Ceny ropy w USA wzrosły do najwyższego poziomu od siedmiu tygodni z powodu zbliżającej się do wybrzeży USA burzy tropikalnej, która może się przekształcić w huragan oraz rosnących napięć na Bliskim Wschodzie.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,64 USD, po zwyżce ceny o 0,36 proc. Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,21 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,3 proc.
Produkcja ropy w Zatoce Meksykańskiej została obniżona o jedną trzecią w związku ze zbliżającą się do wybrzeży USA burzą tropikalną, która może się przekształcić w huragan. Swoje platformy wiertnicze na wodach zatoki ewakuowały m.in. BP i Chevron – służby podają, że ogółem ewakuowano ok. 20 stanowisk wydobywczych. Burza może uderzyć w wybrzeże USA w tym tygodniu.
Na ostatnie zwyżki cen miały wpływ też spadki zapasów ropy w USA – w ubiegłym tygodniu zapasy ropy spadły o o 9,50 mln b., czyli o 2,03 proc., do 458,99 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano spadku o 3,87 mln b. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,46 mln baryłek, czyli o 0,63 proc., do 229,19 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 3,73 mln b., czyli o 2,94 proc. do 130,52 mln b.
„Nie ma to jak wczesne rozpoczęcie sezonu huraganowego w celu wsparcia cen ropy, ale patrząc jeszcze na dane DoE, obraz ten jest jeszcze bardziej optymistyczny dla byków na amerykańskich rynkach ropy” – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w Vanguard Markets.
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie wokół transportu ropy. Pięć kutrów, które próbowały w środę zawrócić przepływający przez Cieśninę Ormuz brytyjski tankowiec pod pretekstem, że kontynuacja kursu zakończy się wpłynięciem na wody terytorialne Iranu, to jednostki należące do Gwardii Rewolucyjnej Iranu – podał Pentagon. Rząd w Londynie także twierdzi, że irańskie kutry dokonały takiej próby. Nadzwyczajne spotkanie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zwołane w środę na prośbę USA, by ocenić skalę naruszeń umowy nuklearnej przez Iran, nie przyniosło żadnych rezultatów dla Waszyngtonu – ocenił w czwartek przedstawiciel Iranu w MAEA.
Irańska Gwardia Rewolucyjna w czwartek odrzuciła oskarżenia USA i W. Brytanii. „W ciągu ostatnich 24 godzin nie doszło do żadnych zetknięć z obcymi jednostkami, w tym z angielskimi” – podkreślono w komunikacie Gwardii. Starania o podtrzymanie umowy nuklearnej nadal trwają. Główny doradca dyplomatyczny prezydenta Francji Emmanuela Macrona spotkał się w środę w Teheranie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Tematem rozmów były możliwości utrzymania w mocy umowy nuklearnej, której warunki Iran od kilku tygodni narusza.
Amerykański prezydent w środę na Twitterze oskarżył Teheran o wzbogacanie uranu „przez długi czas w ukryciu” i zapowiedział, że sankcje USA wobec Iranu będą „wkrótce znacząco rozszerzane”. W ocenie analityków nadal w mocy są czynniki ograniczające większy wzrost cen ropy. „Rosnące poziomy produkcji ropy z łupków w USA, słaba dynamika wzrostu gospodarczego na świecie oraz niepewność dotycząca handlu ograniczają wzrosty na kontraktach terminowych na ropę naftową” – powiedział Benjamin Lu, analityk w Phillip Futures.
Polska Agencja Prasowa