Administracja Trumpa nie zdecydowała się na sankcje za import rosyjskiej ropy, ale wprowadzi istotne sankcje finansowe w odpowiedzi na próbę zabójstwa rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w marcu 2018 roku w Wielkiej Brytanii.
Nowe sankcje USA
Departament Stanu zapowiedział wprowadzenie środków w znaczący sposób ograniczających zaangażowanie amerykańskiego sektora bankowego w Rosji. Kongres będzie też chciał położyć większy nacisk na rosyjski sektor enertetyczny. Ponadto Stany Zjednoczone będą przeciwne udzieleniu jakiejkolwiek pożyczki, pomocy finansowej lub technicznej dla Rosji od międzynarodowych instytucji finansowych, takie jak Bank Światowy lub Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Same będą również ograniczać eksport do Rosji towarów, które mogłyby być użyte do produkcji broni chemicznej i biologicznej. Jak poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu, sankcje zaczną obowiązywać po 15-dniowym okresie powiadomienia Kongresu, około 19 sierpnia, i będą obowiązywać przez co najmniej rok.
Pomimo potencjalnego ryzyka sankcji europejskie firmy energetyczne wykazują oznaki gotowości do nowych inwestycji z Rosją. Shell, OMV i inni podpisali nowe umowy o współpracy podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczeego w Petersburgu w czerwcu. Eksperci twierdzą jednak, że brak nowych doniesień dotyczących Rosji w raporcie Muellera zmniejsza szanse na poważne sankcje sektorowe skierowane przeciwko rosyjskiemu sektorowi energetycznemu.
S&P Platts/Michał Perzyński