– Stawiamy kolejny krok w kierunku kształcenia i doskonalenia specjalistycznych kadr w Polsce. Dzięki współpracy będziemy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą dotyczącą m.in. systemów pola walki, tzw. battle management system, czy zarządzania bezzałogowcami we współpracy z siłami morskimi” – stwierdził prezes Thales Polska, Paweł Piotrowski.
Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy. Umowa przewiduje wspólną działalność naukowo – badawczą, której celem jest kształcenie kadr Sił Zbrojnych RP, w szczególności Marynarki Wojennej. W ramach porozumienia przewidziana jest m.in. organizacja wspólnych konferencji w Polsce i za granicą, wydawanie wspólnych publikacji naukowych oraz realizacja programów stażowych.
– Ponad 500 okrętów wojennych wyposażonych jest w elementy oraz urządzenia wyprodukowane przez firmę Thales. Chcemy podzielić się naszym bogatym doświadczeniem i wiedzą z AMW. Wyjątkowe podejście Akademii, która uczy swoich studentów nie tylko konstruowania komponentów technicznych, ale także strategicznego podejścia do rozwoju obronności oraz gospodarki morskiej, pozwoli poszerzyć nam naszą ofertę – dodał Paweł Piotrowski
Beneficjentami współpracy będą studenci i kadra naukowa Akademii. W ramach umowy o współpracy Thales i AMW przewidują realizację praktyk, programów stażowych oraz podróży studyjnych. Dzięki tym inicjatywom młodzi naukowcy będą mogli wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce oraz poznać sposób funkcjonowania międzynarodowej korporacji. Zdobędą także wyjątkowe know-how z zakresu nawigacji, detekcji, określania pozycji czy klasyfikacji obiektów zanurzonych.
– Uczelnia stara się o pozyskiwanie wszechstronnej i aktualnej informacji o innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą być w sposób wiarygodny zweryfikowane przez naukowców z Akademii w celu odpowiedzialnej rekomendacji tych rozwiązań – stwierdził Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Źródło: Akademia Marynarki Wojennej