AlertEnergetykaRopa

Korekta porozumienia naftowego OPEC+

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Porozumienie nie zostanie zamrożone, ale wydobycie ropy będzie mogło wzrosnąć o połowę mniej od planu ustalonego pierwotnie. Kraje OPEC+ zgodziły się zwiększać stopniowo wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2021 roku.

Kraje OPEC+ porozumiały się o rewizji porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy po to, aby zmniejszyć wzrost wydobycia planowany w układzie. Jego cięcia miały spaść z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie, ale zostaną obniżone o 0,5 zamiast 2 mln. Państwa OPEC+ będą stopniowo zwiększać wydobycie od stycznia do marca 2021 roku.

Następne spotkanie ministrów OPEC+ odbędzie się w lutym 2021 roku. Mają oni co miesiąc rewidować poziom wydobycia w krajach układu i każdorazowo decydować o tym, o ile dokładnie zwiększać go w nadchodzących trzydziestu dniach z możliwością każdorazowego podwyższenia wydobycia o 0,5 mln baryłek dziennie w zależności od sytuacji rynkowej.

Kraje, które nadal nie wywiązały się w pełni z cięć układu, mają zostać zobowiązane do dalszej korekty, ale nadal bez sankcji za brak działania. Zwiększenie podaży ropy z OPEC+ wywoła presję na spadek cen, ale prawdopodobnie będzie ona mniejsza od tej, którą zapewniłaby redukcja cięć zgodnie z planem pierwotnym układu.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Trzecia fala koronawirusa może być tylko wstępem do nowego kryzysu cen ropy (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X