AlertRopa

Parkiet: Lotos ma dużo do zrobienia w segmencie wydobycia

Fot. Lotos

Na temat realizowanych przez Grupę Lotos projektów w segmencie wydobycia węglowodorów – pisze “Parkiet”. Dziennik zwraca uwagę, że planowana przez grupę ekspansja w tym obszarze działalności nie przebiega zgodnie z wcześniejszymi planami.

Gazeta giełdy przypomina, że strategia grupy zakłada pozyskanie złóż na morzach: Północnym, Czarnym, Kaspijskim i na Adriatyku, ale póki co Lotos jest obecny jedynie na Szefie Norweskim.

W strategii do 2022 roku Lotos zakłada osiągnięcie poziomu wydobycia węglowodorów na poziomie około 30 – 50 tys. boe/d, podczas gdy w trzecim kwartale wydobycie wyniosło 17,8 tys. baryłek dziennie.

Cytowany przez dziennik rzecznik lotosu Adam Kasprzyk mówi, że tym roku Grupa oceniała kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych z obszaru wydobycia, a o dalszych krokach i ewentualnym wyborze aktywów decyduje to, czy kreują one optymalną wartość dla spółki i będą najkorzystniejsze dla akcjonariuszy.

Jeśli chodzi o Szef Norweski, to na tym obszarze Lotos ma udziały w złożach Utgard i Yme. Wydobycie z tego pierwszego zostało uruchomione w połowie września. Jak podkreśla cytowany przez “Parkiet” rzecznik Lotosu, wydobycie ze złoża Utgard rozpoczęło się kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do zakładanego pierwotnie harmonogramu i 25 proc. taniej względem planowanego budżetu.

Z prezentowanych przez gazetę giełdy danych wynika, że w trzecim kwartale wydobycie dobowe Lotosu w Norwegii było na poziomie 13,1 tys. boe, wobec 12,2 tys. boe rok wcześniej.

Jednak wzrostu wybycia nie udało się osiągnąć Grupie tak na Litwie jak i w Polsce. W Polsce wydobycie w trzecim kwartale 2019 r. wyniosło 4 tys. boe/d, podczas gdy rok wcześniej było na poziomie 4,7 tys boe/d, a na Litwie wydobycie spadło o 0,1 tys. boe/d do poziomu 0,7 tys. boe/d.

Jak informuje “Parkiet”, na wydobycie Lotosu w Polsce mają wpływ między innymi prace nad docelowym zagospodarowaniem złoża B8 na Bałtyku, które miały się zakończyć w ubiegłym roku, a obecnie uruchomienie pełnej produkcji z tego złoża planowane jest najwcześniej na drugi kwartał 2021 r. Po zakończeniu tych prac dzienna produkcja ze złoża B8 ma wzrosnąć z obecnych 2,8 tys. boe do 5 tys. boe.

Jednocześnie gazeta giełdy zwraca uwagę, że na chwilę obecną nie ma decyzji inwestycyjnej, a co za tym idzie nie wiadomo kiedy zaczną się prace przy zagospodarowaniu złoża B4/B6 na Bałtyku, w którym Lotos na 49 proc. udziałów. Jak relacjonuje “Parkiet”, jeśli uda się dotrzymać obecny harmonogram pracy przy tym złożu, to jego eksploatacja powinna się zacząć w ostatnim kwartale 2022 roku. Średnie dobowe wydobycie z tego złoża w początkowym okresie jego eksploatacji ma być na poziomie 4,3 tys. boe.

Parkiet/CIRE.PL

Bonca: Lotos i Orlen razem będą bardziej efektywne (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Ceny ropy zachowują zniżkowy trend, w tle amerykańskie cła i OPEC+

Maklerzy zauważają, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, jest to trzecia zniżkowa sesja w ciągu ostatnich...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Ceny ropy spadają po decyzji eksporterów. Czy w Polsce również?

– Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po zaskakującej dla rynków paliw decyzji krajów sojuszu OPEC+ w...

Udostępnij:

Facebook X X X