Sekściński: Branża OZE będzie postulowała zmiany w noweli prawa budowlanego

0
16

W najbliższych dniach branżę OZE, a szczególnie energetykę wiatrową czeka batalia o poprawę projektów przepisów, które zdecydują o ich przyszłości – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Jak relacjonuje dziennik, w najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych, a w poniedziałek odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu ustawy o OZE.

Jeśli chodzi o nowelizację prawa budowlanego to z projektu zniknął kontrowersyjny zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale w ocenie branży nadal zawiera on sporo zapisów, których wprowadzenie w życie może zatrzymać inwestycje w energetykę wiatrową.

Zdaniem cytowanego przez „Rz” Arkadiusza Sekścińskiego, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wprowadzenie zawartych w projekcie zmian sprawi, że w Polsce nie będzie mogła już powstać żadna elektrownia wiatrowa. Zwraca on uwagę na wprowadzony w nowelizacji wymóg, aby wszystkie drogi dojazdowe do farm wiatrowych miały status drogi gminnej.

Inni eksperci krytykują w nowelizacji miedzy innymi przepisy o kwalifikacji każdej elektrowni wiatrowej powyżej 500 kW jako budowli.

Jak czytamy w „Rz” organizacje branżowe w tym PSEW przygotowują się również do udziału w zaplanowanym na poniedziałek 15 września wysłuchania publicznego odnośnie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Cytowany przez dziennik Sekściński zapowiada, że branża będzie postulowała miedzy innymi zmianę okresu przejściowego dla zielonych certyfikatów, aby trwał on przez rok od uruchomienia systemu akcji. Oczekuje również zmian odnośnie częstotliwości publikacji informacji na temat ilości świadectw pochodzenia na rynku. Jak podkreśla Sekściński wyjaśnienia wymaga też kwestia notyfikacji nowego systemu wsparcia przez Komisję Europejską.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL