EnergetykaInnowacje

Halbryt: Zgłaszają się już innowatorzy stawiający na wodór w Polsce (ROZMOWA)

– Wodór ma wiele zastosowań: od transportu i energetyki, po nowoczesne materiały i przemysł. Już teraz zgłaszają się małe firmy i innowatorzy, którzy mają pomysły i prototypy urządzeń wykorzystujących wodór – mówi Sławomir Halbryt, Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza*.

BiznesAlert.pl: Zbliża się międzynarodowa konferencja PCHET. Czym wyróżnia się tegoroczna edycja?

Będzie to już 3 edycja Polskiej Konferencji Energii i Technologii Wodorowej PCHET, (Polish Conference of Hydrogen and Energy Technology) którą organizuje Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych.

Ta międzynarodowa konferencja ukazuje postęp w rozwoju i wdrażaniu technologii wodorowej w Europie i w Polsce na przestrzeni kolejnych lat.

Tym razem także zaobserwujemy istotne zmiany w przygotowaniu instytucji europejskich, polskich oraz kluczowych przedsiębiorstw do realizacji przełomowej transformacji światowej gospodarki z energetyki i transportu opartych o paliwa kopalne na źródła odnawialne i wodór. Dowiemy się jaka jest propozycja odpowiedzi na najważniejsze wyzwania trzeciej dekady 21 wieku, takie jak ochrona klimatu oraz kryzys COVID19.

Oprócz poziomu gotowości instrumentów finansowych i regulacji prawnych, służących transformacji wodorowej, poznamy również kontekst społeczny wprowadzania wodoru do przestrzeni publicznej oraz biznesowej. Paneliści podejmą dyskusję na temat roli i znaczenia dialogu społecznego w procesie transformacji.

Zapoznamy się z pierwszymi dobrymi przykładami wdrożeń w Europie oraz projektami realizowanymi w Polsce, w tym wskazówki jak przygotować przedsiębiorstwa i samorządy do współpracy na rzecz paliwa wodorowego w transporcie. Nie zabraknie również wymiany informacji na tematy techniczne. Poznamy plany wdrożenia wodoru do transportu kolejowego oraz plany gmin w zakresie wprowadzenia komunikacji publicznej zasilanej wodorem.

W tym roku podjęliśmy decyzję o przeniesieniu konferencji PCHET do Internetu aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne uczestnikom wydarzenia, z uwagi na rozwijającą się sytuację epidemiologiczną. Udało nam się znaleźć taką formułę, która zapewni korzyści z uczestnictwa w imprezie zarówno gościom, jak i partnerom. Zapraszamy do rejestracji. Bądźcie z nami z każdego miejsca na świecie.

Czy na mapie wodorowej jest miejsce dla polskich innowatorów (HGAAS)?

Dla innowatorów jest bardzo dużo miejsca na polskiej scenie technologii wodorowych. W ramach Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych opracowaliśmy strategię, w której planujemy budowę ekosystemu firm technologicznych. Duże zainteresowanie naszą inicjatywą wykazują fundusze kapitałowe Bridge Alfa oraz Venture Capital. Wodór ma wiele zastosowań: od transportu i energetyki, po nowoczesne materiały i przemysł. Już teraz zgłaszają się małe firmy i innowatorzy, którzy mają pomysły i prototypy urządzeń wykorzystujących wodór. Spodziewamy się także innowacji akademickiej, która stwarza doskonałe warunki do prac badawczych z udziałem wodoru.

Przykłady komercjalizacji wyników prac badawczo – rozwojowych dot. technologii wodorowych, które zostaną poruszone podczas PCHET

Podczas konferencji PCHET prowadzone będą prezentacje i debaty poświęcone wdrożeniu technologii wodorowych oraz sesje naukowo – techniczne połączone z dyskusją ekspertów nad sposobem wdrażania nowych technologii.

W pierwszym dniu – 28 września prelegenci będą zastanawiać się – jaki rodzaj napędu będzie przeważał w przyszłości przy wdrażaniu transportu zero emisyjnego? Czy będą to silniki elektryczne zasilane bateriami czy ogniwami paliwowymi A może silniki spalinowe na czysty wodór? Eksperci z firm Ballard (producent ogniw paliwowych) czy Keyou (silniki spalinowe na wodór) opowiedzą o zaletach i wadach każdego z rozwiązań.

Podczas drugiego dnia konferencji, Siemens Mobility podzieli się doświadczeniami z wdrażania ogniw paliwowych w pojazdach kolejowych.

Tego samego dnia przewidziana jest sesja – dobre praktyki w Europie – w całości poświęcona przykładom wdrażania technologii wodorowych. Poznamy szczegóły projektu Big HIT – projektu na wyspach Orklandach (Szkocja) o modelowym połączeniu wytwarzania wodoru z farm wiatrowych, jego magazynowaniu, transporcie i wykorzystaniu do celów grzewczych, produkcji energii elektrycznej i oczywiście zastosowań transportowych.

Będziemy mieli również okazję dowiedzieć się, jak w porcie Emden – projekt “WASh2emden”, możemy wykorzystać energię odnawialną do produkcji wodoru i jego wykorzystanie podczas operacji w porcie. O swoim rozwiązaniu Solhub – zdecentralizowany sposób produkcji zielonego wodoru i jego zastosowanie, opowie firma Fronius. Nowatorskie rozwiązania  modułowych elektrolizerów z anionową membraną przedstawi firma Enapter.

Z niecierpliwością oczekuję również wystąpienia przedstawiciela organizacji niemieckiej NOW Gmbh na temat ich doświadczeń przy wdrażaniu technologii wodorowych w Niemczech.

 

*Sławomir Halbryt

Wieloletni Prezes Zarządu, a obecnie Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. W ramach działań  Izby koordynuje działalność Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych.

Przedsiębiorca, od początku związany z budownictwem oraz inwestycjami na rynku nieruchomości komercyjnych. Założyciel i prezes powstałej w 2008 spółki Sescom S.A. z branży Facility  Management, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w  Warszawie.

Sławomir Halbryt Pełni również funkcję Prezesa Zarządu Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A.

Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej.

 


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X