Zgodnie z oceną agencji ratingowej Standard and Poor’s ten południowoamerykański kraj ma być jednym z pięciu najlepszych lokalizacji dla zagranicznych firm chcących inwestować w przemysł wydobywczy w 2019 roku.
Peruwiańczycy planują ruszyć z rozwojem 3 ogromnych kopalni miedzi, które uczynią kraj niezwykle atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. Pierwszą z nich ma być obiekt w Quellaveco, zlokalizowany w regionie Moquegua na południu kraju. Na razie projekt jest na etapie uzyskiwania zgód środowiskowych, po tym jak po zakupie 40 procent udziałów w powstającej kopalni przez multinarodowy koncern Anglo American, 60 procent w czerwcu 2018 roku zakupiło Mitsubishi. W Quellaveco znajdują się jedne z największych zasobów miedzi na świecie, szacowane na ponad miliard ton. Produkcja pierwiastka ma ruszyć w 2022 roku, a pełną moc produkcyjną kopalnia osiągnie w 2023 roku. Przez pierwsze 10 lat, ma produkować 300 000 ton rocznie, w cenie 1,05 dolara za funt.
Drugim ogromnym projektem jest Mina Justa, również powstająca właśnie kopalnia miedzi, w którą spółka Minsur chce zainwestować 1,6 miliarda dolarów. Produkcja ma ruszyć między 2020, a 2021 rokiem. Znajdująca się niemal nad samym Pacyfikiem, w pobliżu słynnego płaskowyżu Nazca również na południu Peru, Mina Justa ma produkować 102 000 ton pierwiastka rocznie i 58 000 ton miedzi katodowej rocznie. 60 procent udziałów w kopalni ma Minsur, która jest spółką należącą do peruwiańskiej Breca Group, ale również zależną od Cumbres Andinas S.A., w której 40% udziałów ma chilijski konglomerat Empresas Copec. Właścicielem pozostałych 40% udziałów w Mina Justa jest z kolei Alxar International, także spółka z chilijskim kapitałem.
W czerwcu 2018 roku chińska korporacja Chinalco postanowiła zainwestować 1,3 miliarda dolarów w ogromną kopalnię miedzi w Toromocho, w Junin w centralnej części kraju, by zwiększyć jej moce wydobywcze o 45% do 2020 roku. Chinalco zamierza wydobywać 157 000 ton dziennie i 300 000 ton czystej miedzi rocznie. Chiny są jej największym konsumentem, podczas gdy Peru ma drugie największe zasoby tego pierwiastka na świecie po Chile.
Zgodnie z szacunkami Standard&Poors Peru było pierwszym rynkiem inwestycji zagranicznych w przemysł wydobywczy w 2018 roku i czwartym rynkiem w skali globalnej, a w nadchodzącym roku może wskoczyć na trzecie miejsce.
Joanna Kędzierska