Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończył dwunastodniową misję w Królestwie Arabii Saudyjskiej, której celem był przegląd i ocena rozwoju infrastruktury dla programu energetyki jądrowej.
Zintegrowany przegląd infrastruktury jądrowej Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR), który zakończył się 24 lipca, został przeprowadzony na zaproszenie rządu Arabii Saudyjskiej.
Mimo, że licząca 33 mln mieszkańców Arabia Saudyjska jest światowym potentatem w eksporcie ropy naftowej, to poszukuje ona możliwości dywersyfikacji produkcji energii dla zapewnienia długotrwałego bezpieczeństwa i wzrostu gospodarczego. W tym celu rząd w ubiegłym roku rozpoczął przygotowania do ogłoszenia zapytania ofertowego na budowę dwóch reaktorów jądrowych o mocy 2,9 GWe.
Wcześniej Arabia Saudyjska ogłosiła plany budowy 16 reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat. Dekret królewski z roku 2010 identyfikuje energetykę jądrową, jako warunek niezbędny do pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wodę pitną (ma służyć również do odsalania wody) w warunkach stałego ograniczania zależności państwa od wyczerpujących się zasobów węglowodorów.
Misja INIR dokonała przeglądu stanu infrastruktury jądrowej, wykorzystując kryteria dla fazy 2 rozwoju, zawarte w metodyce oceny opracowanej przez MAEA „IAEA Milestones Approach”.
Koniec fazy 2 oznacza gotowość danego kraju do zaproszenia potencjalnych dostawców do składania ofert lub negocjacji kontraktu dla jego pierwszej elektrowni jądrowej.
Zespół INIR odwiedził ośrodek badawczy King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE), który pełni rolę organizacji wdrażającej program energetyki jądrowej w kraju Nuclear Energy Program Implementing Organization (NEPIO). Dyrektor ośrodka Khalid bin Saleh Al-Sultan oraz szefowie i przedstawiciele innych organizacji zaangażowanych w program jądrowy zaprezentowali wyniki dotychczasowych prac przygotowawczych i stan infrastruktury dla przyszłej energetyki jądrowej.
Lider zespołu Jose Bastos, który na co dzień pełni w MAEA funkcję kierownika sekcji rozwoju infrastruktury jądrowej, stwierdził, że „misja INIR przeprowadzona została w atmosferze współpracy i otwartości. Arabia Saudyjska jest w stanie zrealizować swoje plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej”.
Zespół INIR potwierdził, że Arabia Saudyjska poczyniła znaczne postępy w rozwoju infrastruktury niezbędnej do rozwoju energetyki jądrowej. Ustanowiła ramy legislacyjne i przeprowadza kompleksowe badania wspierające kolejne etapy wdrażania programu. Arabia Saudyjska rozwija współpracę z krajami posiadającym doświadczenie w wykorzystywaniu energii jądrowej i intensywnie korzysta z ich pomocy technicznej. Przed rozpoczęciem misji Arabia Saudyjska przedstawiła MAEA raport z autooceny, obejmujący wszystkie zagadnienia związane z infrastrukturą, a także różne dokumenty uzupełniające.
Zespół ekspertów przedstawił zalecenia i zidentyfikował zestaw dobrych praktyk, z których mogłyby skorzystać kraj rozważający wdrożenie energetyki jądrowej, obejmujący takie zagadnienia jak: zarządzanie, ramy prawne, wybór lokalizacji oraz rozwój zasobów ludzkich.
World Nuclear News, Nuclear Street/CIRE.PL