Niemiecki HSH Nordbank przejmowany przez amerykańskie fundusze inwestycyjne przesłał spółce zależnej Taurona pozew z żądaniem zapłaty 232,9 mln zł wraz odsetkami – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Sprawa dotyczy trwającego od 2014 r. sporu niemiecko-polskiej firmy wiatrowej In.ventus ze spółką zależną Taurona – PE PKH. In.ventus posiada farmy wiatrowe w Mogilnie, Gołdapi, Śniatowie, Dobrzyniu i Inowrocławiu. Jego kredytodawcą był HSH Nordbank z Hamburga. W 2014 r. PE PKH wypowiedziała spółce wiatrowej piętnastoletnie umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów z farm wiatrowych. In.ventus zażądał pod spółki Taurona pieniędzy z tytułu niewykonywania umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia będących potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii, które obecnie chce odzyskać niemiecki bank. Z wczorajszego komunikatu Taurona wynika, że HSH Nordbank przysłał pozew z żądaniem zapłaty 232,9 mln zł wraz odsetkami.
„Powód (czyli bank HSH Nordbank) nabył w drodze przelewu wierzytelności przysługujące spółkom In.ventus w Dobrzyniu, Gołdapi i Inowrocławiu. Wstępna ocena pozwu i jego uzasadnienia wskazuje na całkowitą bezzasadność roszczeń” – napisał Tauron w cytowanym przez gazetę komunikacie.
„Puls Biznesu” zwraca uwagę, że HSH Nordbank jest w trakcie zmiany właściciela. Od dwóch krajów związkowych: Hamburga i Schlezwika-Holsztynu, udziały przejmują amerykańskie fundusze inwestycyjne specjalizujące się w inwestycjach w aktywa do restrukturyzacji i o wysokiej stopie zwrotu. Są wśród nich Cerberus, JC Flowers, GoldenTree i Centaurus.
Gazeta przypomina też, że poza In.ventusem, w sporze z grupą Tauron jest amerykańsko-polska grupa Invenergy/Enerco i Polenergia.
Puls Biznesu/CIRE.PL