EnergetykaEnergia elektryczna

Polska stawia na elektromobilność podczas Global e-Mobility Forum

Minister klimatu Michał Kurtyka podczas Global e-Mobility Forum / fot. Bartłomiej Sawicki, BiznesAlert.pl

Od trzech lat wspieramy rozwój rynku elektromobilności poprzez rozwój rynku i systemy regulacji oraz wsparcia. Ustawa o elektromobilności była pierwszym tego typu prawem w Europie – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki podczas sesji inauguracyjnej Global e-Mobility Forum.

Polska tworzy ramy elektromobilności

Polska ma bardzo duży potencjał rozwoju elektromobilności. Jest trzecia pod względem zatrudnienia, jest również największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych. Liczba autobusów elektrycznych wzrosła 17 razy, liczba produkowanych pojazdów 12 razy, a stacji ładowania jest pięć razy więcej.

Szef rządu powiedział, że polski przemysł motoryzacyjny daje silne podstawy do rozwoju elektromobilności. -Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego. Przez ostatnie 3 lata wspieraliśmy rozwój rynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce – podkreślił Morawiecki.

Podkreślił, że polska droga dochodzenia do niskoemisyjnego transportu prowadzi poprzez niskoemisyjny transport, jak elektromobilność. – To, na co stawiamy, to elektromobilność i fotowoltaika – zakończył.

Polska buduje elektromobilność od e-busów

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że zdecydowaliśmy się podpisać deklarację dotyczącą rozwoju elektromobilności z krajami, które wspólnie reprezentują połowę ludności na świecie. – Moją rolą, jako ministra klimatu, jest nakierowanie polskiego transportu zeroemisyjnego – powiedział. Podkreślił, że w Polsce mamy już sześćset wolnych i czterysta szybkich stacji ładowania, na polskich drogach jeździ już około dwieście autobusów elektrycznych, a czterysta jest w trakcie produkcji i zamówień – Polska jest także liderem w Europie w produkcji pojazdów elektrycznych. W Polsce produkuje się ok. 40 procent baterii litowo–jonowych jakie powstaje w Europie – wskazał.

– Tylko w tym roku liczba pojazdów na świecie wzrośnie o trzy miliony. Czas oczekiwania skrócił się z 16 do 4-5 miesięcy.Podkreślił, że kierując transport na niskoemisyjny i zeroemisyjny, jak elektromobilności, można ograniczyć emisji CO2 nawet o 50 procent.

Minister Kurtyka dodał, że polska gospodarka  lideruje w produkcji autobusów. Dynamicznie rośnie także ich liczba na polskich ulicach. -w 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze. Oznacza 11-krotny wzrost liczy e-autobusów w stosunku do 2016 r. – powiedział Kurtyka.

Zdaniem Kurtyki, elektromobilność to szansa na skok gospodarczy w powiązanych z nią sektorach. -Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury – powiedział.

Wymienił, że w skali globalnej do 2025 roku będzie do wyboru mieli do wyboru 300 modeli elektrycznych samochodów, a cała branża związana z produkcją e-samochodów zostanie dofinansowana setkami miliardów euro. – Już dziś polski eksport autobusów na prąd jest wart ponad 50 mln euro, co czyni Polskę liderem w UE – powiedział.

Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X