AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Fundacja Client Earth ostatecznie wygrywa z Eneą ws. decyzji o budowie węglowej Ostrołęki

Elektrownia Ostrołęka. Fot. Energa

Elektrownia Ostrołęka. Fot. Energa

Enea poinformowała w komunikacie o wyroku poznańskiego Sądu Apelacyjnego, który oddalił odwołanie spółki.  Wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego unieważniający uchwałę w sprawie kierunkowej zgody na budowę Elektrowni Ostrołęka C stał się prawomocny.

Naruszenie podziału kompetencji

Enea jeden z partnerów spółki Elektrownia Ostrołęka C, która jeszcze do niedawna realizowała projekt w oparciu o paliwo węglowe poinformował o prawomocnym wyroku sądu ws. kierunkowej zgody dot. Elektrowni Ostrołęka C. W sprawie nieprawomocnego wyroku Sądu Okręgowego stwierdzającego nieważność uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 24 września 2018 roku w sprawie wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do Etapu Budowy w ramach projektu Ostrołęka C, zarząd Enei przekazał, że ósmego lipca 2020 roku powziął informację o ogłoszeniu Sąd Apelacyjny w Poznaniu  wyroku. Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki od wyroku Sądu Okręgowego. Sąd uznał, że wyrok Sądu Okręgowego odpowiada prawu, ponieważ uchwała jest nieważna z tego względu, iż jej podjęcie naruszało podział kompetencji między organami spółki handlowej.

W konsekwencji z dniem ósmego lipca 2020 roku wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu stwierdzający nieważność Uchwały stał się prawomocny.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2018 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy Enei podjęło uchwałę w sprawie budowy nowego boku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. – Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enea wyraziło kierunkową zgodę na przystąpienie do Etapu Budowy w ramach Projektu Ostrołęka C, a więc do etapu od czasu wydania przez Elektrownię Ostrołęka. Uchwała ta została zaskarżona przez fundację Client Earth Prawnicy dla Ziemi, jednego z akcjonariuszy spółki. Fundacja złożyła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności lub ewentualnie ustalenie nieistnienia lub ewentualnie o uchylenie uchwały”. W lipcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uwzględnił roszczenie i orzekł nieważność uchwały. Enea odwołała się od tego wyroku, co jednak okazało się bezskuteczne.

Enea/Bartłomiej Sawicki

Zmiany w zarządzie Elektrowni Ostrołęka


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X