AlertEnergetykaRopa

OPEC+ rozlicza zaległości porozumienia naftowego

fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Z danych OPEC+ wynika, że odstępstwa w cięciach wydobycia w okresie obowiązywania porozumienia naftowego od maja do lipca wyniosły 2,3 mln baryłek dziennie.

Dziurawe porozumienie

Największą niezgodność co do zobowiązań odnotował Irak, który przekraczał średnie dzienne wydobycie w ciągu trzech miesięcy o 851 tys. baryłek. Drugim państwem, które nie wywiązało się z założeń układu była Nigeria. Przekroczyła ona swoje zobowiązania o 351 tys. baryłek dziennie.

Trzecim państwem na liście jest Rosja z 281 tys. baryłek ropy dziennie a czwartym Kazachstan, którego odstępstwa wynosiły 181 tys. baryłek dziennie.

Tylko sześć z 18 państw, które zobowiązały się do cięć wydobycia (Iran, Libia i Wenezuela zostały zwolnione z obowiązku ograniczania wydobycia) zrealizowało kwoty w pełni. Była to Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn, Oman, Malezja i Algieria. Te kraje nie muszą dokonywać dodatkowych cięć.

Pozostałe państwa są zobowiązane do 28 sierpnia przedstawić szczegółowy harmonogram dodatkowej redukcji wydobycia ponad ustalony plan (7,7 mln baryłek ropy od sierpnia), który zostanie spełniony do końca września.

Obecny poziom cięć na poziomie 7,7 mln baryłek ropy dziennie ma obowiązywać do końca grudnia bieżącego roku. Doliczając niespełnione przez niektóre państwa redukcję w sierpniu i wrześniu, poziom faktycznej redukcji wydobycia może wynieść 8,85 mln baryłek ropy dziennie.

S&P Platts/Mariusz Marszałkowski

Wizja drugiej fali koronawirusa kryje spotkanie OPEC+ o porozumieniu naftowym

 


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...

Udostępnij:

Facebook X X X