AlertBezpieczeństwoCyberprzestrzeń

Stany Zjednoczone podpisały umowę o bezpieczeństwie 5G z Bułgarią, Macedonią Północną i Kosowem

Źródło: Twitter

Źródło: Twitter

Macedonia Północna, Kosowo i Bułgaria przystąpiły do ​​amerykańskiego porozumienia mającego na celu powstrzymanie chińskiego wpływu na infrastrukturę 5G. Stany Zjednoczone i UE rozpoczęły również rozmowy dwustronne w celu omówienia tej kwestii w kontekście działalności Chin.

Inicjatywa “Clean Network” ma na celu wyeliminowanie „długoterminowych zagrożeń dla prywatności danych, bezpieczeństwa i praw człowieka dla wolnego świata ze strony autorytarnych podmiotów, takich jak Komunistyczna Partia Chin” – podał amerykański departament stanu.

Administracja Trumpa mocno ograniczyła działania chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei w USA i wezwała sojuszników do zrobienia tego samego. Waszyngton twierdzi, że gigant technologiczny jest tylną furtką dla chińskich służb wywiadowczych do prowadzenia operacji szpiegowskich za pośrednictwem infrastruktury krytycznej, czemu zaprzecza Huawei.

Ambasada USA w Sofii napisała na Twitterze, że podpisanie umowy było „historyczne”, dodając, że Bułgaria dołącza do „rosnącej koalicji krajów i firm zaangażowanych w ochronę swoich sieci 5G przed niezaufanymi dostawcami”. Premier Bułgarii Bojko Borysow powiedział, że Unia Europejska przedstawiła już wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G, które powinny opierać się na uczciwej konkurencji i przejrzystości. Premier Macedonii Północnej Zoran Zajew napisał z kolei na Twitterze, że porozumienie jest „niezbędne” dla przyszłego dobrobytu kraju.

W tym samym czasie najwyżsi urzędnicy z USA i UE rozpoczęli dwustronny dialog w sprawie Chin. Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych Josep Borrell i Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo „z zadowoleniem przyjęli rozpoczęcie tego dialogu jako dedykowane forum dla ekspertów z UE i USA do omawiania pełnego zakresu kwestii związanych z Chinami” – czytamy w oświadczeniu. Podczas rozmów dwustronnych omówione zostaną „tematy, w tym prawa człowieka, bezpieczeństwo i multilateralizm”. Następne spotkanie zaplanowano na połowę listopada.

Deutsche Welle/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...
Okręt podwodny klasy Dolphin, Izrael. Źródło: Wikimedia

Norwedzy rezygnują z niemieckiego producenta okrętów dla Izraela

Największy norweski fundusz emerytalny KLP pozbył się udziałów w niemieckim koncernie Thyssenkrupp. Jak komunikuje, chce uniknąć współudziału w łamaniu praw...

Udostępnij:

Facebook X X X