Ukraina może powtórzyć drogę Polski do uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu. Kijów może liczyć na wsparcie Warszawy – mówił Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie, podczas piątej edycji Ukrainian Gas Forum odbywającego się w Kijowie.
– Jesteśmy krajem, który konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Rozbudowujemy infrastrukturę, budujemy połączenia gazowe. Dzięki konsekwentnie prowadzonym działaniom nie musimy się martwić przed każdą zimą. W każdej chwili możemy przełączyć się na innych dostawców, którzy oferują gaz znacznie taniej niż Gazprom – mówił.
Według dyplomaty taki scenariusz jest do powtórzenia również na Ukrainie. W tym kontekście przypomniał o podpisanym przez Polskę, Stany Zjednoczone i Ukrainę memorandum o współpracy w obszarze. – To jasny sygnał, że chcemy wspierać reformy ukraińskiego rynku gazu – powiedział.
W tym kontekście przypomniał o rozbudowie połączenia gazowego Polska-Ukraina. Po ukończeniu prac, nad Dniepr będzie mogło docierać paliwo dostarczane do terminalu LNG w Świnoujściu oraz gazociągiem Baltic Pipe.
– Gaz to nie tylko biznes. To również narzędzie, które może zwiększyć lub zmniejszyć bezpieczeństwo – dodał.
Jego zdaniem w ramach inicjatywy Trójmorza wspieranej przez Stany Zjednoczone możliwa jest budowa hubu gazowego. – To jest możliwe za 3-4 lata. To wymaga jednak inwestycji. Wierzę, że wkrótce uda się w ten sposób zapewnić dodatkowe wolumeny dostaw gazu na Ukrainę – powiedział Cichocki.
W trakcie wystąpienia odniósł się do niedawnego rozstrzygnięcia Sądu Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL. – To pozytywny sygnał. Dzięki temu Gazprom nie będzie mógł w pełni wykorzystywać lądowej odnogi gazociągu Nord Stream 1, czyli OPAL. To oznacza, że będzie musiał kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę. To dobra wiadomość – stwierdził polski ambasador.
Opracował Piotr Stępiński