EnergetykaGaz.

Brookings Institution: Jest kilka opcji, by Berlin wyrwał się z pułapki Nord Stream 2

Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Przejęcie trzech ukraińskich okrętów przez Rosjan w Cieśninie Kerczeńskiej przy wejściu do Morza Azowskiego kazało rzucić srogie spojrzenie na Nord Stream 2 – projekt uosabiający sprzeczność niemieckiej polityki zagranicznej w dobie rosnącego napięcia geopolitycznego – pisze Robert Bosch, analityk think tanku Brookings Institution dla Financial Timesa.

Gazociąg biegnie po dnie Bałtyku, wychodzi na powierzchnię w Niemczech, omijając Ukrainę i Polskę, a kończy się przy granicy z Austrią. Buduje go zależny od Kremla Gazprom, i jest współfinansowany przez konsorcjum niemieckich, francuskich, brytyjsko-holenerskich i austriackich koncernów paliwowo-gazowych. Jednak politycznie odpowiada za niego Berlin. Jest też sprawdzianem, czy Niemcy chcą i mogą być odpowiedzialnym europejskim liderem, za jakiego się podają.

Nord Stream 2 jest kontrowersyjny od jego ogłoszenia w 2015 roku, ponieważ pozbawi Ukrainę roli państwa tranzytowego. Sprzeciwiają mu się Stany Zjednoczone i większość państw Europy Wschodniej. Zaniepokojenie wyrażały też Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Kanada, a w zeszłym miesiącu europosłowie i członkowie Bundestagu napisali do Angeli Merkel list z apelem, by zatrzymała tej projekt.

W zeszłym tygodniu wszyscy trzej kandydaci na przewodniczącego CDU po ustąpieniu Merkel wyrażali sprzeciw wobec gazociągu, podobnie jak niektórzy socjaldemokraci oraz Zieloni. Kanclerz podkreślała prawo Ukrainy do stowarzyszenia z Europą, podczas gdy minister spraw zagranicznych Haiko Maas z bólem odciął się od tradycyjnego dla SPD szukania równowagi między Moskwą a Zachodem. Tymczasem Kreml odrzucił próbę mediacji Berlina.

Nasuwa się więc pytanie: dlaczego niemiecki rząd wciąż broni Nord Stream 2?

Trzeba zaznaczyć, że część krytyki jest przesadzona. Amerykański prezydent Donald Trump twierdzi, że Niemcy są „zakładnikiem”, ponieważ importują z Rosji 51 procent gazu. To błąd, ponieważ Niemcy utrzymują wrażliwy konsensus w sprawie sankcji wobec Rosji i inwestują w przemiany na Ukrainie. Stany Zjednoczone chcą też sprzedawać LNG do Europy, a Polska chce być częścią tego układu.

Niemiecki minister gospodarki, Peter Altmaier, upiera się, że Nord Stream 2 może dla wszystkich być układem „win-win”, co pokazuje jak bardzo zmieniła się rola Niemiec (i Europy) w konkurowaniu z innymi mocarstwami. Tymczasem żaden inny kraj na kontynencie nie osiągnął takiej stabilności, dobrobytu i siły z globalnej współzależności i demokratycznych przemian sąsiadów jak właśnie Niemcy.

Jest kilka opcji, by Berlin wymknął się z tej pułapki

Dzisiaj Rosja i Chiny wspierają autokratów w handlu, infrastrukturze i cyberprzestrzeni przeciwko Zachodowi. Gazociągi Gazpromu do Europy były określane jako wątpliwe komercyjnie przez rosyjskich ekspertów. Ale geopolitycznie, są wielce użytecznym narzędziem kontroli i perswazji.

Jest kilka opcji, by Berlin wymknął się z tej pułapki. Cofnięcie pozwoleń na budowę z powodów bezpieczeństwa oznaczałoby bolesne kary. Kanclerz Merkel mówiła też o ograniczaniu przepływu gazu. Ale to wciąż zostawiałoby Ukrainę na łasce Moskwy.

Pozostają dwa wybory. Berlin mógłby dołączyć do amerykańskich sankcji, albo przestać blokować starania Komisji Europejskiej, by wdrożyć unijne regulacje o konkurencji. Oba wyjścia są nieprzyjemne, ale jeśli tak się nie stanie, kiedy Nord Stream 2 powstanie i ominie Ukrainę, pozbawi ją najsilniejszej przeszkody przed dalszą agresją Moskwy. W fatalny sposób podminuje europejską jedność i wiarygodność Niemiec jako sąsiada godnego zaufania. To będzie bardzo wysoka cena.

Źródło: Financial Times


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X