Podczas VII Forum Nowej Gospodarki „Kierunek – miasto przyszłości” w Krakowie przedstawiciele rządu, samorządu, nauki i biznesu zastanawiali się nad działaniami, jakie powinny zostać podjęte przez władze dużych miast, aby sprostać społecznym, gospodarczym i ekologicznym wyzwaniom, pozwalającym na przekształcenie aglomeracji w inteligentne środowiska do życia. Omawiano też możliwości finansowe, jakie dla inteligentnych rozwiązań stwarza obecna perspektywa unijna.
– Idea smart city, szczególnie w zakresie planowania przestrzeni, nie może być wdrażana bez udziału mieszkańców. Dziś warto zastanowić się, jak innowacje ułatwiające życie w miastach przekształcić w codzienność – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Jego zdaniem dialog z mieszkańcami powinien być szczególnie aktywny w takich dziedzinach jak kreowanie przestrzeni.
– Rządowe dokumenty strategicznie nie precyzują w wystarczającym stopniu kwestii społecznej partycypacji w przypadku zagospodarowania przestrzennego. Dlatego w Krakowie nie tylko organizujemy spotkania z mieszkańcami odnośnie sporządzanych planów przestrzennych czy tworzymy możliwości zgłaszania pomysłów podnoszących jakość życia. Aby ułatwić mieszkańcom takie inicjatywy tworzymy inteligentne systemy, potrafiące udostępnić informacje w sposób przystępny i zrozumiały oraz sprawnie zbierać ich propozycje i opinie – wskazywał Jacek Majchrowski. Przypomniał w tym kontekście o platformie internetowej Obserwatorium, która pozwala każdemu użytkownikowi – w domu czy w biurze – otrzymać pełne wiadomości o wybranej działce.
Jeśli chodzi o Kraków, to inteligentne rozwiązania szczególnie dobrze widać w przypadku transportu publicznego i zarządzania ruchem.
– Przed paru laty wdrożyliśmy i nadal rozwijamy systemy, które nadzorują ruch tramwajowy, sprawiając, że ten rodzaj komunikacji staje się coraz sprawniejszy i atrakcyjniejszy. W sposób inteligentny regulowany jest też ruchu pojazdów na kluczowych skrzyżowaniach i ciągach drogowych, by zminimalizować występowanie korków – przypomniał Jacek Majchrowski.
Jednak, zdaniem prezydenta miasta, za pojęciem smart powinny iść nie tylko udogodnienia polegające m.in. na mądrym gospodarowaniu zasobami, na tworzeniu sprawnego i zintegrowanego transportu miejskiego, na mądrej i ekologicznej polityce energetycznej. – Najważniejsze jest, by Kraków stał się miastem zaangażowanych mieszkańców, którzy w sposób kreatywny podchodzą do współtworzenia otaczającej ich rzeczywistości. I właśnie kreatywność chciałbym uczynić kolejnym punktem – kamieniem milowym pozwalającym na wdrażanie idei smart city – oświadczył prezydent Majchrowski. W tym kontekście zapowiedział tworzenie przestrzeni dla start-upów, miejsc, które faktycznie umożliwią powstanie w naszym mieście „polskiej Doliny Krzemowej”.