AlertSurowce

Specjaliści z KGHM pomogą w poszukiwaniach w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Nurek jaskiniowy GNJ nieopodal syfonu w Jaskini Wielkiej Śnieżnej (Tatry) / fot. Wikimedia Commons

Nurek jaskiniowy GNJ nieopodal syfonu w Jaskini Wielkiej Śnieżnej (Tatry) / fot. Wikimedia Commons

Specjaliści od wysadzania skał z KGHM przywiozą do Zakopanego system do burzenia monolitycznych ścian. Ma zostać użyty w trakcie poszukiwań w Jaskini Wielkiej Śnieżnej dwóch grotołazów – poinformował w poniedziałek naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

“Specjaliści z KGHM przywiozą nam różne systemy do poszerzenia przestrzeni skalnej, do burzenia monolitycznych ścian jak również do wentylacji. Będziemy tutaj na miejscu sprawdzać czy jesteśmy w stanie zastosować te rozwiązania w jaskini” – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Fachowcy z KGHM przeszkolą w Zakopanem ratowników TOPR z użycia tego sprzętu i jeżeli jego zastosowanie będzie możliwe w warunkach jaskini to zostanie on zabrany w rejon poszukiwań.

Naczelnik wyjaśnił, że duży problem stanowi odprowadzanie z jaskini spalin powstających podczas eksplozji materiałów kruszących skały.

“Obecnie przygotowywane są trzy systemy wentylacyjne i przekonamy się, który z nich będzie najskuteczniejszy do odprowadzania spalin po eksplozjach” – dodał.

Minionej nocy w jaskini strzały odbywały się co dwie – trzy godziny. Krzysztof wyjaśnił, że nie są to pojedyncze strzały, a seria strzałów. Ratownicy obawiali się, że z uwagi na zadymienie odstępy czasowe pomiędzy strzałami będą jeszcze większe, jednak udało się je zminimalizować.

“Obawiamy się oddziaływania gazów na naszych pirotechników, którzy muszą się po takim strzale odpowiednio zregenerować i wentylować, aby mogli samodzielnie wyjść. Bezpieczeństwo ratowników jest niezwykle istotne. Akcja w jaskini jest wyjątkowo ekstremalna. Problemem jest nie tylko ciasnota, ale i wentylacja przestrzeni jaskini, wilgoć i temperatura” – powiedział naczelni TOPR

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Europa walczy o dostęp do surowców krytycznych

Produkcja surowców krytycznych w krajach UE wynosi ok. 3 procent ich światowego zużycia, natomiast ich konsumpcja wynosi 25 procent. Różnica...

Polska nie interesuje się swoimi złożami niklu, które elektryzują Zachód

Z polskiego punktu widzenia nie budzące żadnych perspektyw złoże niklu Szklary koło Wrocławia, stało się przedmiotem zainteresowania nowojorskiego prasowego medium...
Rada Unii Europejskiej. Źródło: www.wallpaperflare.com

Od dziś wyższe cła na rosyjskie nawozy. Ekspert: Nie znikną z rynku

Unia Europejska podniesie we wtorek cła na rosyjskie i białoruskie nawozy. Jak przewiduje ekspert brukselskiej firmy konsultingowej EU Strategies Tomasz...

Udostępnij:

Facebook X X X