Amerykanie wydadzą 1,9 miliarda dolarów na sfinansowanie programu usuwania sprzętu sieciowego, który według rządu USA stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w ramach 900 miliardów dolarów pomocy w ramach walki z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa.
Federalna Komisja Łączności (FCC) oświadczyła w czerwcu, że formalnie uznała chińskie Huawei Technologies Co i ZTE Corp jako zagrożenie, i zabroniła firmom amerykańskim wykorzystywania funduszu rządowego o wartości 8,3 miliarda dolarów na zakup sprzętu od tych firm. Huawei podało na początku tego miesiąca, że jest rozczarowane decyzją FCC „o wymuszeniu usunięcia naszych produktów z sieci telekomunikacyjnych. Naraża to obywateli USA na ryzyko na obszarach wiejskich w dużej mierze zaniedbanych – podczas pandemii – kiedy niezawodna komunikacja jest niezbędna”.
Ustawa ustanawia „tymczasowy, awaryjny program świadczeń szerokopasmowych w FCC, aby pomóc Amerykanom o niskich dochodach, w tym osobom dotkniętym ekonomicznie pandemią COVID-19, uzyskać lub pozostać podłączonym do Internetu szerokopasmowego”. Program ma zapewnić miesięczną dotację w wysokości dolarów kwalifikującym się gospodarstwom domowym, „aby pomóc im pozwolić sobie na usługi szerokopasmowe i urządzenie podłączone do Internetu”.
Projekt będzie obejmował 285 milionów dolarów na podłączenie społeczności mniejszościowych i ustanowi Biuro Mniejszościowych Inicjatyw Szerokopasmowych przy Krajowej Administracji Telekomunikacji i Informacji (NTIA). Zaoferuje również fundusze na „wspieranie instytucji edukacyjnych działających na rzecz mniejszości, w tym w przypadku współpracy z firmami należącymi do mniejszości, w celu zwiększenia przepustowości i wykorzystania łączy szerokopasmowych w szkole i w pobliskiej społeczności”.
Reuters/Michał Perzyński