Atom

Korea chce pomóc zrealizować polski sen o atomie (RELACJA)

APR Conference 2019 / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Energetyka jądrowa to sposób na zapewnienie stabilnych źródeł energii i zmniejszenie zależności Polski od węgla. Do 2043 roku Polska chce posiadać elektrownie jądrowe o mocy 6-9 GW. Korea Południowa chętnie pomoże w realizacji tych planów.

Uczestnicy APR Conference 2019 odbywającej się w Warszawie podkreślali, że atom może być jednym z elementów wzmocnienia współpracy między Polską a Koreą Południową. Państwa obchodzą trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Korea chce budować atom w Polsce

Według Yong-woo Yoon z Korea Hydro&Nuclear Power, państwo dysponuje jednymi z najlepszych technologii jądrowych i chce podzielić się z Polską swoimi doświadczeniami. – Wiemy, że Polska przygotowuje się do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Korea rozwija się w tej dziedzinie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Koreański sektor jądrowy odnosi sukcesy i osiągnął niezależność technologiczną. Realizujemy projekty na całym świecie, np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje reaktor APR 1400, który może być odpowiedzią dla polskiego projektu jądrowego. Chcemy dzielić się doświadczeniami. To może być dobry fundament do współpracy między Polską a Koreą Południową – powiedział.

– Posiadamy czterdziestoletnie doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu elektrowniami jądrowymi. Dostosowujemy się do warunków. Budujemy elektrownię w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam nasi pracownicy są narażeni na wysokie temperatury, ale również na różnice kulturowe i religijne. Stworzyliśmy odpowiedni system, który umożliwia nam pracę w takich okolicznościach. Koreański duch i podejście będą wykorzystywane także przy budowie w Polsce. Reaktor APR 1400 to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. To także dobry wybór dla Polski. To konstrukcje sprawdzone i uznane na całym świecie. Dysponujemy reaktorem, który został dostosowany do certyfikacji w Unii Europejskiej – stwierdził Jaeyong Kwak z Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP).

W tym kontekście podkreślił, że budowa atomu w Polsce to jeden z kluczowych projektów dla KHNP. – Jesteśmy bardzo zainteresowani dostawą naszych reaktorów do Polski. Jesteśmy gotowi transferować technologię do Polski. Liczę, że uda nam się współpracować z polskim sektorem jądrowym – dodał.

Z kolei w liście do uczestników konferencji Mira Sun, ambasador Korei w Polsce, stwierdziła, że energetyka jądrowa może wzmocnić relację między naszymi krajami. – W tym roku obchodzimy trzydziestolecie rozpoczęcia. Od tego czasu wzmacniamy naszą współpracę we wszystkich obszarach. W 2013 roku podpisaliśmy partnerstwo strategiczne. Polska jest domem dla 250 koreańskich firm, ale również miejscem dla inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy gotowi do rozwijania polskiej gospodarki i życzymy jej pomyślności. Jednym z elementów może być energetyka jądrowa – napisał dyplomata. Przypomniał, że Korea Południowa wybudowała i eksploatuje 24 bloki jądrowe. – Budujemy cztery bloki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To świadczy o wysokiej jakości naszych technologii. Korea jest gotowa dołączyć do polskiego programu jądrowego – dodał.

Polska potrzebuje atomu

Bogdan Pilch z Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska zaznaczył, że energetyka jądrowa to ważny filar strategii energetycznej Polski. – Mam nadzieję, że przedstawiony niedawno projekt strategii zostanie zatwierdzony w ciągu najbliższych kilku tygodni. Należy pamiętać, że w tej chwili jest zgoda polityczna na wsparcie dla tego projektu. Nie mówię tylko o rządzie, ale również o partiach opozycyjnych. Co więcej ostatnie badania wskazują, że społeczeństwo popiera realizację projektu. Bez względu na to, co się wydarzyło w Fukushimie i Czarnobylu – powiedział.

Jego zdaniem atom jest stabilnym źródłem pozyskiwania energii, który pomoże w procesie odejścia Polski od węgla. – Obecnie 80 procent energii produkowanej w Polsce pochodzi z węgla. Możemy mówić o rozwoju OZE, ale potrzebujemy stabilnych źródeł energii, takich jak atom. Budowa elektrowni jądrowej wymaga jednak stabilnych norm prawnych, aby ułatwić pozyskanie finansowania – stwierdził.

Zaznaczył, że atom zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju i stabilność polskiej gospodarki. – Wybór doświadczonego i wiarygodnego partnera będzie istotny dla pomyślnej realizacji takiego projektu – powiedział Pilch.

– Polska potrzebuje atomu, aby zapewnić stabilne dostawy energii – przekonywał Przemysław Żydaka z Piela Business Engineering. – Rośnie zapotrzebowanie na energię w Polsce. Nasz kraj potrzebuje 33 GW nowych mocy wytwórczych, aby zwiększyć produkcję o 70 TWh. Prawie 71 procent instalacji w Polsce ma ponad 30 lat. Trzeba zastąpić te najstarsze, bez względu na potrzebę budowy nowych mocy – dodał.

Podkreślił, że Polska potrzebuje OZE, ale tylko budując elektrownię jądrową może spełnić wymogi polityki klimatycznej i zapewnić stabilne źródło dostaw energii. Polska potrzebuje elektrowni jądrowych – powiedział.

Jak sfinansować atom?

Uczestnicy konferencji zwracali również uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniego modelu finansowania projektów jądrowych. – Budowa elektrowni jądrowej składającej się z dwóch dużych reaktorów to koszt ok. 20 mld dolarów. Sama budowa trwa około siedem lat. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego modelu finansowania – stwierdził Jaewon Ahn z Korea Hydro&Nuclear Power.

Zaznaczył, że Korea Południowa jest gotowa współpracować z Polską i przygotować odpowiedni model finansowania. – Możliwe jest zaangażowanie kapitałowe samych spółek. W przypadku projektu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (wartego 24 mld dolarów) zainwestowaliśmy 0,6 mld dolarów w zamian za 18 procent udziałów. Możliwy jest również dostęp do pożyczek rządowych. Możemy liczyć na zaangażowanie banków państwowych, takich jak Korea Development Bank czy Korea Eximbank – dodał.

Stępiński: USA mają konkurenta w grze o polski atom


Powiązane artykuły

Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...
Reaktor Maria. Fot. NCBJ

Miesiące zamiast tygodni przerwy. Dlaczego Reaktor Maria nadal stoi?

Reaktor badawczy Maria stoi i niewiele wskazuje na to, że prędko wróci do pracy. Przerwa, która miała trwać niespełna sześć...

Udostępnij:

Facebook X X X