AlertEnergetykaRopa

Iran nie podporządkuje się sankcjom na eksport ropy

Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Iran wykorzysta wszelkie możliwe sposoby, aby eksportować swoją ropę naftową – podał irański portal Shana, cytując słowa ministra ds. ropy naftowej tego kraju Bidżana Namdara Zanganeha.

“Wykorzystamy każdy możliwy sposób, aby eksportować naszą ropę i nie ulegniemy presji Ameryki, ponieważ eksport ropy jest uzasadnionym prawem Iranu” – powiedział Zanganeh.

Irański eksport ropy spadł o ponad 80 proc. po tym, jak w maju 2018 roku USA wycofały się z umowy nuklearnej i ponownie nałożyły sankcje na Teheran. Od tamtej pory Iran sukcesywnie ogranicza swoje zobowiązania, wynikające z paktu nuklearnego.

Irański rząd wprawdzie deklaruje gotowość do utrzymania umowy i rozmów z pozostałymi jej sygnatariuszami, ale kilka miesięcy temu zapowiedział też, że jeśli nie otrzyma zezwolenia na eksport swojej ropy, co 60 dni będzie zwiększał swoje możliwości nuklearne.

Zanganeha przyznał, że sankcje to nie jedyny problem Iranu. Z umowy o wartości 5 mld. dol., dotyczącej rozwoju złoża gazowego pod Zatoką Perską South Pars (największe na świecie pole gazowe, którego zapasy stanowią około 8 proc. całkowitych zasobów gazu na świecie) wycofali się Chińczycy.

“Chcemy przyjaźnić się ze wszystkimi krajami w regionie. Nasz wspólny wróg jest poza Bliskim Wschodem … Nie mam problemu z tym, aby spotkać się ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej. Chiny wycofały się z 11 fazy zagospodarowania złoża, więc ich zadanie przejmie nasz Petropars.” – powiedział irański minister.

Kilka miesięcy temu z inwestycji w South Pars wycofał się francuski koncern naftowy Total.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Czy będzie interwencja w Iranie?


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X