Sawicki: Konsultacje MSP i MŚ opóźniają specustawę łupkową

12 grudnia 2014, 12:06 Energetyka

KOMENTARZ

Odwiert na złożu gazu łupkowego w USA. Fot.: Wikipedia

Bartosz Sawicki

Gazlupkowy.pl

Na początku grudnia Ministerstwo Skarbu Państwa zaprezentowało aktualną wersję projektu ustawy w sprawie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania i transportowania węglowodorów. Do poprzedniej wersji ustawy zgłoszono wiele uwag i propozycji zmian. Najistotniejsze uwagi zgłosił resort środowiska. Część z nich znalazła uznanie w oczach urzędników Ministerstwa Skarbu. Wciąż jednak wiele wymaga kwestii doprecyzowania. Konsultacje powinny ostatecznie zakończyć się jeszcze w tym roku.

Celem projektu specustawy węglowodorowej jest ograniczenie do niezbędnego minimum procedur administracyjnych i środowiskowych. Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie mogą stanowić przeszkody dla przygotowania i realizacji wymienionych w dokumencie typów inwestycji. W przypadku, gdy inwestycja przewidująca wykonanie prac wiertniczych nie jest umieszczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, dopuszcza się jej przygotowanie i realizację, jeżeli nie jest to sprzeczne z określonym w planie lub studium. Pozwoli to na szybsze podejmowanie decyzji co do wykonania stosowanego odwiertu.

W czasie trwających konsultacji swoje uwagi przedstawiło Ministerstwo Środowiska. Jak wynika z dostępnych materiałów, resort kierowany przez ministra Macieja Grabowskiego przedstawił w sumie 23 uwagi i postulaty zmian niektórych przepisów projektu ustawy. Część uwag dotyczyło natury redakcyjno-legislacyjnej. Ministerstwo Środowiska wskazywało także na niespójność niektórych przepisów specustawy z mającą wejść w życie od stycznia przyszłego roku nowelizacją ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Wydaje się, jednak że najistotniejsze uwagi dotyczą troski o należytą ochronę terenów, które są uznane na mocy prawa jako cenne przyrodniczo. Ministerstwo w złożonych uwaga postulowało zamieszczenie wyraźnego przepisu, który wyłączałby parki narodowe z prowadzenia działalności w zakresie poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania i transportowania węglowodorów. W nawiązaniu do przepisów o ochronie przyrody resort złożył zastrzeżenia dotyczące wyłączenia inwestycji w zakresie węglowodorów z procesu planowania. Jak napisano w piśmie skierowanym do Ministerstwa Skarbu Państwa jest to szczególnie niepokojące w połączeniu ze złagodzeniem przepisów dotyczących inwestycji mogących znacząco wpływać na środowisko, wprowadzonych w połowie zeszłego roku. Ministerstwo Środowiska argumentuje, że dalsze złagodzenie w tej materii, może tylko pogłębić zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

Przedstawiając na początku tego miesiąca ostatnią wersje projektu specustawy, resort skarbu pozytywnie odniósł się do części uwag wskazanych przez Ministerstwo Środowiska. Uwzględnione uwagi dotyczą jednak głownie nie budzących większych kontrowersji uwag  natury redakcyjno-legislacyjnej. Pozostają jednak wciąż rozbieżności co do niektórych kluczowych zapisów specustawy.

Utrzymano m.in. wbrew sugestiom Ministerstwa Środowiska przepisy o wydaniu decyzji, w sprawie o okresowym wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej w przeciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Nie odstąpiono także od wykreślenia zapisu o karze pieniężnej nakładanej za niedotrzymanie terminu wydania decyzji przez organ do tego uprawniony. Wysokość kary wynosi 1.000 zł za każdy dzień zwłoki.

Do 11 grudnia zainteresowane strony miały czas aby zaopiniować projekt ustawy. W dniu 16 grudnia odbędzie także konferencja uzgodnieniowa dotycząca przyjęcia ostatecznej wersji projektu. W razie kolejnych rozbieżności Ministerstwo Skarbu planuje kolejne spotkania w dniach 22-24 grudnia.