Administracja Trumpa twierdzi, że widzi postęp w nakłanianiu europejskich sojuszników do oporu wobec chińskiego giganta Huawei. Robert Strayer, amerykański dyplomata zajmujący się tym problemem pochwalił w tym zakresie Niemcy i Francję, które wdrażają coraz wyższe standardy cyberbezpieczeństwa.
Obecnie to Niemcy są centralnym polem walki o ograniczenie technologii Huawei. Wcześniejsze groźby Waszyngtonu, że zmniejszy wymianę informacji z Berlinem, jeśli to Huawei będzie wdrażać sieci 5G w Niemczech spotkały się jednak nad Szprewą z obojętnością. Niemcy ogłosili w zeszłym miesiącu, że nawiążą współpracę tylko z „godnymi zaufania dostawcami”, ale nie wymienili Huawei wprost. Wcześniej Amerykanie skrytykowali taką postawę, ale teraz Strayer mówił załagodził to stanowisko. – Systemy mogą być pozyskiwane wyłącznie od wiarygodnych dostawców, których zgodność z krajowymi przepisami bezpieczeństwa i przepisami dotyczącymi tajemnicy telekomunikacji i ochrony danych jest zapewniona. Ruch w sieci musi być regularnie i stale monitorowany pod kątem wszelkich nieprawidłowości, a jeśli istnieją powody do obaw, należy podjąć odpowiednie środki ochrony – stanowią niemieckie przepisy.
Strayer uważa, że takie sformułowania mogłyby zostać użyte do zakazania Huawei i innego znanego chińskiego dostawcy sprzętu, ZTE. – Ciężko przewidzieć, w jaki sposób chińska technologia spełni ten standard ochrony danych – powiedział.
Strayer zwrócił również uwagę na francuską propozycję wprowadzenia prawa zwiększającego bezpieczeństwo telekomunikacyjne i niedawną rezolucję Parlamentu Europejskiego ostrzegającą przed nieuregulowanym wprowadzaniem technologii 5G. Uznał, że to dowód, że Europa zbliża się do punktu widzenia Waszyngtonu.
Sieci telekomunikacyjne 5G, które zaczynają być wdrażane, znacznie zwiększą szybkość i ilość danych przesyłanych przez sieci komórkowe. Podobnie jak technologia mobilna 4G i LTE pobudziła transformację w gospodarce cyfrowej, eksperci mówią, że 5G będzie stanowić podstawę produktów nowej generacji, w tym samochodów autonomicznych i inteligentnych fabryk. Huawei jest światowym liderem na rynku w produkcji sprzętu 5G, ale amerykańskie władze uważają, że firma może wykorzystywana przez chiński rząd do celów szpiegowskich.
Foreign Policy/Michał Perzyński