Skanska i Saule Technologies rozpoczynają testy technologii perowskitowych na biurowcu Spark w Warszawie. Zastosowanie ich ma pozwolić na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej przez ten budynek.
Samowystarczalność
Półprzezroczyste ogniwa opracowane przez polkę Olgę Malinkiewicz z zespołem kilka lat temu mają pozwolić nie tylko ograniczać zużycie energii, której potrzebują budynki, ale też ją produkować. Jeśli testowana technologia się sprawdzi, budynki biurowe będą mogły stać się niebawem samowystarczalne energetycznie.
Test funkcjonalności
Zamontowane ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu to także test dla ich funkcjonalności i łatwości montażu oraz możliwość sprawdzenia, jakie ograniczenia budowlane mogą się pojawić w trakcie projektowania. Perowskitami można pokrywać fasady budynków. Została już opracowania technologia ich laminacji.
Pilotaż
W 2019 roku ma ruszyć pilotażowa fabryka, dzięki której Skanska i Saule Technologies będą mogły produkować moduły na większa skalę. Podpisały w zeszłym roku porozumienie, na mocy którego firma budowlana zyskała prawo do wykorzystania rozwiązań opracowanych przez Saule Technologies. Jest zatem możliwe, że już niebawem budynki komercyjne, mieszkalne i ekrany dźwiękoszczelne Skanski będą miały perowskity.
Konkurencja
Saule Technologies rozwija technologie perowskitów od 2014 roku, ale nie jest jedyną na świecie, która to robi. Powstała już pilotażowa fabryka w Niemczech, która produkuje dla Oxford PV. Rozwiązania testowane przez Saule Technologies rozwiązania przyniosły na tyle zadowalające efekty, że zainteresowała się nimi w 2018 roku Skanska. Ostateczny efekt współpracy, czyli gotowy produkt, ma być gotowy w 2021 roku.
Otoczenie
Biurowiec Spark, na którego fasadzie zamontowano w grudniu 2018 roku instalacje perowskitowe, znajduje się w kompleksie biurowym na warszawskiej Woli u zbiegu Al. Solidarności i ul. Okopowej. Jest to szybko rozwijająca się część Warszawy, w które powstało w ostatnim czasie wiele budynków biurowych.
Skanska/BusinessInsider/Agata Rzędowska