Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, 23 października w Japonii odbędzie się spotkanie założycielskie organizacji wodorowej która ma skupiać państwa zdolne do produkcji i rozwoju infrastruktury wodorowej. Polska jest wg wyliczeń Toyoty piątym producentem wodoru na świecie.
– Dla Ministerstwa Energii rozwój paliwa wodorowego jest bardzo istotny. Zgodnie z przygotowanymi w resorcie dokumentami programowymi, projekty wodorowe mogą przyczynić się do rozwoju ekologicznego transportu. Zastosowanie ogniw paliwowych jako źródła energii dla komunikacji oraz aut pozwoli na redukcję emisji szkodliwych gazów i pyłów i poprawę jakości życia w dużych miastach. Ministerstwo Energii zapewni odpowiednią reprezentację na Hydrogen Energy Ministers Meeting, nie zostało jeszcze określone, kto będzie reprezentował ministerstwo – poinformował resort odpowiadając na pytania gazety.
– Staramy się o członkostwo w Hydrogen Europe. Braliśmy udział w Tokio w forum wodorowym. JSW uważa, że to paliwo przyszłości. Analizujemy techniczne możliwości produkcji czystego wodoru i uwarunkowania ekonomiczne – powiedział dziennikowi Daniel Ozon, prezes JSW.
– Światowe trendy pokazują, że zwiększa się rola paliw alternatywnych i należy liczyć się w dłuższej perspektywie ze spadkiem popytu na paliwa konwencjonalne. Orlen, poszukując źródeł rozwoju, podąża w kierunkach, które wyznacza rynek, dlatego zadecydowaliśmy o testowaniu rozwiązań wodorowych – stwierdziła Joanna Zakrzewska, dyrektor komunikacji płockiego koncernu w rozmowie z gazetą.
Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL