Zaledwie 5 proc. funduszy w Wielkiej Brytanii uwzględniło dekarbonizację w polityce inwestycyjnej. Zarządzają one aktywami wartymi 479 mld funtów.
Według firmy prawniczej Pinsent Masons żaden z 43 analizowanych funduszy nie miał określonego docelowego wskaźnika inwestycji w aktywa niskoemisyjne, efektywne energetycznie i zrównoważone. Nie posiadają one również celu dekarbonizacji portfela inwestycyjnego. Financial Times podkreśla, że postawa funduszy nie ulega zmianie mimo rosnącej presji ze strony polityków, a także inwestorów, którzy chcą aby uwzględniły one powyższe czynniki.
We wrześniu brytyjskie ministerstwo pracy i emerytur ogłosiło, że powiernicy funduszy emerytalnych, którzy nie uwzględnią długoterminowych zagrożeń finansowych związanych ze zmianami klimatycznymi będą musieli od 2019 roku uzasadnić, dlaczego ich zdaniem nie wpłyną one na ich wskaźniki finansowe. Prawnicy ostrzegli 14 największych funduszy emerytalnych w Wielkiej Brytanii, w tym Tesco Pension Scheme, British Airways Pensions i BP Pension Fund, że jeśli nie uwzględnią w portfelu wpływu czynnika zmian klimatycznych mogą zostać wobec nich podjęte stosowne środki prawne.
Według Financial Times część funduszy może stracić na realizacji porozumienia klimatycznego z Paryża i dekarbonizacji. Jednak żaden z funduszy emerytalnych nie poddawał analizie tematu dofinansowania spółek, których portfel inwestycyjny będzie wrażliwy na dekarbonizację. Według badań trzy czwarte funduszy przeanalizowało w strategiach wpływ zmian klimatu na ich wyniki finansowe ale ostatecznie nie uwzględniło tej zmiennej.
Financial Times/Piotr Stępiński