EnergetykaGaz.

Żurawski vel Grajewski: Baltic Pipe zmieni architekturę polskiego bezpieczeństwa energetycznego

Przemysław Żurawski vel Grajewski, fot. Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski opowiedział w Telewizji Republika o strategicznym znaczeniu gazociągu Baltic Pipe i dostaw LNG do terminala w Świnoujściu oraz o rosyjskiej propagandzie wokół tych przedsięwzięć.

Żurawski vel Grajewski o Baltic Pipe i LNG

– Baltic Pipe to jeden z dwóch projektów, które zmieniają architekturę polskiego bezpieczeństwa. Pierwszym był oczywiście terminal LNG w Świnoujściu i otwarcie nie tylko polskiego rynku, ale w ramach Trójmorza także rynku środkowoeuropejskiego na dostawę amerykańskiego gazu – powiedział prof. Żurawski vel Grajewski w Telewizji Republika.

– Z rynku środkowoeuropejskiego będzie wypychany gaz rosyjski. Gaz będzie sprowadzany z innych źródeł, albo amerykańskie LNG, albo właśnie Baltic Pipe Line ze złóż norweskich, we współpracy z Norwegią i Danią. Baltic Pipe Line jest w Danii przez rosyjską propagandę celowo mieszany z Nord Stream. A to przecież projekty konkurencyjne. Duńska opinia publiczna, niechętna projektom rosyjskim, jest niejednokrotnie w ten sposób manipulowana przez kremlowską propagandę – dodał Żurawski vel Grajewski.

– Na szczęście te manipulacje nie są skuteczne i współpraca polsko-duńsko-norweska w tym zakresie rozwija się bardzo dobrze. Jak widać, ze sfery projektów, badań wykonalności, ustaleń prawnych i finansowych, przechodzimy już do bezpośredniego etapu budowy, co bardzo dobrze nam wróży – zaznaczył.

– Jak już wiemy, za rok Polska ma zamiar zamknąć współpracę polegającą na sprowadzaniu gazu z Rosji. Będziemy korzystać z tego paliwa z innych źródeł i ten gazociąg w przyszłości, obok Gazoportu w Świnoujściu, będzie jednym z głównych źródeł, z którego będziemy czerpać ten surowiec – powiedział Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Opracował Michał Perzyński

Spełnia się czarny sen Nord Stream 2. Czy pomoże Nord Stream 3?


Powiązane artykuły

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...
Reaktor jądrowy Maria. Fot. Mateusz Grochocki/East News. Warszawa, 23.04.2019

Reaktor Maria wciąż czeka na zgodę. Decyzja PAA nie zapadła

Przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu sugerował, że reaktor badawczy Maria może wznowić działalność już na przełomie lipca i sierpnia, Państwowa Agencja Atomistyki...
Nowy szef ministerstwa energii Miłosz Motyka, foto: gov.pl

Miłosz Motyka królem polskiej energetyki. Bez ziemi, pieniędzy i wojska

W Polsce mamy znów ministerstwo energii, które ma zajmować się sprawami wcześniej będącymi w gestii częściowo resortu klimatu i środowiska...

Udostępnij:

Facebook X X X