Na tegorocznej, 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel „Regiony górnicze Unii Europejskiej; transformacja gospodarcza, energetyczna i społeczna – szanse i wyzwania”. Uczestnicy dyskusji – przedstawiciele rządu, samorządów, regionów górniczych i organizacji pozarządowych zastanawiali się co jest potrzebne, by regiony górnicze w Europie odeszły od węgla w najbardziej bezbolesny sposób, jak to możliwe.
Panel otworzył i jednocześnie moderował były premier Jerzy Buzek: – Kwestia transformacji regionów górniczych jest dyskutowana od lat, teraz przychodzi czas na decyzje budżetowe – powiedział były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Dodał, że to, co załatwiono w Parlamencie Europejskim, to osobna decyzja budżetowa dla sprawiedliwej transformacji regionów: – Ma ona szansę zaistnieć nie tylko jednorazowo – będą to dedykowane środki, do których w ramach negocjacji będziemy dodawać następne. Jest to niezbędne, jeśli traktujemy naszych obywateli na serio – podkreślił Buzek.
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w rządzie właśnie za transformację górnictwa przyznał, że program funduszu jest potrzebny: – Powinniśmy doprecyzować jakie oczekiwania kierujemy w stosunku do budowy wsparcia. Polski rząd widzi potrzebę, by te tereny nabrały nowego charakteru, jeśli chodzi o strukturę miejsc pracy. Doszliśmy do tego, że przy okazji wyzwań energetycznych, regiony przemysłowe stały się zagłębiami nowoczesnych technologii, i pomysł ten z Polki wypłynął do innych miejsc – powiedział Tobiszowski.
.- Region Wałbrzycha pokazuje, że przemysł związany z wydobywaniem węgla został z miesiąca na miesiąc zamknięty i do dzisiaj ta część województwa dolnośląskiego cały czas odstaje od średniej krajowej. Pokazuje to, że odejście od węgla bez pomysłu może skutkować długoletnią stagnacją. Śląsk broni się, bo widzimy tu wiele innowacyjnych inwestycji. Ważne jest, by wsparcie się pojawiło. Musimy mieć w Europie ciało, które będzie sprawiać, że będziemy czuć europejską solidarność – zaapelował wiceminister energii.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zauważył, że regiony górnicze w Europie łączy specyfika i gospodarka, ale różni je historia: – Od samego początku mojej pracy dla województwa śląskiego był plan rządowy. Powstała strategia na rzecz sprawiedliwego rozwoju, w którym zawarto specjalny program dla Śląska. Pieniądze idą na poprawę infrastruktury – kolejowej, drogowej czy lotniczej. Część idzie na energetykę odnawialną, ponadto około 10 miliardów złotych wydane zostanie na walkę o czyste powietrze czy na rozwój elektromobilności. To ogromne pieniądze, które pokazują skalę przedsięwzięcia i czas, jaki jest potrzebny, by przeprowadzić sprawiedliwą transformację. To nie jest proces, przez który można przejść przez pięć czy dziesięć lat – ostrzegł Wieczorek.
W panelu również wzięli udział przedstawiciele regionów górniczych w Unii Europejskiej. Stephan Rohde, reprezentujący jeden z „węglowych” landów – Saksonię – przypomniał, że Niemcy zdecydowały o zamknięciu wszystkich elektrowni na węgiel brunatny do 2038 roku. – Oznacza to, że w energetyce i gospodarce do tego czasu będą musiały zajść poważne zmiany. Land Saksonia graniczy z Polską i Czechami, wokół tych granic rozmieszczone są kopalnie węgla brunatnego, a żeby proces odejścia od tego źródła energii przebiegł bezboleśnie i sprawiedliwe, realizowany jest szereg projektów realizowanych przez lokalne ośrodki akademickie we współpracy z zagranicznymi. Chcemy, by Komisja Europejska wspierała wszystkie tego typu regiony na terenie Unii – powiedział Rohde. I była to myśl, z którą zgodzili się wszyscy uczestnicy panelu – do udanej transformacji regionów górniczych w pierwszej kolejności potrzebne są pieniądze.