Lotos i Orlen aktywnie współpracują przy przejęciu kapitałowym

30 października 2019, 12:30 Bezpieczeństwo

Grupa Lotos aktywnie współpracuje z PKN Orlen przy procesie przejęcia kapitałowego. Przekazuje spółce informacje, które pozwalają na budowanie wiedzy mogącej być wykorzystanej przy określaniu środków zaradczych.

Terminy są znane

– Prowadzone są dwa procesy. Jeden z nich się zakończył. Jest to proces due intelligence. W tej chwili zgodnie z informacjami prasowymi Orlen prowadzi z Komisją Europejską rozmowy o środkach zaradczych. Terminy są publicznie znane. Zgodnie z jednym decyzja ma zapaść do końca roku. Wiemy, że została uruchomiona procedura stop the clock, która umożliwia stronom jeszcze głębsze przeanalizowanie całej transakcji. Bierzemy udział w przekazywaniu odpowiedniej dokumentacji, która służy też budowie wiedzy, która zostanie wykorzystana do określenia środków zaradczych – stwierdził Mateusz Aleksander Bonca, prezes Grupy Lotos, odpowiadając na pytania BiznesAlert.pl.

Pod koniec września Komisja Europejska uruchomiła procedurę „Stop The Clock”. Jest ona stosowana w pogłębionej fazie analiz, szczególnie w przypadku skomplikowanych procesów przejęć kapitałowych.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen rozpoczął się w lutym 2018 roku. Wówczas został podpisany list intencyjny ze Skarbem Państwa, który w Lotosie posiada 53,19 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Dwa miesiące później rozpoczął się proces „due dilligence”, który ma zbadać kondycję handlową, finansową, prawną i podatkową pod kątem przejęcia. Wstępna wersja wniosku o zgodę na koncentrację została zgłoszona w listopadzie ubiegłego roku. Ostateczny wniosek wpłynął w lipcu bieżącego roku.

Piotr Stępiński

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos to synergia korzyści. Musi to być decyzja biznesowa (RELACJA)