Alert

Polski rząd łagodzi ton wobec Huaweia

Huawei. Fot. Flickr

Huawei. Fot. Flickr

Według Konrada Okońskiego, pełnomocnika ds. cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że Polska wykluczy chińskiego giganta technologicznego z udziału w budowie sieci 5G.

Huawei, który jest największym światowym producentem sprzętu, służącego do budowy sieci mobilnych znalazł się w centrum uwagi, po tym jak państwa Zachodu oskarżyły koncern o współpracę wywiadowczą z chińskim rządem, a Stany Zjednoczone zarzuciły mu, że sprzęt firmy może być wykorzystywany do celów szpiegowskich.

Jeszcze w styczniu polski rząd deklarował, że jest przygotowany na ewentualne wykluczenie chińskiego giganta z polskiego rynku, w związku z aresztem jednego z jego pracowników, i byłego oficera polskiego wywiadu pod zarzutem szpiegostwa.

Karol Okoński powiedział agencji Reutera, że rząd rozważa podniesienie standardów bezpieczeństwa dla sieci 5G, a także wprowadzenie specjalnych restrykcji, dotyczących jej powstania. Konkretne decyzje w tej sprawie mają być znane w ciągu najbliższych tygodni.

Jesteśmy zdeterminowani, by przedstawić jasne oczekiwania administracji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowanego sprzętu, powiedział Okoński. Takie stanowisko jest podobne, do tego przedstawionego przez Komisję Europejską, która zaproponowała, by nie wykluczać chińskiego producenta z unijnego rynku, do czego wzywają Stany Zjednoczone, a zamiast tego wdrożyć większe restrykcje, dotyczące bezpieczeństwa.

Polska infrastruktura telekomunikacyjna w bardzo dużej mierze opiera się na sprzęcie Huawei, ponieważ jego urządzenia są znacznie tańsze od tych oferowanych przez konkurencję.

Okoński powiedział, że rozmawiał z operatorami polskich sieci komórkowych na temat potencjalnej możliwości wykluczenia urządzeń Huawei z rynku, jednak takie przedsięwzięcie zdecydowanie przekraczałoby możliwości finansowe rządu.

Przedstawiciele największej polskiej sieci komórkowej Play rozmawiając z agencją Reutera przyznali, że eliminacja chińskiego giganta znacznie podniosłaby cenę i opóźniła wdrożenie nowych technologii. Dodali również, że nie widzą żadnych dowodów na to by sprzęt Huawei w jakikolwiek sposób mógł zagrażać bezpieczeństwu. Chińskie urządzenia wykorzystują także wszyscy pozostali działający w Polsce operatorzy komórkowi.

Stany Zjednoczone już od kilku miesięcy lobbują w Warszawie, jak i w innych europejskich stolicach, za tym by wykluczyły one ze swoich rynków urządzenia Huaweia.

Amerykańscy urzędnicy podkreślali, że jeśli Polska chce zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na swoim terenie, musi zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury telekomunikacyjnej. Jeszcze w lutym wiceprezydent USA Mike Pence, a także amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo zwracali uwagę, że działania chińskiego giganta stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski jak i innych krajów Europy Środkowej.

Reuters/Joanna Kędzierska


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X