Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa John Bolton powiedział w czwartek, że USA wraz z sojusznikami nie ustaną w wysiłkach, by uniemożliwić władzom Iranu i Syrii czerpanie zysków z handlu ropą. Wspaniała wiadomość – powiedział o zatrzymaniu tankowca z Iranu.
W czwartek u wybrzeży Gibraltaru brytyjska marynarka wojenna – British Royal Marines – przejęła kontrolę nad olbrzymim irańskim tankowcem, który najprawdopodobniej przewoził ładunek ropy naftowej dla Syrii.
Próba dostarczenia ropy naftowej do rządzonej przez Baszara el-Asada Syrii, wobec której Unia Europejska przyjęła cały pakiet sankcji, w tym – embargo na dostawy ropy, stanowi poważne naruszenie reżymu unijnych sankcji – zaznacza w komentarzu agencja Reutera.
Zatrzymanie tankowca wywołało nerwową reakcję w Iranie. Niewykluczone, że incydent wyzwoli nową falę eskalacji w konfrontacji między Zachodem i Iranem – pisze Reuters.
Władze w Teheranie nie zaakceptują „nielegalnego zatrzymania” przez Wielką Brytanię irańskiego tankowca u wybrzeży Gibraltaru – przekazał w czwartek rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi.
Rzecznik dodał też, że zatrzymanie statku jest „dziwne i destrukcyjne” oraz „może spowodować wzrost napięć w regionie”. Jego słowa cytowała irańska telewizja państwowa. Wcześniej w związku z wydarzeniami na wodach w pobliżu Gibraltaru władze Iranu wezwały brytyjskiego ambasadora w Teheranie.
O zatrzymaniu w czwartek u wybrzeży Gibraltaru statku podejrzanego o dostarczanie ropy naftowej do Syrii poinformowały władze tego brytyjskiego terytorium zamorskiego.
Hiszpański minister spraw zagranicznych i zarazem przyszły szef Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Josep Borrell oświadczył w czwartek, że to Waszyngton zażądał od Wielkiej Brytanii zatrzymania tankowca podejrzanego o dostarczanie ropy naftowej do Syrii. Dodał też, że władze w Madrycie badają czy podczas zatrzymania statku nie naruszono suwerenności Hiszpanii, gdyż „wydaje się, iż do przejęcia jednostki doszło na wodach hiszpańskich”. Hiszpania nie uznaje wód wokół Gibraltaru za należące do tego terytorium.
Sankcje unijne wobec Syrii, które obowiązują od końca 2011 roku, w maju br. ze względu na trwające represje wobec ludności cywilnej zostały przedłużone do 1 czerwca 2020 roku. Restrykcje te obejmują embargo na dostawy ropy naftowej, ograniczenie określonych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w krajach UE, ograniczenia w eksporcie sprzętu i technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do represji, a także sprzętu i technologii pozwalających monitorować lub przechwytywać połączenia internetowe i telefoniczne.
Polska Agencja Prasowa