Firma GE Renewable Energy ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że jej prototyp największej lądowej turbiny wiatrowej został pomyślnie zainstalowany i jest w pełni operacyjny.
Chodzi o turbinę o mocy 5,3 MW z rozwijanej przez GE Renewable Energy lini produktowej Cypress. Prototyp Cypress został zainstalowany w Wieringermeer w Holandii pod koniec 2018 r. i zaczął produkować energię elektryczną w lutym 2019 r. Przedstawiciele podkreślają, że to kamień milowy i kluczowy krok w komercjalizacji jednostki, która może zarówno obniżyć koszty produkcji energii elektrycznej, jak i zaoferować dodatkową elastyczność w zakresie lokalizacji turbin wiatrowych.
GE Renewable Energy będzie kontynuować eksploatację prototypu w nadchodzących miesiącach, aby potwierdzić parametry elektrowni. Jednocześnie testy te będą elementem procesu uzyskiwania certyfikatu typu, który jest kluczowym krokiem w komercjalizacji produktu.
Plany budowy linii produktowej Cypress, GE Renewable Energy ogłosiła we wrześniu 2017 r., wówczas zaprezentowana została turbina 4.8-158. Natomiast o budowie jednostki Cypress 5.3-158 poinformowano we wrześniu ubiegłego roku. Przy konstrukcji tej turbiny wykorzystane zostały sprawdzone technologie z mniejszych turbin z rodziny 2 MW i 3 MW, a jednocześnie zastosowano w niej rozwiązania z turbiny o mocy 4,8 MW. W elektrowni zastosowano miedzy innymi nową dwuczęściową konstrukcją łopat, która pozwoli na zastosowanie większych wirników i umieszczenie turbin w wielu różnych miejscach, dzięki możliwości złożenia łopat na miejscu inwestycji.
Według szacunków GE turbina Cypress 5.3-158 zapewni 50-procentowy wzrost rocznej produkcji energii przez cały okres eksploatacji turbiny w porównaniu z platformą 3 MW. GE deklaruje, że jest na dobrej drodze do dostarczenia pierwszej turbiny z linii Cypress do końca 2019 roku.
W styczniu konkurent GE Renewable Energy – firma Vestas, zapowiedział wprowadzenie nowej linii lądowych turbin wiatrowych EnVentus, których moc ma sięgać 5,6 MW. W ofercie tej firmy są już lądowe turbiny wiatrowe o mocy 4,2 MW. Według deklaracji producenta roczną produkcja energii w przypadku turbin o mocy 5,6 MW, ma być od 26 proc. do 30 proc. wyższa niż w przypadku konstrukcji o mocy 4,2 MW. Vestas zapowiada, że pierwszy prototyp turbiny 5,6 MW ma zostać zainstalowany w drugiej połowie 2019 r., natomiast seryjna produkcja planowana jest na połowę 2020 r.