zjazdów indywidualnych, jak również wykonaniu nowego oznakowania poziomego, pionowego oraz elementów bezpieczeństwa ruchu. Wcześniej, w 2013 roku, DK19 remontowana była w miejscowości Kamień, Sokołowie Młp. oraz na odcinku od Sokołowa Młp. do Nienadówki.

Opłaty za drogi: znów wszyscy są zaskoczeni

(Polski Kongres Drogowy)

Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Adam Zdziebło zapowiedział w Sejmie 27 sierpnia wprowadzenie „przyjaznego dla kierowców” systemu płacenia za korzystanie z autostrad. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi ani jak system będzie działał. Rozwiązania przygotowywane są pospiesznie, choć wcześniej wielokrotnie ostrzegano, że przy ręcznym poborze opłat autostrady będą „zatkane”. Przygotowania do szerszego zastosowania elektronicznego poboru opłat za korzystanie z autostrad nabrały gwałtownego przyspieszenia w wakacje, gdy okazało się, że na autostradzie A1 między Toruniem a Gdańskiem tworzą się gigantyczne korki przy bramkach do ręcznego poboru opłat. Jednocześnie rząd przyspieszył prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie do ustawy o drogach publicznych rozwiązań prowadzących do wdrożenia w Polsce Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS). Po jej wprowadzeniu, użytkownik będzie mógł podróżować po całej Unii Europejskiej z jednym urządzeniem pokładowym i rozliczać się z jednym dostawcą usługi.

Opinie zarządców dróg: ostrożnie z rowerami

(Polski Kongres Drogowy)

PKD poparł uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, które zgłosili zarządcy dróg samorządowych. Najistotniejsze zmiany w projekcie dotyczą dróg dla rowerów. Zarządcy zwracają uwagę na konieczność przemyślenia pewnych ułatwień dla rowerzystów, które mogą być ryzykowne dla nich bądź innych użytkowników dróg. Zasadniczą częścią nowego rozporządzenia są uregulowania stosowania znaków drogowych na drogach dla rowerów. Zdaniem zarządców dróg, nie wszystkie proponowane zmiany faktycznie zwiększają bezpieczeństwo rowerzystów. Obecne przepisy nie dają np. możliwości lokalizowania przejazdu dla rowerzystów poza skrzyżowaniem dróg, a zgodnie z projektem będzie to możliwe. Przekraczanie drogi może wtedy być dla rowerzystów bardziej ryzykowne.

Trasa Górna – start
(UM Łódź)

Pierwsze samochody wjechały na Trasę Górna. Inwestycja została w ten sposób oddana do użytku. To 4,6 kilometra trasy spełniającej wszystkie normy, wiadukty drogowe i kolejowe, ale przede wszystkim wyprowadzenie uciążliwego ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum miasta. To pierwsza tak duża inwestycja drogowa w Łodzi od wielu lat, która skróci czas przejazdu przez miasto w kierunku północ-południe. W niedziele po południu trasa służyła jeszcze prze kilka godzin jako tor dla rolkarzy i rowerzystów. Była też możliwość przejazdu autobusem po trasie.

Zmiany w ruchu na ulicy Targowej

(UM Warszawa)

Przebudowa skrzyżowania ul. Targowej z Ząbkowską oraz remont przejazdu kolejowego w Radości spowodują zmiany w ruchu drogowym. Na ul. Targowej Tramwaje Warszawskie modernizują torowisko tramwajowe pomiędzy ul. Kijowską a Białostocką. Dlatego też w czwartek, 4 września ok. godz. 20.00 zmienia się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Targowej z ulicami: ks. I. Kłopotowskiego, S. Okrzei i Ząbkowską. Obydwie jezdnie ul. Targowej będą zawężone o jeden pas ruchu (przy torowisku tramwajowym). Zamknięty zostanie także bezpośredni przejazd przez ul. Targową z ul. S. Okrzei w ul. Ząbkowską. W weekend, od piątku, 5 września od godz. 22.00 do poniedziałku, 8 września do godz. 4.00 zamknięty dla ruchu będzie przejazd przez tory kolejowe w ciągu ulic Izbickiej i Panny Wodnej. Utrudnienia związane są z remontem przejazdu. Kierowcy będą musieli korzystać z przejazdów na wysokości ulic Przewodowej i Drozdowej (przy stacji PKP Miedzeszyn) lub na wysokości ulic Bysławskiej i Walcowniczej (przy stacji PKP Falenica).

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Polska kupuje w Rosji coraz więcej węgla

(POLSKA DZIENNIK ZACHODNI/CIRE)

Jak zauważa „Polska Dziennik Zachodni”, coraz więcej węgla z Rosji trafia do Polski. Jak wynika z danych Eurostatu, od stycznia do końca kwietnia 2014 r. przywieziono go 2,5 mln ton, czyli o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Rosyjski węgiel jest tak tani, że opłaca się go sprowadzać nawet po doliczeniu kosztów transportu. Gazeta przypomina, że ratunkiem dla polskich kopalń miało być ograniczenie napływu taniego węgla ze wschodu, jednak mimo rządowych zapowiedzi, na razie nic się nie zmieniło.  Jak napisał dziennik, ratunkiem dla polskich kopalń, może być eksport tego surowca na Ukrainę, gdzie w wyniku działań wojennych stanęły zakłady wydobywcze w Donbasie.

PE sprzeciwia się połączeniu komisariatów energii i klimatu

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po tym jak portal Euractiv.com opublikował szkic rozpiski uwzględniającej podział stanowisk w Komisji Europejskiej planowany przez jej nowego przewodniczącego Jeana Claude’a Junckera, ponadpartyjna grupa europosłów przesłała mu list, w którym sprzeciwia się proponowanemu połączeniu komisariatów energii i klimatu. Nowe stanowisko miałby objąć Alexander Hill z Wielkiej Brytanii. Posłowie do Parlamentu Europejskiego przekonują, że takie połączenie zaszkodziłoby pozycji Unii w negocjacjach klimatycznych przewidzianych na grudzień 2015 roku.

Greenpeace żąda od Austrii odstąpienia od projektu South Stream

(REUTERS/APA/TERESA WÓJCIK)

Greenpeace-Austria  wezwała rząd w Wiedniu aby zerwał umowę z Rosją o realizacji projektu South Stream. Jednocześnie szef tej organizacji dla Europy Środkowo-wschodniej, Aleksander Egit, w wywiadzie dla agencji APA powiedział, że podpisując tę umowę z Moskwą, Austria przypieczętowała swoje uzależnienie od gazu z Rosji. Egit podkreślił, że Wiedeń rocznie płaci Moskwie 1 mld euro za gaz, że austriackie plany współpracy z Kremlem są sprzeczne z programem UE i podważają europejskie wartości. Działacz podkreślał, że ta inwestycja wskutek wielkich kosztów budowy jest zupełnie nieopłacalna, jest też niezgodna z przyjętą strategią ochrony środowiska i klimatu. Egit mocno skrytykował austriacki koncern OMV za rolę jaką spełnił przy zawieraniu umowy o South Streamie z Gazpromem.

David Cameron domaga się zwiększenia presji na Rosję

(REUTERS/BBC/TERESA WÓJCIK)

Brytyjski premier, David Cameron wczoraj oświadczył, że Zachód zwiększy presję na Rosję, jeśli Moskwa nie zrezygnuje ze swojej aktywności na Ukrainie. Działania Rosji Cameron nazwał „nie do przyjęcia”. W przeddzień dwudniowego szczytu NATO w Walii brytyjski premier podkreślił, że sankcje zastosowane przeciwko Rosji już przyniosły efekt. „Musimy być absolutnie zdecydowani i powiedzieć ostro, że obecność rosyjskich oddziałów na terytorium Ukrainy jest niedopuszczalna” –  powiedział Cameron dla telewizji BBC – Moskwa musi zrozumieć, że kontynuacja jej podejścia do Ukrainy, pociągnie znacznie silniejszą presję Europy”.  Wczoraj „Times of London” opublikował wspólny artykuł premiera Camerona i Prezydenta USA Baracka Obamy, w którym obaj zobowiązali się popierać Ukrainę przeciwko Rosji, która usiłuje zmusić suwerenne państwo, aby pod groźbą salw zrzekła się swoich praw do niepodległości.

Rosja i Bułgaria lobbują za wyłączeniami dla South Stream

(REUTERS/ITAR TASS/NOVINITE/TERESA WÓJCIK/SLON/WOJCIECH JAKÓBIK)

Moskwa i Sofia omawiają możliwość zmiany statusu prawnego bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream. Konwersja miałaby polegać na zamianie terminu „instalacja przesyłowa” na termin „instalacja wydobywcza”. Pewnym potwierdzeniem, że możliwość ta jest realna miałaby być rozmowa na ten temat komisarza energii Unii Europejskiej Guenthera Oettingera z rosyjskim ministrem energii Aleksandrem Nowakiem. Obaj politycy mieli stwierdzić, że jeśli rura uzyska status urządzenia wydobywczego – przestanie istnieć problem sprzeczności inwestycji na terytorium Bułgarii z trzecim pakietem energetycznym UE. Do tego celu niezbędne byłoby połaczenie rury z czarnomorskimi złożami gazu ziemnego, które według szacunków ma posiadać Bułgaria. Portal Slon.ua powołując się na swoje źródło w KE przekonuje, że wyłączenie rury spod prawa antymonopolowego UE mogłoby być możliwe na zasadach analogicznych do tych, zastosowanych w przypadku Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Dzięki wyłączeniu Rosjanie byliby zwolnieni z zasady dostępu trzeciej strony (TPA) i mogliby wykorzystać całą przepustowość gazociągu. Taką możliwość uwzględnia artykuł 36-ty unijnej dyrektywy gazowej. Podobne zwolnienie na 50 procent przepustowości uzyskał już gazociąg OPAL doprowadzający gaz z Nord Stream przez Niemcy do Czech wzdłuż linii Odry. Rosjanie walczą o rozszerzenie go na 100 procent mocy OPAL-u. Bułgaria przedstawiła już raport w którym przekonuje, że wyłączenie spod regulacji antymonopolowych dla South Stream nie będzie szkodliwe dla uczestników rynku gazu.

Cypr:  25 września rozpocznie się odwiert na złożu Onasagoras

(REUTERS/AP/EURACTIV/TERESA WÓJCIK)

Zgodnie z ustalonym harmonogramem konsorcjum ENI-Kogas, 25 września rozpocznie się odwiert rozpoznawczy  na złożu Onasagoras. Prace będą wykonywane przy użyciu wiertnicy Saipem10000.Wczoraj ministerstwo energii Republiki Cypryjskiej poinformowało przez system Navtex jednostki pływające na okolicznych wodach o zamknięciu dostępu do tego akwenu do 30 grudnia. W następnym kwartale konsorcjum ENI-Kogas zaplanowało wykonanie co najmniej dwóch odwiertów podmorskich na złożach Onasagoras i Praxandros. Wyniki pierwszego odwiertu na Onasagoras pozwolą także ocenić charakterystykę złoża Praxandros ponieważ warunki geologiczne są tam niemal identyczne. Eksploatację komercyjną na tym podmorskim polu przewiduje się od 2015 r. Eksperci rynku paliw oceniają, że podmorskie złoża gazu na wodach terytorialnych wyspy mogą być tak duże, jak izraelskie.

Wzrost wydobycia ropy w Rosji w sierpniu

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Reuters podał, że wg informacji rosyjskiego ministerstwa energii produkcja ropy w Rosji wzrosła w sierpniu o 1 proc. osiągając 10,52 mln baryłek dziennie. Wzrost produkcji osiągnięty został dzięki realizacji nowych umów eksportowych zawartych przez Gazprom z firmami zagranicznymi. Reuters zauważa, że sankcje zachodnie nie wstrzymały tego wzrostu, ponieważ Gazprom nie jest objęty sankcjami. Jednakże  długoterminowe perspektywy dla rosyjskiego sektora ropy są negatywne, jeśli sankcje zachodnie nadal będą ograniczać dostęp do kapitału zagranicznego rosyjskim koncernom. Na przykład, Łukoil zapowiedział, że w 2015 r. ograniczy swoje inwestycje o 2 mld dol. ponieważ  musi dostosować się do nowych, gorszych warunków. Ministerstwo energii poinformowało również, że w sektorze ropy i gazu potrzeba 150 mld dol. rocznie na niezbędne inwestycje w nowe złoża węglowodorów, co jest konieczne wobec nieodległego sczerpania złóż dojrzałych.

Irak zmniejsza wydobycie ropy

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Reuters informuje z Basry, że 4  września Irak podpisał z zagranicznymi firmami naftowymi kontrakty zmniejszające wydobycie z dwóch pól naftowych na południu kraju. Rząd iracki postanowił zmniejszyć wydobycie ropy i przedłużyć żywotność swoich złóż. Jeden z tych kontraktów został podpisany z BP i ogranicza eksploatację do 2,1 mln baryłek dziennie z poprzednich 2,85 mln baryłek dziennie. Drugi podpisany został z chińskim CNPC – Chińczycy zgodzili się, aby wydobycie z naftowego pola Halfaya zmniejszyć do 400 tys. baryłek dziennie (z 535 tys. baryłek dziennie). Irak kilka lat temu zakładał do 2020 r. wydobycie na poziomie 12 mln baryłek dziennie, (głównie z pół południowych) co oznaczało w eksporcie rywalizowanie z Arabią Saudyjską. Jednak zniszczenie infrastruktury, biurokracja i brak jasnych przepisów prawnych zahamowały zainteresowanie inwestorów. Irakowi nie udało się osiągnąć tych ambitnych celów, a produkcja ze złóż na południu wynosi około 3 mln baryłek dziennie. Ostatecznie Bagdad zmniejszył plan wydobycia do 8,5-9 mln baryłek dziennie i wrócił do negocjacji z zagranicznymi partnerami w celu omówienia nowych warunków.

Wydobycie gazu w Amenas w Algierii jest bezpieczne

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Norweski Statoil, brytyjski BP i algierski Sonatrach kontynuują wydobycie  gazu w Amenas w Algierii, gdzie 16 stycznia 2013 r. doszło do groźnego ataku rebeliantów islamskich. Według informacji Statoil, podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom, nieprzerwaną pracę platform i instalacji, podobnie jak na wszystkich złożach w Algierii.

Kair bez energii elektrycznej w godzinach porannego szczytu

(REUTERS/MENA/AFP/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj w godzinach porannego szczytu zabrakło napięcia w większej części Kairu liczącego około 20 mln mieszkańców. Państwowa agencja MENA poinformowała, że jedna z trzech linii metra została zupełnie wyłączona z ruchu. Druga – funkcjonowała  z dużymi zakłóceniami. Reuters podał, że wbrew oświadczeniu rzecznika egipskiego ministerstwa energetyki o stopniowej normalizacji zaopatrzenia w energię elektryczną – całe centrum Kairu oraz wiele sąsiednich dzielnic po dwóch godzinach jeszcze były pozbawione prądu. Zaopatrzenie całego Egiptu w energię elektryczną w ciągu miesięcy letnich jest „co najmniej niewystarczające” – jak twierdzą eksperci MAE. W Kairze, przy letnich bardzo wysokich temperaturach od wczesnego rana są włączane urządzenia klimatyzacji i wentylatory, zużycie prądu jest tak duże, że konieczne jest planowe wyłącznie po kolei całych dzielnic. Egipt inwestuje znaczne środki w rozbudowę systemu energetycznego, ale produkcja energii elektrycznej pozostaje w tyle za niezwykle dynamicznym przyrostem ludności, głównie emigrantów z objętych walkami od 2011 r. innych krajów arabskich.

Rosnieft rozpoczyna wydobycie na jednym z pól naftowych Sachalinu

(REUTERS/RIGZONE/PLATTS/TERESA WÓJCIK)

Rosnieft rozpoczął 4 września wydobycie ropy na jednym z pól naftowych Sachalinu. Zameldował o tym szef rosyjskiego koncernu Igor Sieczin  prezydentowi Putinowi w czwartek w południe za pośrednictwem łącza wideo. Sieczin powiedział, że pole w szczycie eksploatacji pozwoli na wydobycie około 1,5 mln ton ropy rocznie (30 tys. baryłek dziennie).

INFRASTRUKTURA

Im wcześniej, tym taniej

(PKP SA)

Od 15 września br. bilety PKP Intercity kupione na 7 dni przed podróżą będą tańsze o 20%, a na 15 dni o 30%. Wyższe upusty mają zachęcić pasażerów do planowania podróży z wyprzedzeniem. We wrześniu PKP Intercity wprowadzi wyższe rabaty dla osób kupujących bilety z wyprzedzeniem. 20% zniżki będzie obowiązywało przy zakupie biletów na 7 dni przed planowaną podróżą, natomiast 30% jeżeli pasażer kupi bilet na 15 dni przed wyjazdem. Promocja dotyczy pociągów EIC oraz TLK. W ofercie „Wcześniej” za bilet normalny w klasie 2 na pociąg Express Intercity relacji Warszawa – Kraków pasażer zapłaci blisko 40 zł mniej, jeżeli zakupu dokona przynajmniej na 15 dni przed podróżą. Od połowy września taniej będzie można również podróżować na trasach: Warszawa – Białystok,  Warszawa – Lublin i Warszawa – Łódź. PKP Intercity obniża cenę Biletów Relacyjnych na pociągi TLK, dzięki którym z Lublina do stolicy będzie można dojechać za 37 zł, z Białegostoku za 30 zł, a z Łodzi za 25 zł. Bilety Relacyjne łączą się ze zniżkami ustawowymi.

Remont drogi krajowej nr 42 na odcinku Wielka Wieś – Wąchock

(GDDKiA)

W czwartek 4 września 2014 planowane jest rozpoczęcie kolejnego remontu nawierzchni na odcinku drogi krajowej nr 42 Wielka Wieś – Wąchock. Fragment o długości 1,7 km zyska nową nawierzchnię i oznakowanie poziome. Wykonawca remontu będzie wprowadzał ruch wahadłowy na czas frezowania i układania nawierzchni. Remont potrwa do października. Do końca 2014 r. wyremontowanych zostanie 5 odcinków dróg krajowych na terenie woj. świętokrzyskiego o łącznej długości około 8,5 km za blisko 7 mln złotych. Jeszcze we wrześniu planowane jest także rozpoczęcie remontów odcinków: drogi krajowej nr 78 na odcinku Kije – Żydówek – 1,5 km; drogi krajowej nr 74 na odcinku Lechów – Lechówek – 1,1 km; drogi krajowej nr 74 na odcinku Wola Jachowa – Skorzeszyce – 3 km. Od kilku dni trwa remont odcinka drogi nr 9 w Opatowie o długości 1,1 km.

Stary most w Biertowicach na dk 52 zostanie zastąpiony nową przeprawą.

(GDDKiA)

Trwa budowa mostu objazdowego na granicy gmin Lanckorona i Sułkowice w Biertowicach, na drodze krajowej nr 52. Ruch na razie odbywa się starym mostem na rzece Skawinka, który po przełożeniu ruchu na most objazdowy zostanie rozebrany i budowany będzie nowy most. Zmiana organizacji ruchu nastąpi po długim weekendzie sierpniowym. Nowy most w Biertowicach na Skawince będzie miał ponad 52 metry długości i 15 m szerokości. Powstaną na nim chodniki dla pieszych. Inwestycja obejmuje także: przebudowę drogi na odcinku nr 52 na odcinku ok. 200 m, budowę chodników dla pieszych w ciągu dk 52, przebudowę poboczy gruntowych w ciągu dk 52, remont umocnienia dna potoku kamieniami wielkowymiarowymi, remont istniejącego rowu trawiastego w ciągu dk 52, przebudowę zjazdu publicznego (na drogę gruntową) położonego w ciągu dk 52, budowę barier betonowych pełnych, dwustronnych na obiekcie mostowym z obustronnymi najazdami, budowę dwóch biegów schodów skarpowych. Inwestycja trwała będzie do września 2015 r. Wykonawca jest firma Skanska, a jej koszt wyniesie 3 421 152,97 zł.

Powstaje dodatkowy pas ruchu na zakrętach w Polanówce

(GDDKiA)

Kręty odcinek drogi krajowej nr 17, pomiędzy miejscowościami Łabunie Reforma i Polanówka zyska dodatkowy pas ruchu. Przebudowa blisko trzykilometrowego odcinka potrwa do końca sierpnia przyszłego roku. Zakres prowadzonych prac obejmuje m.in.: poszerzenie jezdni do przekroju 2+1 z pasem dzielącym i trwałym wydzieleniem kierunków ruchu poprzez zastosowanie barier linowych, przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową nr 3265L z wydzieleniem dodatkowych pasów ruchu dla pojazdów skręcających w lewo, korektę łuków poziomych i pionowych jezdni, wzmocnienie konstrukcji nawierzchni oraz przebudowę istniejących zatok autobusowych. Wartość prac to blisko 12,7 mln zł, a realizacją zajmuje się PRD Zamość.

Przetarg na A4 bez zastrzeżeń UZP

(GDDKiA)

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych stwierdził brak naruszeń w postępowaniu przetargowym dotyczącym kontynuacji budowy autostrady A4 na odcinku Rzeszów (węzeł Wschodni) – Jarosław (węzeł Jarosław Zachód). Kolejnym etapem będzie wniesienie przez wykonawcę zabezpieczenie należytego wykonania umowy, a następnie podpisanie umowy. Najkorzystniejszą ofertę w tym przetargu złożyło Konsorcjum firm: Budimex SA i Strabag Sp. z o.o. Konsorcjum zaoferowało wykonanie zadania w ciągu 14 miesięcy (z czasu na ukończenie wyłączono okresy zimowe tj. 2 razy po 3 miesiące od 15 grudnia do 15 marca) za kwotę ponad 719 mln zł.

DK19 wyremontowana

(GDDKiA)

Zakończył się remont drogi krajowej nr 19 na odcinku Nienadówka- Stobierna. Wykonawcą remontu była firma Skanska SA. Wartość inwestycji to ponad 8 mln zł. Prace remontowe rozpoczęto w 2013 i trwały 15 miesięcy. Remont polegał m.in. na rozebraniu i odtworzeniu poboczy, wykonaniu nowych warstw asfaltowych (wiążącej i ścieralnej), dostosowaniu wysokościowym zjazdów indywidualnych, jak również wykonaniu nowego oznakowania poziomego, pionowego oraz elementów bezpieczeństwa ruchu. Wcześniej, w 2013 roku, DK19 remontowana była w miejscowości Kamień, Sokołowie Młp. oraz na odcinku od Sokołowa Młp. do Nienadówki.

Opłaty za drogi: znów wszyscy są zaskoczeni

(Polski Kongres Drogowy)

Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Adam Zdziebło zapowiedział w Sejmie 27 sierpnia wprowadzenie „przyjaznego dla kierowców” systemu płacenia za korzystanie z autostrad. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi ani jak system będzie działał. Rozwiązania przygotowywane są pospiesznie, choć wcześniej wielokrotnie ostrzegano, że przy ręcznym poborze opłat autostrady będą „zatkane”. Przygotowania do szerszego zastosowania elektronicznego poboru opłat za korzystanie z autostrad nabrały gwałtownego przyspieszenia w wakacje, gdy okazało się, że na autostradzie A1 między Toruniem a Gdańskiem tworzą się gigantyczne korki przy bramkach do ręcznego poboru opłat. Jednocześnie rząd przyspieszył prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie do ustawy o drogach publicznych rozwiązań prowadzących do wdrożenia w Polsce Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS). Po jej wprowadzeniu, użytkownik będzie mógł podróżować po całej Unii Europejskiej z jednym urządzeniem pokładowym i rozliczać się z jednym dostawcą usługi.

Opinie zarządców dróg: ostrożnie z rowerami

(Polski Kongres Drogowy)

PKD poparł uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, które zgłosili zarządcy dróg samorządowych. Najistotniejsze zmiany w projekcie dotyczą dróg dla rowerów. Zarządcy zwracają uwagę na konieczność przemyślenia pewnych ułatwień dla rowerzystów, które mogą być ryzykowne dla nich bądź innych użytkowników dróg. Zasadniczą częścią nowego rozporządzenia są uregulowania stosowania znaków drogowych na drogach dla rowerów. Zdaniem zarządców dróg, nie wszystkie proponowane zmiany faktycznie zwiększają bezpieczeństwo rowerzystów. Obecne przepisy nie dają np. możliwości lokalizowania przejazdu dla rowerzystów poza skrzyżowaniem dróg, a zgodnie z projektem będzie to możliwe. Przekraczanie drogi może wtedy być dla rowerzystów bardziej ryzykowne.

Trasa Górna – start
(UM Łódź)

Pierwsze samochody wjechały na Trasę Górna. Inwestycja została w ten sposób oddana do użytku. To 4,6 kilometra trasy spełniającej wszystkie normy, wiadukty drogowe i kolejowe, ale przede wszystkim wyprowadzenie uciążliwego ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum miasta. To pierwsza tak duża inwestycja drogowa w Łodzi od wielu lat, która skróci czas przejazdu przez miasto w kierunku północ-południe. W niedziele po południu trasa służyła jeszcze prze kilka godzin jako tor dla rolkarzy i rowerzystów. Była też możliwość przejazdu autobusem po trasie.

Zmiany w ruchu na ulicy Targowej

(UM Warszawa)

Przebudowa skrzyżowania ul. Targowej z Ząbkowską oraz remont przejazdu kolejowego w Radości spowodują zmiany w ruchu drogowym. Na ul. Targowej Tramwaje Warszawskie modernizują torowisko tramwajowe pomiędzy ul. Kijowską a Białostocką. Dlatego też w czwartek, 4 września ok. godz. 20.00 zmienia się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Targowej z ulicami: ks. I. Kłopotowskiego, S. Okrzei i Ząbkowską. Obydwie jezdnie ul. Targowej będą zawężone o jeden pas ruchu (przy torowisku tramwajowym). Zamknięty zostanie także bezpośredni przejazd przez ul. Targową z ul. S. Okrzei w ul. Ząbkowską. W weekend, od piątku, 5 września od godz. 22.00 do poniedziałku, 8 września do godz. 4.00 zamknięty dla ruchu będzie przejazd przez tory kolejowe w ciągu ulic Izbickiej i Panny Wodnej. Utrudnienia związane są z remontem przejazdu. Kierowcy będą musieli korzystać z przejazdów na wysokości ulic Przewodowej i Drozdowej (przy stacji PKP Miedzeszyn) lub na wysokości ulic Bysławskiej i Walcowniczej (przy stacji PKP Falenica).

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły