IEO: Fotowoltaika zmienia się z polikrystalicznej w monokrystaliczną

2 czerwca 2020, 15:30 Alert

Moduły i panele polikrystaliczne dominowały przez ostatnie lata na krajowym i światowym rynku inwestycji fotowoltaicznych. Główną przyczyną tego zjawiska była stosunkowa niska cena w odniesieniu do uzysków energii i sprawności. Trend uległ zmianie wraz z rozwojem technologii OZE i przyrostem mocy zainstalowanej w PV – czytamy w artykule Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

Panele słoneczne. Fot. pixabay.com
Panele słoneczne. Fot. pixabay.com

Rynek krajowy i światowy

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, technologia oparta na monokrysztale krzemu stanowiła w 2019 roku zdecydowaną większość zarówno na rynku krajowym, jak i światowym. Według danych przedstawionych w światowej mapie rozwoju technologii fotowoltaicznej – IRTPV – produkcja wafli krzemowych polikrystalicznych stanowiła około 35 procent udziału w zestawieniu globalnym. Daje się też zauważyć nowy trend – zwiększający się udział technologii mono- typu „n” (n- type), który wynosi już ponad pięć procent.

Instytut zaznacza, że panele wyprodukowane w tej technologii pojawiły się również na polskim rynku, a nawet na liniach produkcyjnych polskich producentów PV. Według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” oraz podsumowania analiz produktywności farm PV wykonanych przez IEO wynika, że panele monokrystaliczne cieszyły się w 2019 roku ogromną popularnością i zdecydowanie zdominowały panele polikrystaliczne. Dane zebrane wśród polskich producentów, firm instalatorskich i deweloperów wnoszą, iż panele monokrystaliczne stanowiły aż 80 procent udziału w krajowym rynku PV. Poniższy wykres ilustruje skalę i tempo dokonanych zmian technologicznych.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Czynniki fotowoltaiki

IEO podaje, że skala przechodzenia z „mono” na „poli” jest bardzo wysoka i oznacza w szczególności progres na polskim rynku. Udział paneli polikrystalicznych w Polsce (niespełna 20 procent) był już znacząco niższy od światowych statystyk. Na taki obraz fotowoltaiki złożyło się wiele czynników. Z pewnością mający największy wpływ jest fakt, że rozbieżność cenowa pomiędzy poli a mono nie jest tak duża jak kilka lat temu. Ponadto klienci dokonując wyboru, biorą pod uwagę nie tylko koszt [zł/kWp], ale też jakość, estetykę czy po prostu powierzchnię jaką ma zajmować instalacja PV. Z zasady wydajność paneli mono- jest wyższa od polikrystalicznych. Aby otrzymać określoną ilość energii elektrycznej z instalacji wybierając monokryształ wystarczy mniejsza liczba paneli. Ponadto, zazwyczaj technologii monokrystalicznej towarzyszy szerszy wachlarz oferowanych typów modułów (np. PERC, n- type czy full-black). Wraz z rosnącą świadomością rynku i poziomem wiedzy społeczeństwa na temat fotowoltaiki, zmienia się struktura decyzji podejmowanych w tym temacie. A przedstawione statystyki potwierdzają fakt, że polski rynek nadąża za trendami globalnymi.

Jędrzej Stachura

Zieliński: Fotowoltaika wesprze bezpieczeństwo energetyczne Polski (ROZMOWA)