AlertEnergetykaInnowacje

Szef Huawei: Jesteśmy gotowi na dalszą wrogość USA

fot. Flicr/HuaweiRen Zhengfei

Ren Zhengfei, założyciel i dyrektor generalny Huawei, zwrócił się bezpośrednio do liderów biznesu i polityków, zgromadzonych w Davos. Stwierdził, że jego firma może wytrzymać jeszcze większą wrogość ze strony Stanów Zjednoczonych.

Siła i doświadczenie

– W ubiegłym roku zdobyliśmy doświadczenie i mamy silniejszy zespół, dlatego jestem przekonany, że jesteśmy w stanie przetrwać kolejne ataki – powiedział Ren Zhengfei podczas panelu na Światowym Forum Ekonomicznym.

Pomimo rozejmu między Chinami i Stanami Zjednoczonymi w sprawie handlu, z umową „fazy pierwszej”, podpisaną w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu, dwie największe gospodarki świata pozostają uwikłane w bitwie o supremację technologiczną. Huawei znajduje się w centrum tej walki. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone umieściły chińskiego producenta smartfonów i sprzętu telekomunikacyjnego na czarnej liście eksportowej. W ten sposób ograniczyły jego możliwości kupowania komponentów od amerykańskich dostawców. Bloomberg poinformował, że rząd USA rozważa jeszcze surowsze restrykcje wobec firmy.

Huawei stanowi zagrożenie?

Administracja Trumpa naciska również na sojuszników, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, aby wykluczyli urządzenia Huawei ze swoich sieci 5G. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że firma stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Huawei zaprzecza takim stwierdzeniom.

Ren Zhengfei, przemawiając na panelu zatytułowanym „Przyszłość ukształtowana przez wyścig zbrojeń technologicznych”, powiedział, że firma działa prężnie, nawet po dodaniu jej do czarnej listy w USA w 2019 roku. – Ta sytuacja nam nie zaszkodziła. W przypadku dalszej eskalacji, wpływ na interesy Huawei nie będzie bardzo znaczący – przyznał.

W grudniu firma poinformowała, że przychody ze sprzedaży w 2019 roku wzrosły o około 18 procent, w porównaniu z poprzednim rokiem. Zhengfei przyznał jednak, że 2020 rok może być trudniejszy.

Strach przed innowacjami?

Szef Huawei powiedział na konferencji w Davos, że rosnąca walka o technologię nie doprowadzi do powstania dwóch odrębnych systemów, kontrolowanych przez odrębne mocarstwa światowe. – Nauka dotyczy jednej prawdy. Rozwój technologii nie jest zły. Jest dobry – zaznaczył.

Zhengfei dodał, że strach przed technologią sztucznej inteligencji przypomina lęki związane z energią atomową. – Po czasie stało się jasne, że energia jądrowa ma pewne pozytywne zastosowania, na przykład w medycynie – powiedział. – Z pewnością, sztuczna inteligencja nie jest tak szkodliwa, jak bomby atomowe – zakończył.

edition.cnn/Jędrzej Stachura

Johnson: Krytykujecie Huawei? Zaproponujcie alternatywę


Powiązane artykuły

Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X