InfrastrukturaWszystko

Zielińska: Chcemy inwestować w sektor kosmiczny

W warszawskiej konferencji „Jak sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowane technologie” organizowanej przez ARP i firmę Blue Dot Solutions, wzięli udział przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych i administracji publicznej, którzy dyskutowali m.in. o zwiększaniu zasobów wiedzy i znajdowaniu jej nowych zastosowań. Wśród poruszonych tematów znalazły się nowe metody i perspektywy komercjalizacji technologii – Dual Use i Open Innovation – oraz perspektywy rozbudowy sektora kosmicznego w Polsce.

– Rozpoczęliśmy w ARP budowę Platformy Transferu Technologii (PTT) opartej na mechanizmie „open innovation”. Jest to nowe podejście do wsparcia innowacyjności, które zakłada, że innowacje powstają zarówno wewnątrz, jak i w otoczeniu przedsiębiorstwa – stwierdziła podczas otwarcia konferencji Patrycja Zielińska, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

W jej opinii ARP została organizatorem warszawskiej konferencji, ponieważ nakierowana jest ona na potrzeby rynku, jakim interesuje się Agencja. Jeden z głównych filarów jej działalności stanowią działania na rzecz innowacyjności.

– Chcemy inwestować w sektor kosmiczny – oświadczyła Patrycja Zielińska. – Mamy już w naszym portfelu spółkę z tego sektora. Do promocji projektów innowacyjności także z tego sektora stworzyliśmy Platformę Transferu Technologii.

Według wiceprezes ARP jej Agencja poprzez PTT zamierza wspomagać organizacyjnie i finansowo proces przepływu innowacyjnych rozwiązań od dawców technologii (firm, jednostek naukowych, wynalazców) do biorców (przedsiębiorstw, w szczególności z sektora MŚP).

– Platforma gromadzić będzie dane o dostępnych innowacjach, patentach, licencjach oraz informacje o zapotrzebowaniu firm na dane rozwiązania technologiczne – mówiła dalej wiceprezes ARP. – Będzie to również wsparcie eksperckie odnośnie wykorzystania nowych technologii. Transfer technologii będzie w części realizowany w ramach modelu „dual-use”, czyli zastosowania rozwiązań, które już funkcjonują w danej branży.

– Jeden z tego rodzaju przykładów stanowi transfer technologii wojskowych do przemysłu cywilnego – dodała Patrycja Zielińska.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X