EnergetykaGaz.Wszystko

Chadam: Dzięki ukraińskim magazynom Polska może stać się hubem gazowym

Gazociągi Rosjan oplatają region Europy Środkowo-Wschodniej.

Dotychczasowe inwestycje w gazową infrastrukturę, dzięki którym w ciągu kilku lat dziesięciokrotnie wzrosły możliwości importu gazu z kierunku zachodniego oraz planowany rozwój transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polską i Ukrainą dają szansę, że nasz kraj może zostać w Europie Środkowej i Wschodniej hubem gazowym – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.

Szef operatora gazowego systemu przesyłowego przypomniał, że z początkiem roku wzrosły o ponad 3 mld m sześc. możliwości importu gazu z kierunku zachodniego i dzięki temu możemy sprowadzić do Polski już ponad 10 mld m sześc. gazu rocznie z pominięciem Rosji. Jednocześnie prezes Chadam przypomniała, że 2009 roku mogliśmy importować z kierunku zachodniego tylko 1 mld m sześc. gazu rocznie i podkreśla, że zwiększenie możliwości odbioru gazu w ramach rewersu wirtualnego na gazociągu jamalskim spotkało się z dużym zainteresowaniem na rynku. – W aukcjach, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku, została przydzielona cała dostępna przepustowość ciągła na pierwszy kwartał 2015 r – powiedział prezes “Rzeczpospolitej”.

Rozmowa dotyczyła również umowy podpisanej 17 grudnia 2014 roku przez Gaz-System z ukraińskim Ukrtransgazem. Głównym celem tego porozumienia jest ustalenie zasad współpracy w zakresie przygotowania analiz dotyczących inwestycji niezbędnych do rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polska i Ukrainą. W ramach umowy ma zostać opracowane studium wykonalności, które ma być podstawą do podjęcia dalszych decyzji w zakresie rozwoju systemów przesyłowych obydwu krajów.

W rozmowie z “Rz” prezes Chadam zwraca uwagę, że póki co punkt Hermanowice na granicy z Ukrainą ze względu na uwarunkowania techniczne systemów przesyłowych obydwu krajów jest wykorzystywany na zasadach przerywanych. Dlatego trzeba przeanalizować kwestie wewnętrznej rozbudowy obu systemów, aby zwiększyć efektywność tego połączenia.
Prezes Gaz-Systemu podkreśla jednocześnie w “Rzeczpospolitej”, że jeszcze przed podpisaniem umowy z Ukrtransgazem, nasz operator planował budowa nowego gazociągu Strachocina–Hermanowice, który ma być element korytarza Północ–Południe.

Czytaj także: Wschodnioeuropejski Hub Gazowy czyli jak połączyć Polskę i V4 z Ukrainą

Szef operatora w rozmowie z dziennikiem podkreśla również, że zwiększenie możliwości przesyłu gazu na granicy z Ukrainą da nam i całej UE dostęp do ogromnych (32 mld m sześc. pojemności) ukraińskich magazynów gazu. Połączenie tych możliwości magazynowania z potencjałem importowym jaki mamy obecnie i jaki przyniesie uruchomienie terminala LNG, daje Polsce szanse na pełnienie w Europie Środkowej i Wschodniej roli huba gazowego – uważa prezes Chadam.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X