AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Ropa

Nord Stream 2, polityka klimatyczna i współpraca z USA w nowej strategii bezpieczeństwa narodowego Polski

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. W dokumencie jest informacja, że dla Polski istotne  jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Ważną rolę mają tu do odegrania Stany Zjednoczone.

Nord Stream 2, polityka klimatyczna i rozbudowa infrastruktury

W sektorze energetyki, dokument przypomina, że rynki polskie oraz innych państw regionu Europy Środkowej i Bałkanów są zdominowane przez dostawy gazu i ropy naftowej z Federacji Rosyjskiej. – Nowe projekty, zwłaszcza Nord Stream 2, wzmocnią zależność państw tych regionów od surowca ze Wschodu oraz stworzą ryzyko wykorzystywania wybiórczych dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego – czytamy w dokumencie.

W strategii można także przeczytać, że odrębnym wyzwaniem jest zachowanie konkurencyjności produkcji energii elektrycznej w Polsce z uwagi na unijną politykę klimatyczno-energetyczną, która zmierza do znaczącego ograniczenia wykorzystania węgla w produkcji energii elektrycznej.

Istotnym problemem w kontekście bezpieczeństwa energetycznego pozostaje stan polskiej infrastruktury: elektrowni, niedostatecznie rozwiniętych sieci przesyłowych, zwłaszcza sieci elektroenergetycznych i gazowych oraz magazynów gazu. Niewystarczająca jest dotychczasowa rozbudowa sieci przesyłowych i magazynowych ropy naftowej oraz paliw.

Cele bezpieczeństwa energetycznego

W rozdziale poświęconym sektorowi energetycznemu zostały wyliczone cele zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dokument wymienia konieczność:

  • rozbudowy i zmodernizowania mocy wytwórczy oraz sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej na rzecz zapewnienia ciągłości dostaw, w tym zapobiegania nieoczekiwanym przerwom
    w dostawach. Rozwijać rozproszone źródła energii elektrycznej, w sposób zrównoważony, z dostosowaniem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego do charakterystyki pracy tych źródeł.
  • zwiększenia dywersyfikacja źródeł dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego. Rozbudowa istniejących zdolności importu gazu ziemnego (m.in. podniesienie zdolności odbiorczych terminala LNG w Świnoujściu) i budować nowe punkty wejścia do polskiego systemu przesyłowego (budowa gazociągu Baltic Pipe, budowa terminala LNG w Zatoce Gdańskiej). Kontynuacja prac nad projektami dywersyfikującymi dostawy paliwa gazowego do państw regionu, w tym Trójmorza. Kontynuować prace związane z rozbudową systemów przesyłowego oraz magazynowania gazu ziemnego, w tym zakończenie budowę szlaku Północ–Południe, umożliwiając stworzenie w Polsce podstaw do funkcjonowania hubu gazowego.
  • zwiększenia przepustowości bezpieczeństwo pracy i zasięg rurociągów naftowych i paliwowych, a także pojemności baz paliw i ropy.
  • kontynuacji działań dyplomatycznych, prawnych i administracyjnych na rzecz powstrzymania udowy infrastruktury przesyłowej zwiększającej uzależnienie regionu Europy Środkowej od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, wzmacniać odporność tego regionu na ryzyko wykorzystywania dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego.Ochron

Ochrona środowiska naturalnego i polityka klimatyczna

W dziale o ochronie środowiska podkreślone zostały działania zapewniające bezpieczeństwo energetyczne. Wśród nich znalazły się:

  • stworzenie warunków do skutecznego egzekwowania przepisów w zakresie ochrony środowiska.
  • stworzenie spójnej polityki ochrony, odbudowy i zagospodarowania zasobów wodnych
    z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
  • zintensyfikowanie działania na rzecz walki ze smogiem, rozwijać elektromobilność i wykorzystanie paliw alternatywnych, wspierać rozwój energetyki opartej na wykorzystaniu bezemisyjnych źródeł energii oraz usprawnić gospodarkę odpadami.
  • dostosowanie polityki i działania państwa do celów klimatycznych, uzgodnionych na forum organizacji międzynarodowych, związanych z transformacją energetyczną i osiągnięciem
    neutralności klimatycznej, w sposób uwzględniający specyfikę kraju oraz maksymalizujący ich pozytywny wpływ na poziom życia obywateli, rozwój gospodarczy kraju i konkurencyjność gospodarki, z wykorzystywaniem szans wynikających z wdrażania nowych technologii produkcji energii.
  • dążenie do zachowania wszystkich funkcji środowiska naturalnego, w tym lasów jako jednego z kluczowych elementów bezpieczeństwa ekologicznego kraju.

Wsparcie USA

W rozdziale współpraca bilateralna i w wymiarze globalnym autorzy dokumentu podkreślają kontynuację rozwoju współpracy strategicznej z USA, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i obronności (w tym w formie stałej obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce), technologii, handlu oraz energetyki.

Nowa strategia już działa

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej została zatwierdzona 12 maja 2020 roku przez prezydenta na wniosek premiera. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej wydana w 2014 roku traci moc z dniem zatwierdzenia nowej strategii,

Bartłomiej Sawicki

Spełnia się czarny sen Nord Stream 2. Czy pomoże Nord Stream 3?


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Ile naprawdę zapłacimy za prąd? Odpowiedź w 2026 roku

Utworzony przy Ministerstwie Energii zespół ds. kształtowania taryf za energię elektryczną powinien wydać swoją rekomendację w sprawie ich wysokości w...

Co z ciepłem dla Sosnowca? Dowiemy się w następnym sezonie

GIOŚ wstrzymał egzekucję kary nałożonej na Elektrociepłownię Zagłębie Dąbrowskie. Czynności zostały wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi spółki przez sąd. Inspektorat...

Ceny ropy idą w górę. Co dalej zależy od sankcji Trumpa

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw idą w górę, a inwestorzy skupiają uwagę na zbliżającym się terminie nałożenia sankcji USA...

Udostępnij:

Facebook X X X