BezpieczeństwoGaz.

Czaputowicz dla Handelsblatt: Nord Stream 2 zabije Ukrainę

2018.01.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz KPRM . Konferencja prasowa . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi Handelsblatt. Wypowiedział się w nim między innymi na temat Nord Stream 2, Rosji i Ukrainy.

Proeuropejskie i antyeuropejskie postawy

– Nord Stream 2 zniszczy efekt sankcji wobec Rosji i zabije Ukrainę. Jeśli tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostanie zatrzymany, kraj straci nie tylko ważną część wpływów finansowych, ale też gwarancję ochrony przed dalszą rosyjską agresją – powiedział szef MSZ. Dodał, że w tej sprawie USA, Komisja Europejska i Polska prezentują proeuropejską postawę.

– Spójrzmy na fakty: kto reprezentuje tutaj europejską postawę? Komisja Europejska chce podporządkować Nord Stream 2 dyrektywie gazowej, by żaden gazociąg nie podlegał wyłącznie Gazpromowi. W tej sprawie mocno popieramy Komisję. Z kolei Niemcy i Austria bronią się kolejnymi manewrami, by zapewnić osobne regulacje dla Nord Stream 2 i przez to wciąż nie mamy wspólnego europejskiego stanowiska w tej sprawie. Niemcy często myślą, że ich stanowisko jest stanowiskiem europejskim, ale w sprawie Nord Stream 2 jest inaczej – mówił Czaputowicz.

Propozycje działań

Zapytany o to, czy Polska i Niemcy prowadzą wobec Rosji tę samą politykę odpowiedział, że z reguły tak: – Wspólnie jesteśmy zdania, że w konflikcie z Ukrainą to Rosja jest agresorem i nie możemy akceptować aneksji Krymu, interwencji w Donbasie i ataku na ukraińskie okręty na Morzu Azowskim. Do pewnego stopnia jesteśmy wspólnie popieramy reakcje UE wobec rosyjskiej agresji, wysyłając Moskwie sygnał w postaci sankcji. My chcemy wyraźniejszych środków. Dlatego w tej sprawie jesteśmy bliżej z USA niż z niektórymi europejskimi partnerami – przekonywał szef polskiej dyplomacji w rozmowie z Handelsblatt.

Czaputowicz zaproponował wprowadzenie specjalnego przedstawiciela przy sekretarzu generalnym ONZ ds. Ukrainy oraz rozszerzenie tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja) o Unię Europejską i USA. – Być może Niemcy i Francja uważają, że reprezentują całą Europę, ale my nie. Nas mogą reprezentować europejskie instytucje, w tym przypadku Wysoki Przedstawiciel, ale nie inne kraje – powiedział dyplomata. Czaputowicz powiedział, że Unii Europejskiej i NATO potrzebna jest zdecydowana polityka wobec Rosji. – Również tutaj centralna jest kwestia Nord Stream 2 – powiedział.

Źródło: Handelsblatt


Powiązane artykuły

Satelity zostały wyniesione na orbitę w ramach misji SpaceX

Polska szykuje się do wejścia kapitałowego w ICEYE

Warszawa finalizuje rozmowy w sprawie zakupu udziałów w polsko-fińskiej ICEYE, producencie satelitów radarowych. Inwestycja państwowa – finansowana przez Bank Rozwoju...
Skutki rosyjskiego ataku na Kijów z 20 na 21 lipca 2025 roku, foto: DSNS

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Polskie lotnictwo w stanie gotowości

W nocy z 20 na 21 lipca Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. Celem były m.in. Kijów i Iwano-Frankiwsk,...

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...

Udostępnij:

Facebook X X X