Najważniejsze informacje dla biznesu

13.10.2014 ALERT

ENERGETYKA

KE może poprzeć elektrownię atomową na Litwie

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Borykający się z problemami projekt elektrowni jądrowej Visaginas na Litwie może zyskać wsparcie Komisji Europejskiej po tym, jak wyraziła zgodę na dofinansowanie podobnego projektu w Wielkiej Brytanii o nazwie Hinkley Point. Litwini zamierzają skorzystać z tego precedensu i zabiegać o zgodę Brukseli na pomoc publiczną dla Visaginas. Polski UOKiK wyraził także ostatni zgodę na współną budowę polskiej siłowni jądrowej przez PGE, Tauron, Eneę oraz KGHM.

Następne rozmowy KE-Ukraina-Rosja 21 października

(UPI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Kreml poinformował w piątek, że strony rozmów gazowych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja umówiły termin następnego spotkania. Miałoby się ono odbyć 21 października w Berlinie. Rosjanie podkreślają, że negocjacje mają zagwarantować nieprzerwany tranzyt surowca przez Ukrainę. Kijów apeluje o wsparcie Zachodu w poszukiwaniu pewnego źródła dostaw gazu ziemnego w obliczu zbliżającego się sezonu grzewczego. Gazprom nie dostarcza surowca nad Dniepr od 16 czerwca, kiedy wprowadził przedpłaty, których Ukraina nie jest w stanie opłacić. W toku rozmów w przytoczonym formacie Ukraińcy nie chcieli zgodzić się na propozycję cenową Rosjan, którzy oferowali obniżkę o 100 dolarów do 385,5 dolarów za 1000 m3. Kijów argumentował swój sprzeciw obawą o tymczasowość oferty, która nie zostałaby uwzględniona w kontrakcie a zależała od wysokości ceł, które Rosja może w każdej chwili ponownie zmienić. Poza tym uznaje cenę za „polityczną” i oczekuje propozycji bliższej poziomom znanym z giełd zachodnich skąd Uraina już sprowadza gaz czyli 320-340 dolarów za 1000 m3. Dlatego Moskwa winą za niepowodzenie dotychczasowych rozmów obarcza Kijów. Ukraina przyznaje, że tej zimy czekają ją niedobory gazu ziemnego. Naftogaz wyliczył, że gospodarce zabraknie około 5 mld m3. Gazprom zaoferował dostawy w tej wysokości z możliwością ich podwojenia.

Niezależność USA od ropy naftowej najwyższa od 1970 roku

(UPI/AZERNEWS/WŁASNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z raportu OPEC wynika, że amerykański import ropy naftowej może w 2015 roku spaść do historycznie niskiego poziomu. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu ropy łupkowej wydobywanej w kraju. Import ropy na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej sięgnął już sześcioletniego minimum. Dlatego OPEC przewiduje, że w 2015 roku amerykańska gospodarka przyspieszy. Gospodarki OPEC mają za to lekko rosnąć lub wpaść w stagnację. To uderzenie we wcześniejsze prognozy kartelu, który zakładał, że w najbliższych miesiącach zapotrzebowanie na czarny surowiec na świecie będzie stabilnie rosło dlatego jego kraje zwiększyły eksport do poziomu najwyższego w ostatnich trzech latach, co dodatkowo przełożyło się na obniżki cen.  Wzrosła produkcja w Libii, Iraku, Angolii oraz Nigerii. W listopadzie OPEC może ogłosić zahamowanie wydobycia w krajach członkowskich, jeżeli wojna cenowa nie skłoni ich do walki o klienta przez zaniżanie cen. Według Energy Information Administration wydobycie ropy naftowej w USA w 2015 roku sięgnie 9,5 mld baryłek dziennie i będzie to najwyższa produkcja od 1970 roku. Tymczasem konsumpcja tego surowca w Stanach Zjednoczonych notuje najniższe poziomu od 2012 roku. W obawie przed krachem cenowym ropy jej producenci w tym kraju lobbują za liberalizacją eksportu poza strefę wolnego handlu, która pozwoli utrzymać opłacalność ich biznesu. Rozmówcy Bloomberga przekonują, że jeśli cena surowca spadnie poniżej 80 dolarów za baryłkę, aktywność wydobywcza spadnie.  Za zniesieniem zakazu eksportu ropyt naftowej wprowadzonego po kryzysie z lat siedemdziesiątych lobbuje m.in. Exxon Mobil, ważny gracz w waszyngtońskich kuluarach.

Gazprom może zatrzymać projekt LNG. Boi się sankcji

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom rozważa zatrzymanie projektu budowy terminala Władywostok LNG. Tłumaczy się koniecznością skupienia na realizacji projektu uruchomienia dostaw gazu ziemnego do Chin na mocy umowy z CNPC. Eksport z Władywostoku miałby ruszyć w 2018 roku i wynieść 10 mln ton rocznie. Byłaby to pierwsza inwestycja zatrzymana przez Gazprom po wprowadzeniu przez Zachód sankcji na rosyjski sektor naftowy. Nie dotknęły one dotąd sektora gazowego, ale Gazprom obawia się, że może się tak stać, jeśli sytuacja na Ukrainie nie ulegnie poprawie. Poza tym Władywostok LNG spotka się z dużą konkurencją na rynku azjatyckim z gazem skroplonym z Indonezji oraz Australii. Obiektem sankcji jest już naftowa spółka-córka Gazpromu o nazwie Gazprom Nieft. W Gazprom uderza także pośrednio zakaz współpracy kapitałowej z rosyjskimi bankami. Projekt chiński – gazociąg Siła Syberii także napotyka na problemy z kapitałem i do tej pory nie rozpoczęła się jego faktyczna budowa. Gazprom przekonuje jednak, że kapitał znajdzie w chińskich bankach a pierwszą pożyczkę zaciągnie na przełomie lat 2014-15. Wobec sankcji zagrożone są także projekty Novateku – Jamał LNG, oraz Rosnieftu – Daleki Wschód LNG. W ten sposób zachodnie sankcje uderzają w rosyjski plan ekspansji na rynku azjatyckim. Dla zmniejszenia swoich obciążeń Gazprom zamierza również zrezygnować z importu gazu turkmeńskiego i uzbeckiego w umowach krótkoterminowych. Przez ten ruch więcej taniego surowca z tych krajów zostanie do dyspozycji Chin i innych państw regionu a w przyszłości być może innych, jak Europa. Gazprom sprowadzał z Azji Środkowej średnio 63,4 mld m3 rocznie. Kraje regionu planują dalej rozwijać eksport surowca do Chin, których zapotrzebowanie na gaz ma stale rosnąć.

Rosnieft szuka sposobu na ominięcie sankcji

(RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Spółka-córka Exxon Mobil o nazwie Exxon Neftegaz Limited (ENL) podpisała umowę z Rosnieftem na poszukiwanie ropy naftowej na złożu Południowe Czajwo w ramach projektu Sachalin 1, z którego wycofał się Exxon, podporządkowując się sankcjom USA. Akcje ENL posiada jej spółka-córka (30 procent) oraz Rosnieft przez dwóch pośredników: japońskie Sodeco i indyjskie ONGC.

Argentyńska umowa, której nie było

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma YPF dementuje informacje ministerstwa finansów Argentyny o podpisaniu przez nią umowy z rosyjskim Gazpromem na wydobycie węglowodorów wartej mld dolarów. Gazprom nie komentuje tych rewelacji. Wcześniej ogłosił sukces wizyty prezydenta Władimira Putina w Argentynie.

INFRASTRUKTURA

Radni zaapelowali do ministra o wpisanie do nowego Programu Budowy Dróg Krajowych drogi ekspresowej S-7, do węzła „Lotnisko” w Warszawie

(Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)

O konieczności budowy drogi ekspresowej S-7 przekonani są zapewne wszyscy, którzy kiedykolwiek próbowali wyjechać ze stolicy w kierunku Krakowa i z powrotem. „Sejmik Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze rolę transportu jako najważniejszego czynnika równoważenia rozwoju, apeluje do ministra infrastruktury i rozwoju o wpisanie do nowego Programu Budowy Dróg Krajowych drogi ekspresowej S-7 na odcinku od istniejącej drogi ekspresowej S-7 przez gminy: Tarczyn, Piaseczno, Lesznowola do węzła  «Lotnisko»” – czytamy w przyjętym przez radnych stanowisku.

Drugi swing w Toruniu

(UM Toruń)

Bydgoska firma PESA dostarczyła kolejny pięcioczłonowy tramwaj typu swing do Torunia. Do końca roku mają dotrzeć jeszcze cztery tramwaje – w sumie ma być 6 pięcioczłonowych i 6 trój członowych – (tramwaje trójczłonowe mają dotrzeć do Torunia w przyszłym roku).

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych Swing jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”. Będzie to 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których zmieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40).

Cztery firmy zainteresowane projektem Trasy Północnej

(UM Szczecin)

W Urzędzie Miasta otwarto dziś koperty w ramach przetargu pn. „Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej „Trasa Północna – etap III – budowa ulicy od ul. Łącznej do ul. Szosa Polska” i sprawowanie nadzoru autorskiego”. Swoje oferty złożyły następujące firmy:

Transprojekt Gdańsk Sp. z o.o. – 2 180 200,00 zł; Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM Szczecin – 999 990,00 zł; Egis Polska Inżynieria – 1 972 428,00 zł; Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska – 2 034 420,00 zł; Komisja przetargowa bada złożone oferty. Terminy wykonania zadania: Sporządzenie projektów budowlanych oraz wizualizacji 3D – 30 maja 2015 r. Sporządzenie projektów wykonawczych, przedmiarów, kosztorysów inwestorskich – 15 sierpnia 2015 r.

Od przyszłego weekendu mniejsze korki na A4

(UM Wrocław)

Kierowcy podróżujący autostradą A4 między Wrocławiem a Opolem nareszcie będą mogli odetchnąć z ulgą. W przyszły weekend zakończy się remont jezdni w stronę stolicy województwa opolskiego. Od przyszłego weekendu autostradą A4 pojedziemy bez utrudnień. – Remont ma się zakończyć około 17 października – informuje Michał Radoszko z wrocławskiego oddziału GDDKiA. To dobra informacja dla zmotoryzowanych, bo trwający od połowy lipca remont nastręczał kierowcom sporo problemów. Z powodu remontu nawierzchni kierowcy jeździli tylko jedną jezdnią i mieli do dyspozycji tylko po jednym pasie w obu kierunkach. Prace były wykonywane tak, że drogowcy podzielili je na 2-km odcinki. Dzięki temu udało się położyć nowy asfalt między węzłem Bielańskim a węzłem Krajków, wyłączając niespełna kilometrowy odcinek przed bramkami poboru opłat w Karwianach. Obecnie trwają jeszcze prace przy PPO Karwiany. Inwestycja kosztowała ponad 16 mln zł. Wykonuje firma Mota-Engil.

Gdzie jest autobus i tramwaj MPK Wrocław – aplikacja na iPhone

(UM Wrocław)

Jest już dostępna aplikacja iMPK na iPhona. Teraz także użytkownicy sprzętu Apple mogą śledzić na żywo pozycję pojazdów MPK Wrocław. W lipcu MPK Wrocław zaprezentowało nową odsłonę aplikacji do śledzenia pozycji pojazdów i planowania podróży komunikacją miejską. Początkowo dostępna była tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Android, teraz powstała wersja i dla użytkowników iPhon-ów. Aplikacja pozwala m.in. na podstawie pozycji GPS śledzić pojazdy komunikacji miejskiej, sprawdzić czy jadą zgodnie z rozkładem, podejrzeć zdjęcie typu autobusu, który po nas jedzie, a także ściągnąć rozkład jazdy z konkretnego przystanku na swój telefon. iMPK to aplikacja unowocześniona i wzbogacona o dodatkowe funkcjonalności. Można zobaczyć czy dany pojazd notuje spóźnienie, czy jedzie zgodnie z rozkładem. Do dyspozycji pasażerów jest również rozkład jazdy wraz z informacją o możliwościach przesiadek. Aplikację na Androida pobrało od lipca już ponad 5 tysięcy użytkowników.

Kongres Kolejowy

(Urząd Marszałkowski Województwa Łodzkiego)

W łódzkiej hali Expo rozpoczął się IV Kongres Kolejowy – największa i najbardziej prestiżowa impreza konferencyjna w Polsce poświęcona tematowi kolei w kraju. W wydarzeniu bierze udział ponad 900 gości – przedstawicieli branży kolejowej, reprezentanci świata polityki, samorządu i nauki. Gospodarzami spotkania są marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Marszałek przypomniał, że w Opocznie kończy się budowa pierwszego przystanku szybkiej kolei – przy trasie Centralnej Magistrali Kolejowej. – Ale przez nasz region przebiegają również inne bardzo ważne szlaki kolejowe, m.in. trasa E20 Warszawa–Kutno–Poznań czy magistrala węglowa – dodał. Dyskusje dotyczyły m.in.: budowy węzłów intermodalnych w Polsce; kolei regionalnych jako szansy rozwoju regionów, bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce, rewitalizacji terenów pokolejowych. Uczestnicy Kongresu obejrzą Zaplecze Techniczne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z okazji zakończenia budowy. Zobaczą też postępy prac przy budowie dworca Łódź Fabryczna.

23 mln zł na podwyższenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w województwie śląskim

(PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe podwyższają poziom bezpieczeństwa na 19. przejazdach kolejowych w województwie śląskim. Przejazdy zostaną wyposażane w dodatkowe urządzenia ostrzegawcze lub rogatki. Program przebudowy przejazdów, prowadzony przez PLK pozwoli podwyższyć poziom bezpieczeństwa na ponad 300 skrzyżowaniach torów i dróg w całej Polsce. Modernizacje obejmują m.in. przejazdy na trzech liniach w okolicach Częstochowy. Przebudowane zostaną również przejazdy na trasie Katowice – Rybnik w okolicach Mikołowa, a także na odcinku Racibórz – Chałupki oraz między Pszczyną a Zwardoniem. Na 18 modernizowanych skrzyżowaniach zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna, z czego 10 obiektów zyska półrogatki odgradzające tor od jezdni. Na jednym przejeździe – w Sławkowie – zostaną zainstalowane rogatki z obsługą przejazdu przez pracownika kolei. Przejazdy będą wyposażone także w urządzenia do monitoringu i rejestracji zdarzeń. Koszt przedsięwzięcia w województwie śląskim to nieco ponad 23 miliony zł.

Dzięki inwestycji, na terenie całej Polski zmodernizowanych zostanie 307 przejazdów. Realizacja tych działań, współfinansowanych przez UE, kosztuje ponad 300 mln zł.

PKP Informatyka na konferencji Transport Ticketing Central & Eastern Europe 2014

(PKP Informatyka)

Przedstawiciele PKP Informatyki wzięli udział w konferencji Transport Ticketing Central & Eastern Europe 2014. To międzynarodowa konferencja, podczas której poruszane są kwestie związane z transportem publicznym. Głównym celem spotkania jest wymiana doświadczeń i promocja rozwiązań ułatwiających podróżnym zakup biletu na przejazd środkami komunikacji zbiorowej. Tegoroczna edycja konferencji, która odbywa się w Warszawie na Stadionie Narodowym, zgromadziła takie znane firmy jak: MasterCard, Visa, DB-Systel, Amadeus czy ASEC. Podczas konferencji Dariusz Depta, dyrektor zarządzający pionem budowy produktów zaprezentował koncepcję PKP Informatyki budowy wspólnego systemu sprzedaży biletów dla wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce – Platformy Sprzedaży Biletów.

Utrudnienia na odcinku Čadca – Zwardoń – Čadca (Republika Słowacka).

(Koleje Śląskie)

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi 18-23 i 28-31 października połączenia: 4172 relacji Žilina 13:48 – Zwardoń 15:09; 4173 relacji Zwardoń 15:41 – Žilina 17:12, na odcinku Čadca – Zwardoń – Čadca będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową. Przystanek autobusowy będzie usytuowany w Zwardoniu przed budynkiem dworca kolejowego.

Redakcja BiznesAlert.pl

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

KE może poprzeć elektrownię atomową na Litwie

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Borykający się z problemami projekt elektrowni jądrowej Visaginas na Litwie może zyskać wsparcie Komisji Europejskiej po tym, jak wyraziła zgodę na dofinansowanie podobnego projektu w Wielkiej Brytanii o nazwie Hinkley Point. Litwini zamierzają skorzystać z tego precedensu i zabiegać o zgodę Brukseli na pomoc publiczną dla Visaginas. Polski UOKiK wyraził także ostatni zgodę na współną budowę polskiej siłowni jądrowej przez PGE, Tauron, Eneę oraz KGHM.

Następne rozmowy KE-Ukraina-Rosja 21 października

(UPI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Kreml poinformował w piątek, że strony rozmów gazowych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja umówiły termin następnego spotkania. Miałoby się ono odbyć 21 października w Berlinie. Rosjanie podkreślają, że negocjacje mają zagwarantować nieprzerwany tranzyt surowca przez Ukrainę. Kijów apeluje o wsparcie Zachodu w poszukiwaniu pewnego źródła dostaw gazu ziemnego w obliczu zbliżającego się sezonu grzewczego. Gazprom nie dostarcza surowca nad Dniepr od 16 czerwca, kiedy wprowadził przedpłaty, których Ukraina nie jest w stanie opłacić. W toku rozmów w przytoczonym formacie Ukraińcy nie chcieli zgodzić się na propozycję cenową Rosjan, którzy oferowali obniżkę o 100 dolarów do 385,5 dolarów za 1000 m3. Kijów argumentował swój sprzeciw obawą o tymczasowość oferty, która nie zostałaby uwzględniona w kontrakcie a zależała od wysokości ceł, które Rosja może w każdej chwili ponownie zmienić. Poza tym uznaje cenę za „polityczną” i oczekuje propozycji bliższej poziomom znanym z giełd zachodnich skąd Uraina już sprowadza gaz czyli 320-340 dolarów za 1000 m3. Dlatego Moskwa winą za niepowodzenie dotychczasowych rozmów obarcza Kijów. Ukraina przyznaje, że tej zimy czekają ją niedobory gazu ziemnego. Naftogaz wyliczył, że gospodarce zabraknie około 5 mld m3. Gazprom zaoferował dostawy w tej wysokości z możliwością ich podwojenia.

Niezależność USA od ropy naftowej najwyższa od 1970 roku

(UPI/AZERNEWS/WŁASNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z raportu OPEC wynika, że amerykański import ropy naftowej może w 2015 roku spaść do historycznie niskiego poziomu. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu ropy łupkowej wydobywanej w kraju. Import ropy na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej sięgnął już sześcioletniego minimum. Dlatego OPEC przewiduje, że w 2015 roku amerykańska gospodarka przyspieszy. Gospodarki OPEC mają za to lekko rosnąć lub wpaść w stagnację. To uderzenie we wcześniejsze prognozy kartelu, który zakładał, że w najbliższych miesiącach zapotrzebowanie na czarny surowiec na świecie będzie stabilnie rosło dlatego jego kraje zwiększyły eksport do poziomu najwyższego w ostatnich trzech latach, co dodatkowo przełożyło się na obniżki cen.  Wzrosła produkcja w Libii, Iraku, Angolii oraz Nigerii. W listopadzie OPEC może ogłosić zahamowanie wydobycia w krajach członkowskich, jeżeli wojna cenowa nie skłoni ich do walki o klienta przez zaniżanie cen. Według Energy Information Administration wydobycie ropy naftowej w USA w 2015 roku sięgnie 9,5 mld baryłek dziennie i będzie to najwyższa produkcja od 1970 roku. Tymczasem konsumpcja tego surowca w Stanach Zjednoczonych notuje najniższe poziomu od 2012 roku. W obawie przed krachem cenowym ropy jej producenci w tym kraju lobbują za liberalizacją eksportu poza strefę wolnego handlu, która pozwoli utrzymać opłacalność ich biznesu. Rozmówcy Bloomberga przekonują, że jeśli cena surowca spadnie poniżej 80 dolarów za baryłkę, aktywność wydobywcza spadnie.  Za zniesieniem zakazu eksportu ropyt naftowej wprowadzonego po kryzysie z lat siedemdziesiątych lobbuje m.in. Exxon Mobil, ważny gracz w waszyngtońskich kuluarach.

Gazprom może zatrzymać projekt LNG. Boi się sankcji

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom rozważa zatrzymanie projektu budowy terminala Władywostok LNG. Tłumaczy się koniecznością skupienia na realizacji projektu uruchomienia dostaw gazu ziemnego do Chin na mocy umowy z CNPC. Eksport z Władywostoku miałby ruszyć w 2018 roku i wynieść 10 mln ton rocznie. Byłaby to pierwsza inwestycja zatrzymana przez Gazprom po wprowadzeniu przez Zachód sankcji na rosyjski sektor naftowy. Nie dotknęły one dotąd sektora gazowego, ale Gazprom obawia się, że może się tak stać, jeśli sytuacja na Ukrainie nie ulegnie poprawie. Poza tym Władywostok LNG spotka się z dużą konkurencją na rynku azjatyckim z gazem skroplonym z Indonezji oraz Australii. Obiektem sankcji jest już naftowa spółka-córka Gazpromu o nazwie Gazprom Nieft. W Gazprom uderza także pośrednio zakaz współpracy kapitałowej z rosyjskimi bankami. Projekt chiński – gazociąg Siła Syberii także napotyka na problemy z kapitałem i do tej pory nie rozpoczęła się jego faktyczna budowa. Gazprom przekonuje jednak, że kapitał znajdzie w chińskich bankach a pierwszą pożyczkę zaciągnie na przełomie lat 2014-15. Wobec sankcji zagrożone są także projekty Novateku – Jamał LNG, oraz Rosnieftu – Daleki Wschód LNG. W ten sposób zachodnie sankcje uderzają w rosyjski plan ekspansji na rynku azjatyckim. Dla zmniejszenia swoich obciążeń Gazprom zamierza również zrezygnować z importu gazu turkmeńskiego i uzbeckiego w umowach krótkoterminowych. Przez ten ruch więcej taniego surowca z tych krajów zostanie do dyspozycji Chin i innych państw regionu a w przyszłości być może innych, jak Europa. Gazprom sprowadzał z Azji Środkowej średnio 63,4 mld m3 rocznie. Kraje regionu planują dalej rozwijać eksport surowca do Chin, których zapotrzebowanie na gaz ma stale rosnąć.

Rosnieft szuka sposobu na ominięcie sankcji

(RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Spółka-córka Exxon Mobil o nazwie Exxon Neftegaz Limited (ENL) podpisała umowę z Rosnieftem na poszukiwanie ropy naftowej na złożu Południowe Czajwo w ramach projektu Sachalin 1, z którego wycofał się Exxon, podporządkowując się sankcjom USA. Akcje ENL posiada jej spółka-córka (30 procent) oraz Rosnieft przez dwóch pośredników: japońskie Sodeco i indyjskie ONGC.

Argentyńska umowa, której nie było

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma YPF dementuje informacje ministerstwa finansów Argentyny o podpisaniu przez nią umowy z rosyjskim Gazpromem na wydobycie węglowodorów wartej mld dolarów. Gazprom nie komentuje tych rewelacji. Wcześniej ogłosił sukces wizyty prezydenta Władimira Putina w Argentynie.

INFRASTRUKTURA

Radni zaapelowali do ministra o wpisanie do nowego Programu Budowy Dróg Krajowych drogi ekspresowej S-7, do węzła „Lotnisko” w Warszawie

(Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)

O konieczności budowy drogi ekspresowej S-7 przekonani są zapewne wszyscy, którzy kiedykolwiek próbowali wyjechać ze stolicy w kierunku Krakowa i z powrotem. „Sejmik Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze rolę transportu jako najważniejszego czynnika równoważenia rozwoju, apeluje do ministra infrastruktury i rozwoju o wpisanie do nowego Programu Budowy Dróg Krajowych drogi ekspresowej S-7 na odcinku od istniejącej drogi ekspresowej S-7 przez gminy: Tarczyn, Piaseczno, Lesznowola do węzła  «Lotnisko»” – czytamy w przyjętym przez radnych stanowisku.

Drugi swing w Toruniu

(UM Toruń)

Bydgoska firma PESA dostarczyła kolejny pięcioczłonowy tramwaj typu swing do Torunia. Do końca roku mają dotrzeć jeszcze cztery tramwaje – w sumie ma być 6 pięcioczłonowych i 6 trój członowych – (tramwaje trójczłonowe mają dotrzeć do Torunia w przyszłym roku).

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych Swing jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”. Będzie to 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których zmieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40).

Cztery firmy zainteresowane projektem Trasy Północnej

(UM Szczecin)

W Urzędzie Miasta otwarto dziś koperty w ramach przetargu pn. „Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej „Trasa Północna – etap III – budowa ulicy od ul. Łącznej do ul. Szosa Polska” i sprawowanie nadzoru autorskiego”. Swoje oferty złożyły następujące firmy:

Transprojekt Gdańsk Sp. z o.o. – 2 180 200,00 zł; Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM Szczecin – 999 990,00 zł; Egis Polska Inżynieria – 1 972 428,00 zł; Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska – 2 034 420,00 zł; Komisja przetargowa bada złożone oferty. Terminy wykonania zadania: Sporządzenie projektów budowlanych oraz wizualizacji 3D – 30 maja 2015 r. Sporządzenie projektów wykonawczych, przedmiarów, kosztorysów inwestorskich – 15 sierpnia 2015 r.

Od przyszłego weekendu mniejsze korki na A4

(UM Wrocław)

Kierowcy podróżujący autostradą A4 między Wrocławiem a Opolem nareszcie będą mogli odetchnąć z ulgą. W przyszły weekend zakończy się remont jezdni w stronę stolicy województwa opolskiego. Od przyszłego weekendu autostradą A4 pojedziemy bez utrudnień. – Remont ma się zakończyć około 17 października – informuje Michał Radoszko z wrocławskiego oddziału GDDKiA. To dobra informacja dla zmotoryzowanych, bo trwający od połowy lipca remont nastręczał kierowcom sporo problemów. Z powodu remontu nawierzchni kierowcy jeździli tylko jedną jezdnią i mieli do dyspozycji tylko po jednym pasie w obu kierunkach. Prace były wykonywane tak, że drogowcy podzielili je na 2-km odcinki. Dzięki temu udało się położyć nowy asfalt między węzłem Bielańskim a węzłem Krajków, wyłączając niespełna kilometrowy odcinek przed bramkami poboru opłat w Karwianach. Obecnie trwają jeszcze prace przy PPO Karwiany. Inwestycja kosztowała ponad 16 mln zł. Wykonuje firma Mota-Engil.

Gdzie jest autobus i tramwaj MPK Wrocław – aplikacja na iPhone

(UM Wrocław)

Jest już dostępna aplikacja iMPK na iPhona. Teraz także użytkownicy sprzętu Apple mogą śledzić na żywo pozycję pojazdów MPK Wrocław. W lipcu MPK Wrocław zaprezentowało nową odsłonę aplikacji do śledzenia pozycji pojazdów i planowania podróży komunikacją miejską. Początkowo dostępna była tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Android, teraz powstała wersja i dla użytkowników iPhon-ów. Aplikacja pozwala m.in. na podstawie pozycji GPS śledzić pojazdy komunikacji miejskiej, sprawdzić czy jadą zgodnie z rozkładem, podejrzeć zdjęcie typu autobusu, który po nas jedzie, a także ściągnąć rozkład jazdy z konkretnego przystanku na swój telefon. iMPK to aplikacja unowocześniona i wzbogacona o dodatkowe funkcjonalności. Można zobaczyć czy dany pojazd notuje spóźnienie, czy jedzie zgodnie z rozkładem. Do dyspozycji pasażerów jest również rozkład jazdy wraz z informacją o możliwościach przesiadek. Aplikację na Androida pobrało od lipca już ponad 5 tysięcy użytkowników.

Kongres Kolejowy

(Urząd Marszałkowski Województwa Łodzkiego)

W łódzkiej hali Expo rozpoczął się IV Kongres Kolejowy – największa i najbardziej prestiżowa impreza konferencyjna w Polsce poświęcona tematowi kolei w kraju. W wydarzeniu bierze udział ponad 900 gości – przedstawicieli branży kolejowej, reprezentanci świata polityki, samorządu i nauki. Gospodarzami spotkania są marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Marszałek przypomniał, że w Opocznie kończy się budowa pierwszego przystanku szybkiej kolei – przy trasie Centralnej Magistrali Kolejowej. – Ale przez nasz region przebiegają również inne bardzo ważne szlaki kolejowe, m.in. trasa E20 Warszawa–Kutno–Poznań czy magistrala węglowa – dodał. Dyskusje dotyczyły m.in.: budowy węzłów intermodalnych w Polsce; kolei regionalnych jako szansy rozwoju regionów, bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce, rewitalizacji terenów pokolejowych. Uczestnicy Kongresu obejrzą Zaplecze Techniczne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z okazji zakończenia budowy. Zobaczą też postępy prac przy budowie dworca Łódź Fabryczna.

23 mln zł na podwyższenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w województwie śląskim

(PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe podwyższają poziom bezpieczeństwa na 19. przejazdach kolejowych w województwie śląskim. Przejazdy zostaną wyposażane w dodatkowe urządzenia ostrzegawcze lub rogatki. Program przebudowy przejazdów, prowadzony przez PLK pozwoli podwyższyć poziom bezpieczeństwa na ponad 300 skrzyżowaniach torów i dróg w całej Polsce. Modernizacje obejmują m.in. przejazdy na trzech liniach w okolicach Częstochowy. Przebudowane zostaną również przejazdy na trasie Katowice – Rybnik w okolicach Mikołowa, a także na odcinku Racibórz – Chałupki oraz między Pszczyną a Zwardoniem. Na 18 modernizowanych skrzyżowaniach zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna, z czego 10 obiektów zyska półrogatki odgradzające tor od jezdni. Na jednym przejeździe – w Sławkowie – zostaną zainstalowane rogatki z obsługą przejazdu przez pracownika kolei. Przejazdy będą wyposażone także w urządzenia do monitoringu i rejestracji zdarzeń. Koszt przedsięwzięcia w województwie śląskim to nieco ponad 23 miliony zł.

Dzięki inwestycji, na terenie całej Polski zmodernizowanych zostanie 307 przejazdów. Realizacja tych działań, współfinansowanych przez UE, kosztuje ponad 300 mln zł.

PKP Informatyka na konferencji Transport Ticketing Central & Eastern Europe 2014

(PKP Informatyka)

Przedstawiciele PKP Informatyki wzięli udział w konferencji Transport Ticketing Central & Eastern Europe 2014. To międzynarodowa konferencja, podczas której poruszane są kwestie związane z transportem publicznym. Głównym celem spotkania jest wymiana doświadczeń i promocja rozwiązań ułatwiających podróżnym zakup biletu na przejazd środkami komunikacji zbiorowej. Tegoroczna edycja konferencji, która odbywa się w Warszawie na Stadionie Narodowym, zgromadziła takie znane firmy jak: MasterCard, Visa, DB-Systel, Amadeus czy ASEC. Podczas konferencji Dariusz Depta, dyrektor zarządzający pionem budowy produktów zaprezentował koncepcję PKP Informatyki budowy wspólnego systemu sprzedaży biletów dla wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce – Platformy Sprzedaży Biletów.

Utrudnienia na odcinku Čadca – Zwardoń – Čadca (Republika Słowacka).

(Koleje Śląskie)

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi 18-23 i 28-31 października połączenia: 4172 relacji Žilina 13:48 – Zwardoń 15:09; 4173 relacji Zwardoń 15:41 – Žilina 17:12, na odcinku Čadca – Zwardoń – Čadca będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową. Przystanek autobusowy będzie usytuowany w Zwardoniu przed budynkiem dworca kolejowego.

Redakcja BiznesAlert.pl

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły