AlertEnergetykaGaz.

PGNiG podpisze umowę o ewentualnym udziale w prywatyzacji na Ukrainie

Źródło: Twitter/PGNiG

Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie ma zostać podpisana umowa dotycząca ewentualnego udziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w procesie prywatyzacyjnym ukraińskich aktywów.

Współpraca gospodarcza

Umowa ma zostać podpisana w obecności prezydenta Dudy podczas jego trzeciego dnia pobytu na Ukrainie. – Umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

– Podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego – powiedział Krzysztof Szczerski.

Poza umowami spółek energetycznych, dojdzie również do podpisania umowy o współpracy portów w Gdańsku i Odessie.

Umowa została podpisana

PGNiG poinformowało w poniedziałek popołudniu, że zawarło umowę o zachowaniu poufności, która umożliwi spółce ewentualny udział w procesie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Porozumienie zobowiązuje PGNiG do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

– Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom, moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Aktualizacja: 12.10.2020, godz. 13:15


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X