AlertAtomEnergetyka

Kalifornia nie miałaby problemów z OZE, gdyby nie wyłączała atomu

Energetyka jądrowa

Amerykańskie media informują, że problemy z dostawami energii w Kalifornii wynikające z zawodności Odnawialnych Źródeł Energii nie wystąpiłyby, gdyby ten stan nie rezygnował z energetyki jądrowej.

Główny operator sieci elektroenergetycznej w Kalifornii Independent System Operator (ISO), stara się od 14 sierpnia o zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną i został zmuszony po raz pierwszy od prawie 20 lat ogłosić stan zagrożenia Stage 3 Emergency i wydać decyzję o ciągłych kontrolowanych przerwach dostaw energii (tzw. brownoutów) aby zmniejszyć zapotrzebowanie na moc i ratować przeciążony system.

Bilans energetyczny Kalifornii opiera się na dużych farmach słonecznych, toteż Mark Rothleder, wiceprezes Independent System Operator (ISO), ds. jakości rynku i przepisów stanowych, ostrzegł, że zapotrzebowanie na energię gwałtownie rośnie podczas fal upałów około godziny 17.00., kiedy ludzie wracają z pracy do domu, a słońce właśnie zaczyna zachodzić i produkcja energii słonecznej zaczyna słabnąć.

Według San Jose Mercury News, operatorzy sieci elektroenergetycznych w Kalifornii ostrzegali we wrześniu 2019 roku, że niedobory energii mogą stać się coraz bardziej powszechne, gdy fale upałów uderzą w nadchodzące lata. Obecna sytuacja na szczęście nie była najgorsza, ponieważ w Kalifornii nadal działają niektóre elektrownie na gaz ziemny, które można uruchomić, aby dostarczać energię w przypadku przerw dostaw energii ze źródeł odnawialnych.

Tymczasem Kalifornia zamknęła energetykę jądrową. W 2013 roku stanowe organy regulacyjne wymusiły zamknięcie elektrowni jądrowej San Onofre, która dostarczała energię elektryczną do 1,4 mln gospodarstw domowych. Do 2025 roku Kalifornia planuje zamknąć elektrownię jądrową Diablo Canyon, która może dostarczać energię elektryczną kolejnym trzem milionom gospodarstw domowych.

San Jose Mercury News/Wojciech Jakóbik

Naukowcy: Jak rozbudowa OZE w Kalifornii doprowadziła do blackoutu


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X