AlertEnergetykaGaz.OZE

Prezydent: Współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny – ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał z kolei, że wspólnie możemy “z sukcesem” dokonać dekarbonizacji.

Jak wskazał prezydent, z Danią Polska współpracuje najściślej w dwóch obszarach – przy gazociągu Baltic Pipe i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Duda przypomniał, że Polska zdecydowała się na budowę terminala LNG i Baltic Pipe, ponieważ – także z powodów historycznych – była skazana na jednego dostawcę gazu. “Stawiało nas to w bardzo trudnej sytuacji, kiedy nie ma możliwości skorzystania z konkurencyjnej oferty” – mówił prezydent. Jak dodał, cieszy się, że w kwestii budowy gazociągu udało się przeprowadzić sprawy administracyjne i na ręce księcia Fryderyka złożył podziękowania dla duńskich władz.

Andrzej Duda przypomniał też, że ambicją Polski jest zbudowanie, również dzięki Baltic Pipe gazowego hubu i dostarczanie gazu sąsiadom. Wymienił tu Ukrainę. Jak mówił, to ważny sąsiad i chcielibyśmy, żeby zbliżał się do Zachodu, UE i wspólnych wartości państw demokratycznych. “Te wartości to także bezpieczeństwo energetyczne” – zauważył.

Prezydent podkreślił, że w przypadku polskiej energetyki, gaz daje dużą poprawę w zakresie ochrony klimatu i 60 proc. ograniczenie emisji w stosunku do węgla. To może być ok. 70 mln ton CO2 – podkreślił.

Książę Fryderyk podkreślał, że dziś Polska i Dania skupiają się na praktycznej współpracy i wspólnych wyzwaniach, a obszary energii i klimatu to właśnie takie wyzwania. Jak przypomniał, oba kraje wkrótce połączy Baltic Pipe, duńskie firmy już budują w Polsce elementy wiatraków, ale współpraca obejmuje też obszar biogazu i efektywności energetycznej.

Następca duńskiego tronu przypomniał ubiegłoroczny COP24 i przyjęcie tzw. Katowice Rulebook. Dziękował Polsce za zaangażowanie podczas szczytu klimatycznego. “Mam nadzieję, że polska transformacja energetyczna będzie przebiegać w duchu porozumienia z Katowic” – mówił. Jak dodał, marsz do dekarbonizacji jest trudny, ale wspólnie możemy osiągnąć sukces.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X