KOMENTARZ
Konsorcjum realizujące inwestycję, na czele z włoską firmą Saipem wskazuje, że terminal będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.
Umowa z wykonawcą jest zawarta w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction), co oznacza, że pełna odpowiedzialność za realizacje inwestycji ciąży na konsorcjum. Inwestor, sprawuje nadzór nad konsorcjum w celu zakończenia prac przy zachowaniu najwyższej jakości, tak, aby instalacja była w pełni operacyjna w 2015 roku.
Inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacyjną, zarówno pod kątem budowy, jak i przygotowania do przyszłej eksploatacji. Równolegle z pracami budowlanymi, wykonywane są obecnie próby i czynności związane z odbiorami robót oraz czynności przygotowawcze do próbnych rozruchów. Projekt, jako całość, zgodnie z raportem miesięcznym przedstawionym przez konsorcjum odpowiedzialne za realizację inwestycji na czele z włoską firmą Saipem, osiągnął w październiku 2014 r. zaawansowanie na poziomie 94,3 proc. Z ponad 100 kamieni milowych, 80 zostało już osiągniętych. Na terenie inwestycji zainstalowano już także niemal wszystkie urządzenia stanowiące wyposażenie kluczowe instalacji.
***
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Qatar Liquefied Gas Company Ltd zawarły porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu LNG z dnia 29 czerwca 2009 r. Zgodnie z Porozumieniem PGNiG i Qatargas, biorąc pod uwagę swoją długoterminową współpracę, zmieniły zasady wykonywania Umowy Długoterminowej w 2015 roku – informowała spółka wczoraj.
Jak podaje PGNiG, w związku z powyższym, na mocy Porozumienia, Qatargas ulokuje gaz LNG przewidziany do dostarczenia PGNiG w 2015 r. (ok. 1,5 mld m3) na innych rynkach, wykorzystując swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów i dostawców LNG na świecie.
Jednocześnie na mocy Porozumienia strony będą miały możliwość określenia zasad na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią dostawy LNG w 2015 do terminalu w Świnoujściu w zależności od potrzeb energetycznych Polski.
PGNiG pokryje Qatargas ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG określoną w Umowie Długoterminowej a jego ceną rynkową uzyskaną przez Qatargas. Jeśli cena ta miałaby być niższa niż satysfakcjonująca PGNiG, wówczas odbiór niesprzedanego LNG będzie przesunięty na kolejne lata wykonywania Umowy Długoterminowej – można przeczytać w informacji przesłanej przez polską firmę.