Jest list intencyjny o dostawach LNG z USA przez Polskę na Ukrainę

15 marca 2020, 16:45 Energetyka

Ukraiński wiceminister energetyki i ochrony środowiska informuje o wstępnym porozumieniu o dostawach 6-8 mld m sześc. amerykańskiego LNG przez terminale w Polsce na Ukrainę. Realizacja kontraktu mogłaby nastąpić za dwa-trzy lata.

Tankowiec LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System
Tankowiec LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

List intencyjny o LNG z USA na Ukrainę przez Polskę

Wiceminister energetyki i ochrony środowiska Kosntantin Czyżyk udzielił wywiadu agencji Interfax Ukraina, w którym przyznał, że rząd w Kijowie doprowadził do podpisania listu intencyjnego z firmą Luisiana Natural Gas Exports i jest gotów do podpisania memorandum o współpracy zawierającej „szczegółowe liczby i zobowiązania”. – Potrzebowaliśmy jeszcze czasu na poradzenie sobie ze wszystkimi problemami, by umożliwić stosownym instytucjom podpisanie kontraktu – powiedział Czyżyk. Jego zdaniem stroną umowy mogłyby być Gas Pipelines of Ukraine (nowy operator gazociągów przesyłowych nad Dnieprem – przyp. red.) albo Naftogaz, ale prezydent Wołodymyr Zełenski ma jej patronować ze względu na „wagę geopolityczną”.

Niedostatki infrastrukturalne

– Mówimy o wejściu Ukrainy w cały łańcuch dostaw od wydobycia w USA do sprzedaży w Europie – ocenił wiceminister cytowany przez Interfax. BiznesAlert.pl sugerował taką możliwość w kwietniu 2017 roku. Jego zdaniem projekt potrzebuje jeszcze dwóch-trzech lat do realizacji. Przypomniał, że wymaga przygotowań w Polsce, która modernizuje infrastrukturę przesyłową, by umożliwić większe dostawy na Ukrainę. BiznesAlert.pl informował w czerwcu 2019 roku, że Polacy modernizują połączenie gazowe na Śląsku, w celu zwiększenia dostaw przez województwo podkarpackie na Wschód.

– Obecnie polski szlak pozwala transportować do dwóch mld m sześć. gazu. Niezbędna jest rekonstrukcja i rozbudowa gazociągów po stronie polskiej. Polacy chcą także zbudować nowy terminal LNG – powiedział Czyżyk. Odniósł się w ten sposób do planów Warszawy uruchomienia Gazociągu Polska-Ukraina do 2021 i FSRU w Gdańsku do 2024-25 roku. Polacy sygnalizują, że potrzebują jeszcze rozbudowy infrastruktury po stronie ukraińskiej, ale do tej pory Ukraińcy sugerowali, że nie potrzebują dodatkowych prac. Wiceminister Konstantin Czyżyk poinformował Interfax-Ukraine, że udział Polski w przedsięwzięciu „jest omawiany z USA”.

Ukraina odbiera już gaz z Polski i kilkukrotnie dotarł on w formie dedykowanych „paczek LNG” oferowanych przez PGNiG firmie prywatnej ERU Trading.

Interfax-Ukraine/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Układ Polska-Ukraina-USA na zakup LNG?