Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Startup Hub Poland zaprosiły do Polski kolejną grupę zagranicznych startupów oferujących innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw z branży energetycznej. Na najlepszych czeka wsparcie finansowe i możliwość wdrożenia swoich projektów w Polsce. PGNiG jest strategicznym partnerem projektu.
Osiem startupów wybranych z blisko 400 zgłoszeń zaprezentowało swoje projekty podczas spotkania inaugurującego drugą rundę programu, które odbyło się w Business Link Astoria. Innowacyjne rozwiązania dotyczą m.in. oczyszczania wody z oleju i metali przydatnego w przypadku awaryjnych wycieków, generowania dodatkowej energii elektrycznej kosztem różnicy ciśnień gazu ziemnego oraz ograniczenia emisji spalin w dużych piecach przemysłowych, kotłach i silnikach. Startupy przedstawiły również nową technologię wytwarzania zaworów kulowych oraz rozwiązania informatyczne do przeglądu projektów budowlanych, wspierające sprzedaż i kontakt z klientem.
– Pozytywnie zaskakuje nas zainteresowanie udziałem w programie ze strony zagranicznych startupów. Mimo że skupiamy się na rozwiązaniach najbardziej odpowiadających potrzebom Grupy Kapitałowej PGNiG, wybór finalistów jest bardzo trudny. Finałowe projekty są interesujące i dotyczą wielu obszarów naszej działalności – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. – Pierwsza runda akceleracyjna zakończyła się sukcesem zarówno dla startupu, który wyróżniliśmy, jak i dla Grupy PGNiG. Współpraca przebiega obiecująco. Grupa PGNiG może zyskać ciekawy projekt, a startup – doświadczenie związane z pilotażem swojego projektu w dużym przedsiębiorstwie z sektora energetycznego – dodał.
Po pierwszej rundzie programu Startup Hub: Poland Prize do współpracy z PGNiG wybrano brytyjski startup Spottitt, który stworzył system analizujący zdjęcia satelitarne obiektów na ziemi i wspierający planowanie lokalizacji oraz monitorowanie infrastruktury energetycznej w trudno dostępnych miejscach. Obecnie trwa współpraca przy pilotażowym wdrożeniu rozwiązania. Jako zwycięzca pierwszej rundy Poland Prize firma Spottitt otrzymała wsparcie finansowe oraz opiekę wykwalifikowanych mentorów, zaproszenie do udziału w warsztatach z profesjonalistami i możliwość korzystania z przestrzeni biurowej do pracy nad swoimi projektami.
– Zanim rozpoczęliśmy naszą przygodę z programem Poland Prize, już wiedzieliśmy, że Polska może nam zaoferować wykwalifikowaną kadrę programistów. Szybko jednak zrozumieliśmy, że to tylko początek. W ramach programu otrzymaliśmy też pakiet soft-landingowy, wsparcie mentorów oraz ciepłe przyjęcie ze strony potencjalnych partnerów biznesowych – powiedziała Lucy Kennedy, założycielka i dyrektorka Spottitt. – Jedną z firm, z którą nawiązaliśmy współpracę, jest Polska Spółka Gazownictwa, spółka z Grupy PGNiG, którą zainteresowało wykorzystanie naszego rozwiązania do monitorowania gazowej sieci dystrybucyjnej. Po trzech miesiącach od pierwszego spotkania zweryfikowaliśmy już nasz produkt, prowadzimy intensywne rozmowy i prace nad pilotażowym wprowadzeniem naszej usługi na rynek – dodała.
PGNiG oraz Fundacja Startup Hub Poland współpracują przy realizacji programu Poland Prize od lutego 2019 roku. Startup Hub Poland odpowiada za rekrutację startupów i koordynację programu akceleracyjnego. W sumie w ramach programu odbędą się trzy rundy. W każdej z nich udział bierze osiem startupów. Docelowo do końca roku powstaną w Polsce 24 innowacyjne zespoły startupowe, które pracować będą nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT). PGNiG jest strategicznym partnerem projektu, który wśród zagranicznych startupów poszukuje ciekawych, innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na wyzwania technologiczne spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG. Wszystkie wybrane zagraniczne projekty po utworzeniu swoich spółek w Polsce otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 tys. EUR (non-equity grant) ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
– Konkurs Poland Prize to zaproszenie dla talentów spoza Polski. Jesteśmy w stanie zaoferować korzystne rozwiązania legislacyjne, profesjonalną opiekę mentorów, dostęp do korporacyjnych partnerów biznesowych i finansowanie ich biznesu. Liczba firm chcących rozwijać się w Polsce wciąż wzrasta – dowodem jest ponad 2,4 tys. zagranicznych startupów, które zgłosiły się do naszych operatorów programu, w tym do Fundacji Startup Hub Poland. Spośród wszystkich zgłoszeń operatorzy muszą wybrać te najlepsze: dysponujące dojrzałym produktem i dużym potencjałem wzrostu. W przyszłości to te spółki mogą stanowić o pozycji konkurencyjnej Polski – wyjaśniał Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP. – Jako Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapraszamy i rozwijamy tych, którzy widzą potencjał do rozwoju w naszym kraju. Zapraszamy do Polski, która nie stawia granic innowacjom – podsumował.
– Od ponad 7 lat Fundacja Startup Hub Poland aktywnie promuje Polskę jako idealne miejsce dla rozwoju technologicznych startupów z 22 krajów Europy Środkowo- Wschodniej. Dzięki Poland Prize i współpracy z takimi partnerami jak PGNiG, którzy poświęcają swój czas i energię na współpracę ze startupami nad rozwojem ich innowacji, nasza misja jest realizowana z coraz lepszym skutkiem. Jeśli taki trend się utrzyma, to już wkrótce zostanie zrealizowana nasza wizja stworzenia w Polsce światowego centrum innowacji – podsumował Vikas Malhotra, dyrektor ds. strategicznych w Fundacji Startup Hub Poland.
Startup Hub Poland jest jedną z sześciu organizacji wybranych przez PARP, która może rozdysponować grant o wartości 5 mln zł. W ramach Poland Prize Startup Hub przyciąga zespoły naukowców i przedsiębiorców testujące rozwiązania z zakresu energetyki i ICT, które nie zostały jeszcze skomercjalizowane, a także istniejące startupy, które realizują już innowacyjne projekty za granicą, ale chciałyby je rozwijać także w Polsce.
PGNiG