Można rozwijać energetykę i rolnictwo pozostając w zgodzie ze środowiskiem. Ten rok jest szczególny ze względu na COP24, widzimy skutki zmiany klimatu, jak susze- mówił na otwarciu III Międzynarodowej Konferencji Energetyka, Środowisko i Rolnictwo minister środowiska Henryk Kowalczyk. Organizatorem wydarzenia jest Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a patronem medialnym jest BiznesAlert.pl.
– Będziemy skupiać się na energii odnawialnej, ale też na pochłanianiu dwutlenku węgla, by doprowadzić do równowagi emisji z absorpcją, duża tu będzie rola dla rolnictwa. Liczymy, że utrzymamy rozwój gospodarczy w zgodzie z dbałością o środowisko – mówił minister.
Jaki jest smog na terenach wiejskich? Jednym ze składników smogu jest amoniak, który wytwarza rolnictwo. W rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast WHO, aż 36 jest w Polsce. Benzoalfapiren jest kolejnym groźnym związkiem chemicznym, to rakotwórczy wytwór niepełnego spalania. Do tego dochodzi ozon, który powoduje problemy z oddychaniem. Na wsiach za smog odpowiedzialne jest spalanie odpadów pochodzenia biologicznego. Powoduje to choroby płuc, serca i mózgu.
– Smog powoduje też wysokie koszty – w Unii Europejskiej powoduje to wielomiliardowe straty spowodowane urlopami zdrowotnymi spowodowanymi chorobami związanymi ze smogiem. Polska nie jest w swoich problemach sama – istnieją liczne fundusze, które przeznaczane są na podnoszenie efektywności energetycznej i lepszych technologii grzewczych. Ważne jest, by polskie samorządy korzystały z tych pieniędzy i wprowadzały zmiany w terenie – mówiła Aneta Willems z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej.
– Odnawialne źródła energii owszem są wsparciem w walce ze smogiem na terenach wiejskich, ale same nie rozwiążą problemu zanieczyszczenia powietrza. Głównym problemem jest tu ubóstwo energetyczne- ludzi nie stać na wysokiej jakości kotły i bardziej ekologiczne paliwa. Ważna jest wymiana pieców, ale naszym najważniejszym celem jest podnoszenie świadomości w społeczeństwie – powiedziała Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW.