AlertEnergetykaRopa

USA nie ograniczą sankcji wobec Iranu pomimo epidemii koronawirusa

Mike Pompeo. Fot. Flickr

Mike Pompeo. Fot. Flickr

USA nie planują złagodzenia sankcji wobec irańskiego sektora naftowego pomimo kryzysu zdrowia publicznego wywołanego przez koronawirusa. – Nasze sankcje pozbawiają reżim dochodów z przemysłu petrochemicznego i oznaczają dalszą izolację gospodarczą i dyplomatyczną Iranu – powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Koronawirus a sankcje

Pompeo ogłosił tę decyzję po kolejnej fali sankcji wobec firm w Chinach, Hongkongu i Afryce Południowej za handel z Iranem. Ostatnia runda sankcji została zaplanowana jako odpowiedź na atak rakietowy na bazę wojskową w Iraku w zeszłym tygodniu, w której zginęło dwóch wojskowych USA i obywatel Wielkiej Brytanii. USA oskarżyły o atak wspieraną przez Iran iracką milicję szyicką.

Iran, który jest trzeci pod względem liczby zakażeń koronawirusem na świecie, ponowił apele o złagodzenie sankcji, aby pomóc powstrzymać wybuch epidemii. W zeszłym tygodniu Pekin poparł wezwania do zniesienia ograniczeń finansowych nałożonych przez USA, które ograniczają eksport żywności i leków do Iranu. Wcześniejsze sankcje USA ograniczyły większość eksportu ropy naftowej i produktów petrochemicznych z Iranu, ale Chiny nadal importowały pewną ilość surowca. Spowolnienie popytu związane z koronawirusem mogło ograniczyć import w pierwszym kwartale, ale chińska gospodarka powoli zaczyna wychodzić z kryzysu.

Pompeo zwrócił również uwagę na niedawną ofensywę propagandową ze strony Teheranu. Irański rząd i rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych w zeszłym tygodniu zasugerowali, że koronawirus mógł pochodzić z amerykańskiego programu broni biologicznej, przeciwko czemu ostro zaprotestowali Amerykanie.. Prezydent Donald Trump i Pompeo w odpowiedzi nazywają koronawirusa „wirusem Wuhan” lub „chińskim wirusem”. – Zamiast kłócić się, powiedziałem, że muszę to nazwać skąd pochodzi – pochodzi z Chin – powiedział wczoraj Trump.

Argus/Michał Perzyński

Jakóbik: Wojna cenowa w OPEC


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X