Minister środowiska, Henryk Kowalczyk poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że NFOŚiGW będzie realizował nowe programy, które mają uwzględniać potrzeby mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców.
Mają one wyjść naprzeciw pojawiającym się problemom środowiskowym. Według ministra jednym z najważniejszych i coraz bardziej nabrzmiałym, który do tej pory był mniej zauważalny jest problem adaptacji do zmian klimatu. – Ze względu ma pojawiającą się suszę, ale też problem zagospodarowania ścieków poza aglomeracjami zaistniała potrzeba uruchomienia programów, które będą sobie radzić z tego typu wyzwaniami – powiedział minister.
– NFOŚiGW wraz z funduszami wojewódzkimi realizując znany już wszystkim program Czyste Powietrze przechodzi do realizacji kolejnych, na przykład programu gospodarki wodno-ściekowej, poza aglomeracjami. Będzie to program pożyczkowy z częściowym umorzeniem, uzależnionym od zamożności danej gminy. Pozwoli on uzupełnić lukę zagospodarowania ścieków poza aglomeracjami i uzupełnić braki zaopatrzenia w wodę – poinformował Kowalczyk.
Wśród innych programów wymienił wapnowanie gleb, które ma służyć ich naprawie po szkodach rolniczych, usuwanie foli porolniczych, które na razie będzie pilotażem, służącym do oceny środków finansowych, jakie należy na nie skierować. Narodowy fundusz ma również skierować więcej środków na unieszkodliwianie i zagospodarowanie azbestu. Na pożyczkę z możliwością umorzenia mogą też liczyć gminy w ramach programu uprzątnięcia odpadów.
Minister Kowalczyk poinformował także, że wkrótce wraz z Ministerstwem Energii ogłosi uruchomienie programów energetycznych, które otrzymają wsparcie NFOŚiGW.